What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bilgisayara bakarken gözlerinizi kırpın !
#1

Bilgisayara bakarken gözlerinizi kırpın !Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. M. Erman Emre bilgisayar başındayken göz sağlığını tehdit edebilecek pek çok etkenin bir araya geldiğini ve bu etkenlerin kalıcı rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtiyor.

Emre, "Kullanımı hızla artan bilgisayarlar nedeniyle pek çok kişi göz yorgunluğu, gözlerde ağrı, yanma, batma, kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi şikayetlerde bulunuyor. Bazen de odaklama zorluğu, gözleri kısarak bakma, ışığa karşı duyarlılık, ışık saçılmaları ve baş ağrısı gibi problemler ortaya çıkabiliyor." diyor.

İş yerinde, göz kırpmadan bilgisayara akma, klimalar ve nemin azalması, kağıt tozları, kapalı alanlarda havada kalan mikroplar, makinelerin saldığı kimyasal maddeler, sürekli bilgisayara bakılarak çalışılması gözlerde olumsuz etkilere yol açabileceğini vurgulayan Emre, "Gözlerde kuruluk, bulanık görme, çift görme, ağrı, kızarıklık, yorgunluk gibi belirtiler "bilgisayara bakma sendromu"nun işaretçisi." bilgisini veriyor. Bilgisayara bakarak vakit geçirmenin, gözlerin çok daha az aralıklarla kırpılmasına ve bununda göz kuruluğuna neden anlatan Emre, bunu sebeplerini şöyle açıklıyor: "Diğer bir neden ise monitörün tam karşıda duruyor olması. Normalde masa üstünde duran bir kitap ya da defter okunurken gözler biraz daha kısılmış oluyor. Aksine, bilgisayara bakış açısı genellikle direkt olarak kurulduğundan, gözlerin daha fazla açık tutulmasını gerektiriyor. Bu da gözün, açık olan bölgeleri yaş tutabilmesi için ekstra güç harcamasına neden oluyor. Daha büyük alanın daha uzun sürelerde açık kalması, gözyaşının daha çabuk buharlaşması anlamına geldiğinden göz kuruluğu kaçınılmaz bir hal alabiliyor. Göz yağ tabakası zayıf olan kişilerde ise bu rahatsızlıkların görülme oranı daha yüksek."

"MONİTÖRE ÜSTEN BAKIN "

Emre bilgisayar kullanırken yapılabilecekleri basit tavsiyeleri şu şekilde sıraldı: "Bilgisayar başındayken daha fazla gözlerinizi kırpın. Monitörünü tam karşıya almak yerine, monitöre üstten bakabilecek şekilde oturun. Çalıştığınız ortamı iyice havalandırın. Gözünüzü ardına kadar açmak yerine biraz daha kısarak bilgisayarına bakın.Belirli aralıklarla dinlenin, bu aralıklarda bilgisayardan uzaklaşın ve gözlerini daha fazla kırpın.Ekranın üst kenarı göz hizasında olmalı, ekrandan uzaklık ekrandakileri rahat görebilecek en uzak mesafe olmalıdır.Ayrıca, pencerelerle ekran açısı uygun olmalı, pencere ve diğer kaynaklardan gelen görüntüler ekran üzerine düşmemelidir. İri puntolu ve gözü yormayan karakterlerle yazmak, koyu renk zeminler üzerinde açık renk karakterlerle çalışmak, çalışırken 45-50 dakikada bir 5-10 dakika ara verip gözü dinlendirmek de göz sağlığı için çok önemlidir
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi