What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

3. Köprünün adı belli oldu
#1

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün temeli İstanbul'un fethinin 560. yıl dönümü olan 29 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı törenle atılırken, yeni köprünün ismi ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Yavuz Sultan Selim olarak açıklandı.
[Resim: LhA2n53.jpg]
Yaklaşık 4.5 milyar lirayı bulacak 3’üncü köprünün yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin 2015 yılı sonunda hizmete açılacak. 10 yıl 2 ay 20 gün işletme ve yapım süresi ile İçtaş İnşaat-Astaldi Ortak Girişim Grubu’na verilen köprü, ihale sözleşmesi gereği 36 ayda tamamlanacak. Otoyol projesi, Binali Yıldırım’ın ‘büyük sanat yapıları’ olarak tanımladığı, toplam uzunluğu 1875 metrelik asma köprü, 60 metre uzunluğundaki viyadükler ve toplam uzunluğu 21 kilometre olan tünelleri kapsıyor. 3’üncü köprünün inşaat aşamasında 6–7 bin kişi, işletme aşamasında 700-1000 kişi, yapım sürecinde de 50 bin kişi istihdam edilecek.

Proje hakkında bilgi veren Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, 3. köprünün temelden üstteki kısmını yani kuleleri, tabliyeleri, kabloları, askı halatları dahil Koreli firma Hyundai ve SK firması tarafından yapılacağını belirtti.

Yavuz Sultan Selim Köprüsünün teknik özllikleri:


Köprütabliyesi, çok şeritli olacak. Tabliye üzerinde (2x4 araç yolu, 2x1 raylı sistem) 8 şerit araç yolu, 2 hat demiryolu yer alması nedeniyle 59 metre tabliye genişliğinde dünyanın ilk köprüsü. Raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle deköprü dünyada ilk. Köprünün kule yüksekliği ise 320 metre olacak.
1408 metre açıklıklı ve tek tabliye olarak inşa edilmesi nedeniyle köprünün hem asma hem de eğik kablolarla takviye özelliği.


Yavuz Sultan Selim Köprüsü böyle olacak işte videosu
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj Kaan Sparrow
13-11-2011, 10:32Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi