What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

12 bankaya soruşturma başlatıldı
#1

Rekabet Kurulu mevduat ve kredi faizleri konusunda 12 banka hakkında soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu'ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Rekabet Kurulunun, 2 Kasım 2011 tarihli toplantısında, bankacılık hizmetleri pazarında faaliyet gösteren AkbankT.A.Ş., Denizbank A.Ş., Finans Bank A.Ş., HSBC BankA.Ş., ING Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., TürkiyeGaranti Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş BankasıA.Ş., Türkiye Vakıflar BankasıT.A.O., Yapı ve Kredi BankasıA.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ile Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş. ile Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık A.Ş. unvanlı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir. Soruşturma, adı geçen teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (RKHK)'un rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliği kararlarına ilişkin 4. maddesinde yasaklanmış olan davranışları gerçekleştirip gerçekleştirmediklerinin tespiti amacıyla yürütülmektedir."

Soruşturma, adı geçen teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (RKHK)'un rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliği kararlarına ilişkin 4. maddesinde yasaklanmış olan davranışları gerçekleştirip gerçekleştirmediklerinin tespiti amacıyla yürütülecek.

KALDIRIMCI: KREDİ KARTI FAİZLERİYLE İLİŞKİN ŞİKAYET GELDİ

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, 12 banka hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin,
"Kredi kartı faizlerine ilişkin bize talepler, şikayetler geldi. Biz başka konularda, başka başlıklar altında da bir kısım talepleri de dikkate alarak, ön araştırma kapsamında yaptığımız çalışmayı soruşturmaya dönüştürmüş olduk" dedi.

Soruşturmanın 1 yıl içinde sonuçlanabileceğini, ya da daha da uzayabileceğini ifade eden Kaldırımcı, bunun tarafların talebine ve sürecin gerektirdiği çalışmaların zamanında yapılıp yapılmadığına bağlı olduğunu söyledi.

Kaldırımcı, şöyle devam etti.

"Kredi kartı faizlerine ilişkin bize talepler, şikayetler geldi. Biz başka konularda, başka başlıklar altında da bir kısım talepleri de dikkate alarak, ön araştırma kapsamında yaptığımız çalışmayı soruşturmaya dönüştürmüş olduk. Bankacılık bünyesinde yapılan çalışmalar... Çeşitli alt pazarlar itibariyle, belirlenen faizler konusunda işbirliği yapılıp yapılmadığı, ilgili sektörde sürecin nasıl işlediğine dair sonuçta ön araştırma ve soruşturmadan bahsediyoruz."

BANKALARA 72,3 MİLYON LİRA PROMOSYON CEZASI VERMİŞTİ

Rekabet Kurumu, geçen yıl yürüttüğü soruşturma çerçevesinde 7 bankaya maaş promosyonu ihlal ettikleri gerekçesiyle 72,3 milyon lira ceza vermişti. Bu kapsamda banka genel müdürleri Rekabet Kurulu'na savunma da vermişlerdi.
Konu Kilitli
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi