What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

4k/60p için tv kartı
#1

4k yayınlar için tv kartı bakıyorumda piyasadakiler çok kartlar dvb-s2 desteklese yayınları açmak için yeter mi? bir de yayınlar 60p olacakmış hangileri 4k/60p yayın açar?
Alıntı
#2

(21-07-2015, 18:20)berkxy demiş ki:  4k yayınlar için tv kartı bakıyorumda piyasadakiler çok kartlar dvb-s2 desteklese yayınları açmak için yeter mi? bir de yayınlar 60p olacakmış hangileri 4k/60p yayın açar?

DVB-S2 özellikli HD TV kartlarının tamamı, 4K( 3840 x 2160p ) ve 50 - 60 fps 'de çalışabilir. TV kartının DVB-S2 olması yeterlidir. Tabi 4K tv yayınları, DVB-S2 transponderlerinden aktarıldığı sürece...

4K yayınlar için ileride farklı bir transponder tipi kullanılmaya başlarsa( DVB-S2X, NS3, NS4 gibi... ), DVB-S2 özellikli tv kartı yeni modülasyon tipini algılamayacağı için, çalışmayacaktır. Yeni modülasyon tipinden, sadece 4K yayınlar değil, diğer HD/SD kanallarda aktarılırsa, DVB-S2 özellikli tv kartı yine çalışmayacaktır.

Yani kısaca; SD, HD veya 4K seviyesi çözünürlüklerde, belirleyici etmen, yayının hangi modülasyon altından yapıldığıdır. Şimdiki zamana göre kullanılan modülasyonlar, DVB-S ve DVB-S2 'dir.

4K yayınların yaygınlaşması ile birlikte, yoğun veriyi taşıyabilmek için, daha geniş veri yolunun kullanıma alınacağı açıktır. Daha geniş veri yolu ise, DVB-S2X, NS3, NS4 modülasyon tiplerinden biri olacaktır.

Bu modülasyon tiplerinden birinin kullanılmaya karar verilip, yeni standart olarak kabul edildikten sonra, bu standart'a uygun tuner( sinyal algılayıcı parça ) üretilecektir. Yeni tuner ise, yeni üretilen tv kartı yada uydu cihazlarında kullanılmak suretiyle, tüketime sunulacaktır.

DVB-S2 tuner'li TV kartı ile 4K yayınları akıcı bir şekilde izlemenin olmazsa olmaz etkeni, güçlü bir PC bileşimidir. Özellikle DX12 destekli GTX970 serisi bir ekran kartı kullanımı zaruridir.

Kolay gelsin.
Alıntı
#3

iyi günler
monitörün çözünürlüğüde önemli mi?
Alıntı
#4

Şöyleki sonuçta 4k izlemenin anlamını bulması için 4K monitor olması gerekir, lakin 4k değilde full hd 1920*1080 monitordede izlenebilecektir ancak ekran kartı bunu downscaling yapacaktır. Yani, 3840*2160 olan 4K çözünürlük downscale edilerek 1920*1080 yapılıp ekrana basılacaktır. Bu duruma rağmen normal bir full hd yayına göre çok daha iyi bir yayın kalitesi alınacaktır.

Burada en önemli konu HEVC nin çözülmesidir ekran kartı tarafından, acele etmeyin henüz ekran kartları tam anlamıyla hazır değiller kimisi encode ediyor decode etmiyor felan saçma saçma şeyler var zaten nvidia tarafında pascal mimarisi çıkacakken acele etmeye gerek yok ve windows 10 ve dx12 mevzusu var. Dolayısıya biraz beklemek bence en mantıklısı. 1 yıl sonrasında ancak dx12 oturmuş çıkan ekran kartları tam manasıyla hem dx12 ve HEVC destekler hale gelir, boylece sorunsuz bir keyif olur.

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Alıntı
#5

Full HD monitörde izlenen 4k aslında 4k değil, bitmap Full HD Big Grin yani Full HD'nin olabilecek en kaliteli hali..

lakin bitmap -> h264 encode sırasında %5'lik bir netlik azalması olduğu için piyasadaki Full HD'leri tam anlamıyla FullHD olarak izlemiyoruz...

aynı şey 4K için de geçerlidir, bitmap bir 4k yayın ile h625 bir 4k yayın arasında da %5'lik netlik farklı vardır.. ancak bitmap sıkıştırmasız olduğu için mevcut bant aralığı ile uyduda barındırılması imkansız..
Alıntı
#6

Madem gerçek 4K görüntülemeden bahsediliyor, görüntüleyicilere( monitör, tv ) gelmeden önce, 4K( H.265 codec destekli ) çekimlere ve donanımlara göz atmak gerekir. Bu konu ile alakalı yazdığım mesajımın bir bölümünü kıst alıntı olarak ekliyorum ;

(04-06-2015, 12:16)serkanguzel demiş ki:  HEVC codec'i üzerinde iyileştirme çalışmaları halen devam etmektedir. Yani DIVX'in yaratıcıları, HEVC codec otimizasyonunu hala tamamlayamadılar... Sebebi, tek kamera içinde birleştirilmiş, 4 adet 1080p kamera ile çekilen görüntü, kameranın içinde HEVC kodeği ile işlendikten sonra, kayıt edilmektedir yada naklen aktarılmaktadır. İşte kamera içinde otomatik olarak gerçekleştirilen işlemler nedeniyle, HEVC üzerinde iyileştirme çalışmaları bir türlü tamamlanamadı. ( Buradan anlaşılması gereken husus, TV yayınlarında kullanılan kameralarda 4K çözünürlük direkt elde edilememektedir. Profesyonel yayın kameralarından bahsediyorum ! )

Hal böyle olunca, chipset( işlemci + yazılım ayarları ) üreticileri, HEVC destekli çip'lerin mimarisini belli bir kalıba oturtamadılar. HEVC 'in yazılım verimliliği tam sağlanamadığından, çip üreticileri, nihai ürün anlamında HEVC( 4K, 50 fps çıkışlı ) destekli chipset'lerin seri üretimine geçemediler. Cortex, mortex, Big Grin snapdragon v.s. gibi gerçekte donanımsal olarak 50 - 60 fps üretemeyen bi ton uyduruk 25 - 30 fps'li chipset, cep telefonlarında kullanıma sunuldu. Malum cep'lerde ekran küçük olduğu için, işlemci yetersizliğine ait her türlü ayıbı yazılımla örtmek mümkün olabiliyor. Cep işlemcileri, android uydu cihazında kullanıldığı zaman, kullanıcılar HD çözünürlüğü, SD gibi izliyorlar...

Zaten 4K'nın kendisi de başlı başına bir oyundan ibarettir. Çünkü HEVC kamerasının içindeki 4 adet 1080p kameranın, HEVC codec'i ile işlenip, 4K çözünürlük seviyesi olan 2160p'ye çıkarılması ise, tamamen sanal bir çözünürlük seviyesidir. Yani 4K diye izlediğimiz görüntünün gerçek çözünürlüğü, 1080p'dir. Big Grin

Amerikan destekli çekik gözlüler, yeni donanım satmak için, 4K'yı uydurdular. Öyle bir uydurma ki, HEVC'i eski chipset'lerin decode etmesi mümkün olmayacağı için, dünyadaki tüm kullanıcılar, bu sanal çözünürlük seviyesine ait nihai ürünleri satın almak zorundalar.

Elbetteki, 2160p'den çok daha yüksek çözünürlüklü kameralar mevcuttur. Uzay teknolojisinde kullanılan kameralar gibi... Ancak TV yayıncılığında kullanılan tek objektif 'li 2160p destekli profesyonel kameralar nihai ürün olarak henüz yoktur.

Tabi görüntüleyici donanımlar( monitör, tv ) açısından da, 4K için daha bir çok yetersizlikten bahsedilebilir. Görüntüleyicilerin detaylarına şimdilik girmeyeyim. Zira bütün dünya ölçeğinde çok az tartışılmakta olup, kullanıcı seviyesi literatüre yeni girmiş bir çok kavramsal terminolojik ifadeler içermektedir. Bu nedenle, kafaları erkenden karıştırmak istemiyorum.

Gerçek 4K için, çekim aşamasından başlayıp, görüntüleme aşamasına gelinceye kadar, çekim kaynağındaki donanım ve yazılımlardan başlayıp, tüketicinin evindeki görüntüleme aygıtlarına varıncaya kadar, bir çok yetersizlik mevcuttur.

Ayrıca kıst alıntıda üçüncü paragrafta değindiğim üzere, bizlere şimdiki donanımlarla 4K görüntü diye sunulan görüntülerin gerçek çözünürlük seviyesi, 1080p'dir.

Velhasılı; 4K diye sunulan ürün, özünde pazarlama argümanından başka bir şey değildir. Şimdiki zamana göre, tüketicilerin çoğunda, 1080p medyaları decode edebilecek aygıtlar mevcuttur. 1080p yayın tekniğine geçilseydi, yeni donanım satılmayacaktı... Orijini amerikan projesi olan, gerçek 4K çözünürlük seviyesine geçişin ar-ge'si için, paraya ihtiyaç vardı. Bu parayı temin etmek maksadıyla, ince argümanik yalanlar, tüketicilere yenilikmiş sunuldu. Yeni donanımların satışı yoluyla, teknolojiyi geliştirenlere bu kaynak temin edilmiş oldu.

