What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dünya 114 milyon kilometre uzaktan böyle görünüyor
#1

OSIRIS-REx uzay aracı geçtiğimiz hafta Bennu asteroitinin yörüngesine yerleşmişti. Uzay aracı Dünya'nın milyonlarca kilometre uzaklıktan çekilmiş etkileyici bir fotoğrafını gönderdi.

OSIRIS-REx uzay aracı tam 114 milyon kilometre uzaklıkta. Dünya'yı fotoğrafın sol tarafında küçük bir nokta olarak görebiliyoruz. Hemen yanında uydumuz Ay yer alıyor. Bennu asteroiti ise sağ tarafta büyük ve parlak bir görüntüye sahip.

[Resim: Y5jnsXX.jpg]

Uzay aracının Bennu'ya olan uzaklığı fotoğraf çekildiği sırada 43 kilometre olduğundan göktaşı aşırı pozlanmış şekilde görünüyor ve fotoğrafın sağ alt tarafında Hydra takımyıldızı da görülebiliyor.

OSIRIS-REx görevinin amacı Bennu göktaşından örnek parçalar toplayıp Dünya'ya getirmek. NASA'lı bilim insanları Bennu ve benzeri göktaşlarının Dünya üzerindeki hayatın başlangıcında önemli roller oynadığını düşünüyor. Bu anlamda OSIRIS-REx'in Yeryüzü'ne getireceği örnekler, hem Dünya'nın hem de genel anlamda Güneş Sistemi'nin daha iyi anlamamızda yardımcı olacak.

NASA tarafınan yapılan açıklamada; "Bennu, Güneş Sistemi'nin erken oluşum dönemlerine ışık tutuyor. Yapısında hiçbir değişim olmadığı için 4 milyar yıllık bir kalıntı olduğu söylenebilir. OSIRIS-REx topladığı örnek maddelerle birlikte 2023 yılında Dünya'ya geri döndüğünde bizlere Güneş Sistemi'nin tarihine ışık tutan bir hazine sunacak."

[Resim: XNh7Coi.jpg]

NASA'nın Eylül 2016'da uzaya fırlattığı OSIRIS-REx, yaklaşık 28 ay süren uzay yolculuğunun ardından geçtiğimiz hafta Bennu'nun yörüngesine yerleşmişti. 800 milyon dolarlık maliyetle geliştirilen uzay aracı, önümüzdeki iki yıl boyunca Bennu'da bilimsel araştırmalar yapacak ve örnek maddeler toplamaya çalışacak. OSIRIS-REx'in 2021 yılında Bennu'dan ayrılması ve 2023'te de Dünya'ya ulaşması bekleniyor.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi