What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

TRT 4K yayınlarını TV kartı ile takılmasız olarak seyretmek

merhaba,
trt 4k yı takılmasız olarak dvb dream ile mi izliyorsunuz? kullandığınız ayarları görmem için, ayarlar-video kısmının görüntüsünü paylaşır mısınız? cyberlink ile takılmasız olarak bir türlü ayarlayamadım.

Eklenti Dosyaları
.png Ekran Alıntısı.PNG Boyut: 26.05 KB  İndirilme: 540
Alıntı

TRT 4K yı DVBViewer ile izliyorum.Ayarları ekteki resimde verdim. Takılmadan seyretmen için Ekran kartının ve işlemcinin güçlü olması lazım. Benim Ekran Kartım GTX 970 , İşlemcim de i7 6700K . Yanlız seyrettiğimiz görüntü 1080p , Tam 4K görüntü istiyorsan , Monitörün de 4K özellikli olması lazım.

Eklenti Dosyaları
.jpg TRT 4K.JPG Boyut: 300.94 KB  İndirilme: 560
Alıntı

ne işlemciye ne ekran kartına gerek yok 4k gösteren tv box lar var
Alıntı

(13-07-2016, 0:12)benq demiş ki:  ne işlemciye ne ekran kartına gerek yok 4k gösteren tv box lar var

İyi de o bahsettiğiniz tv box'lar 4K yayınları, VPU ile çözüyor.

VPU : Video Processing Unit

-------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------

Oysa 4K yayın PC'lerde; ekran kartı yada işlemci üzerinden çözülmektedir. Yani GPU yada CPU

GPU : Graphics Processing Unit

CPU : Central Processing Unit

---------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------

VPU ile GPU&CPU farklarına gelince;

VPU'da gelen video'nun türüne bakılır ve tanınan bir video ise, direkt görüntüleyiciye gönderilir.

GPU&CPU 'da ise, video bütün piksellerine varıncaya kadar işleme tabi tutulur. Yani işlenir. İşleme sürecine, PC'de kurulu codec ve diğer ayarlar katılır.

----------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------

VPU ile GPU&CPU 'nun avantaj dezavantajlarına gelince;

VPU'da mevcut ayarlar ne ise, o ayarlar çerçevesinde herhangi bir iyileştirme yapmadan görüntüleyiciye gönderilir. VPU birimleri, gelen video'da keskinliği( sharpness ) her zaman bir miktar düşürerek verirler. Çünkü gerçekte VPU'ların video işleme yeteneği olmadığı için, bu yolla VPU'nun aşırı ısınmasının önüne geçilmiş olur. Bakınız; cep telefonlarının işlemcileri.

GPU'da ise; gelen video'ya her türlü ayar verilebilir. Keskinlik artırılabilir. Yani video her açından işleme tabi tutulduktan sonra görüntüleyiciye gönderilir.

Yani tv kartımızı, HTPC( Home Theater PC )'de kullanıyorsak, izlediğimiz 4K yayının kalitesi açısından, HTPC ile TV BOX arasında gözle görülür bir fark olacağı aşikardır.

Sonuç olarak; işlemci ve ekran kartının gerekliliği, bu açıklamalar doğrultusunda yanıtlanmış oldu.
Alıntı

ram i de yükselmelisiniz en az 8 gb olmalı denendi fark var donmalar azalıyor sksystarexpreshd tv kartı ve cyberlink combo codekle denendi...

donmalar bazı kanallarda farklılık gösteriyor mesela hotbirdde funbox tv var hiç donma yapmıyr trt4k arada takılıyor astrauhd1 donmuyor. fashıon4k donmuyor

Eklenti Dosyaları
.png UHD1 by ASTRA HD+01-09 00-20-56.png Boyut: 1.96 MB  İndirilme: 546
Alıntı

cyberlink kodeğini yükleyin... lav codec i7 2600k işlemcimi %98 kullanıyordu... cyberlink codec ile %50lere düştü ve Full HD yayınlardada cpu kullanımı 1/3 oranında düştü...
Alıntı

Merhaba,

Arkadaşlar bende günlerdir takılma durumu ile uğraşmış olup sonunda sorunu kendimce çözdüm.Çözümü DVBSource.ini dosyasına bir parametre ekleyerek buldum.Ek olarak gerekli codec ayarı işlemci durumu ve DVBSource decode durumunu kayıt almış olup gerekli parametre eklenmiş dvbsource.ini dosyasını ve register dosyasını mesaja ekleyeceğim.

Donanım Özellikleri:

Amd Fx 8350 İşlemci
Asus Gtx 1060 6GB Ekran Kartı
8 GB DDR3 1600MHZ Ram OC ==> 2400MHZ
TBS6982 PCI-E DVB-S2 Dual Tuner TV card

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gerekli ayarlar için bir video aşağıda paylaştım.

Eklenti Dosyaları
.zip hevcfix.zip Boyut: 360.19 KB  İndirilme: 22
Alıntı