Saygılar, sevgiler.
Alıntı
#7

Tabii ki katılıyorum bu son yorumlara ancak şu var kaliteli 4K videolarda yok değil bunlarda zaten 4K tv leri sunumu için kullanılan kısacası satmak için videolardır. Bunlar çeşitli yerlerden indirilip denenebilir ancak izleme çabasına girildiğinde decode edemeyeceğimiz için pc tarafında henüz full hd nin ilk zamanları gibi yük cpu ya düşecek ve cpu çoğu insanda yetmeyecektir ve dona dona bir video ekrana gelecektir ekran kartları henüz decode edemediği için. Tabii şuda var her 4K video çok iyi değil ve donmasız izelenebilir lakin kalite düşük olur. Bir diğer arkadaşımızında dediği gibi kalite esas bu mevzuda çözünürlükten ziyade full hd bir bluray kalite li bir filmin 30-40mb/sn olduğu düşünülürse, en az 100mb civarı olmalı gibi onun altındaki veri akışı olan bir 4K ancak ve ancak full hd kalitesinde olur.

Bende 4790K var işlemci olarak bende bir deneme yapıp buraya yazarım ama çok iyi olacağını sanmam ama işlemcide baya güçlü belki başarabilir Big Grin

Başarılı olsa bile bu işin doğrusu ekran kartı tarafından direk olarak donanım ile decode edilmesidir. Nede olsa %100 cpu kullanımıysa 4K video izlemek hem elektrik faturasına hemde pc kullanımına iyi gelmez.

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Alıntı
#8

İşte sonuçta; 2160p / 50-60 fps 'yi çekebilecek tek objektifli profesyonel yayın kameraları henüz mevcut değildir.

Amerikan destekli çekik gözlüler, 4K ve sonraki çözünürlük seviyesinin ar-ge çalışmalarına kaynak temin etmek maksadıyla, DIVX 'çinin projesine sarılmak suretiyle, H.265 codec zırvasını bütün dünyaya yutturdular. Yani başlı başına bir sahtekarlık örneği diyebiliriz.

Bu nedenle, şimdiden gereksiz donanım harcaması yapmaya gerek yok diye değerlendirmekteyim.

Windows 10 DX12 destekli gelecek, DX12 destekli ekran kartı kullanılacak, v.s. v.s... Yani adamlar, gerçek çözünürlük anlamında, hem daha derin çözünürlük seviyesine ulaşamayacak, hemde daha güçlü donanımlar kullandıracak...

Yani sahtekarlıktan başka bir şey değil... Neden sahtekarlık !? 2160p olduğu iddia ediliyorsa, "gerçek 2160p çözünürlük seviyesi" donanımsal olarak sağlanmalıdır.

4 kamera kullanıldı, araya H.265 codec sokuldu, işlendi v.s... Oldu 2160p. Oldu mu ? Olmadı !... Resolution depth kavramı var. Yani "çözünürlük derinliği" diyebiliriz.

İşte konuyu, 'çözünürlük derinliği' anlamında değerlendirdiğimizde, çekilen video'da gerçek 2160p derinliği var mı ? Yok.

Ama işin içine, DIVX'çi sahtekarların ortaya attığı H.265 codec'ini ve 4 adet kamerayı sokunca, sanal 2160p çözünürlüğü tüketicilere yutturdular.

Hani bir zamanlar, upscale yaptığı iddia edilen DVD ve benzeri tüketici elektroniği ürünleri gibi... Profesyonel stüdyolarda upscalizasyon işlemi ile uğraşanlar, herhangi bir video parçasını upcaling işlemine soktuklarında, haftalarca zaman harcamaktadır. Ama millete zamanında, 20 dolar'lık DVD'leri 250 ila 500 Dolar'dan sattılar. Epeyce de köstüler.

Son söz ; aldanmayınız bu tip H.265 codec zırvalarına... Gerçek 2160p'yi çekip aktaracak, profesyonel kameralar olduğunda, 2160p'yi gerçek çözünürlük seviyesi ile izlemeye başlarız.
Alıntı
#9

Sidik yarışı yapmak gibi bir amacım olmadığını öncelikle belirtmek isterim zaten konunun üretim kısmı ile ilgili işler konusunda da bilgim yok ama konu ses olsaydı iş başka Big Grin

Mesela şüyle bir video camera görmüştüm

https://www.blackmagicdesign.com/products/cinemacameras

Burdada 4K ile ilgili bir video izlerken bu kamerayı görmüştüm

http://teknoseyir.com/4k-teknolojisi-neler-getiriyor

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Alıntı
#10

"...... yarışı" amiyane tabir olmuş...

Zaten mesajımı yazarken, sizin mesajınıza yanıt olsun diye yazmadım.

Diğer bir değişle, bütün üyeler yararlansın ve bizlere sunulan şeyin aldatmaca olduğu görülebilsin diye yazdım.

Verdiğiniz link'lerle ilgili, amiyane tabire kaçmadan bir şey söylemem gerekirse;

"İnleyen nağmeler ruhumu sardı."

Anlamı; bir önceki mesajımda değindiğim "resolution depth" kavramında gizlidir. Big Grin

Umarım maksat hasıl olmuştur.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi