What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Arap Birliği Sırtını Döndü
#1

Arap Birliği Suriye'nin üyeliğini askıya aldı. 22 üyeden Şam'a yaptırım uygulaması ve elçilerini geri çekmesi istendi. Muhalifler Arap Birliği'nin merkezine davet edildi.

SURİYE Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Arap Birliği ile vardığı uzlaşıya rağmen muhalifleri şiddet kullanarak bastırmaya devam etmesi birliği sert önlemler almaya itti. Kahire'de Arap Birliği'ne üye ülkelerin dışişleri bakanlarını bir araya getiren toplantıda, Suriye'nin üyeliği askıya alındı, Şam yönetimine ekonomik ve askeri yaptırım uygulanması istendi. Suriye muhalefetine 'geçiş sürecini' konuşmak üzere Arap Birliği'nin Kahire'deki genel merkezine gelmesi çağrısı yapıldı. Arap Birliği'nin Suriye konulu toplantısına başkanlık eden dönem başkanı Katar'ın Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad bin Casım ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Suriye rejiminin, Arap Birliği'nin çalışma planını uygulamadığı için Beşşar Esad rejimiyle 16 Kasım itibarıyla ilişkilerin askıya alındığını belirttiler. Katarlı Bakan, Suriye heyetlerinin bundan sonra hiçbir şekilde Arap Birliği'ne kabul edilmeyeceğini ve Suriye'deki sivil ölümlerin sürmesi halinde Arap Birliği'nin konuyu BM dahil tüm uluslararası örgütlere taşıyacağını vurguladı. Bin Casım, Arap Birliği üyesi 22 ülke adına Suriye Ordusu'ndan sivilleri öldürmeye son vermesini istedi. Arap ülkelerinin dışişleri bakanlarına Şam'daki büyükelçilerini de çekmeleri çağrısı yapan Bin Casım, toplantıda ayrıca Suriye'ye siyasi ve ekonomik yaptırım uygulanması kararı çıktığını bildirdi. Kahire'de üç gün içinde Suriye'deki tüm muhalif gruplarla Arap Birliği Suriye Komisyonu bir araya gelecek. Suriye muhalefetiyle görüşüldükten sonra toplantının sonucuna göre, Suriyeli muhaliflerin temsilci olarak tanınıp tanınmaması hususunda bir sonuca varacağı açıklandı.

Şam: Karar kanundışı
Şam yönetimi, Arap Birliği'nin Suriye'nin üyeliğini askıya alma kararını 'kanundışı ve Arap Birliği ile yapılan anlaşmaya aykırı' olarak niteledi. Şam'ın Arap Birliği nezdindeki Büyükelçisi Yusuf Ahmed toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, 'Bu karar, ortak Arap girişiminin sonu anlamına geliyor ve Arap Birliği yönetiminin Amerikalılar ve Batılılar tarafından dikte edilen bir program izlediğini ispatlıyor' dedi.

Muhalifler müdahale istiyor
Günlerdir Arap Birliği önünde kamp kuran ve Suriye'nin üyeliğinin askıya alınmasını isteyen muhalifler, zirveden çıkan kararın ardından sevinç gösterileri yaptı. Muhalifler, sivil ölümlerin durdurulması için Suriye'ye müdahale edilmesini ve Esad'ın yargılanmasını talep etti.

Araplar İsraile Hizmete Devam Ediyor
Konu Kilitli
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi