What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dünyamız için yeni bir rekor
#1

Üç bağımsız ajansın doğruladığı üzere 2016 yılının Temmuz ayı, sıcaklık kayıtları tutulmaya başlandığından beri en sıcak ay konumuna yerleşmiş durumda. Temmuz ayı, normalde küresel olarak yılın en sıcak ayı olarak gözükür. Bunun sebebi de kuzey kürenin daha fazla kara alanına sahip olması ve karanın, okyanuslara göre daha çabuk ısınması ve bu ısıyı daha uzun süre tutmasıdır.

[Resim: 2jyjlL.gif]

NASA'nın Goddard Institute of Space Studies'inin bulgularına göre bu yılın Temmuz ayı, ortalamanın 0.84 santigrat derece üzerine çıkarak bir önceki en sıcak Temmuz ayı olan 2011 yılının rekorunu 0.1 santigrat derece ile geçmiş ve 1880'den beri en sıcak ay konumuna yerleşmiş durumda. Bu durum da NASA'nın rekorlarında arka arkaya onuncu en sıcak ayı (daha önceki aynı aylara göre) yaşadığımız anlamına gelmekte.

Japan Meteorological Agency'nin bulguları da Temmuz 2016'nın 1891'den beri en sıcak ay olduğunu ve Avrupa'da yer alan Copernicus Climate Change Service da 1979'dan beri en sıcak ay olduğunu söylemekte.

NASA ve NOAA bu yılın başlarında, 2015'in şimdiye kadar en sıcak yıl olduğunu söylemişlerdi. Ancak şimdiye kadar ortaya çıkan sıcaklık grafiklerine göre bilim adamı Gavin Schmidt, 2016'nın bu sıcaklığı geçme ihtimalinin yüzde 99 olduğunu söylüyor.

[Resim: oE2EW7.jpg]

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) son verilerine göre, kuzey yarımküredeki hava sıcaklıkları bahar aylarında rekor seviyeye çıktı. NASA'ya göre daha fazla buz kitlesi erirken, karbondioksit eşi görülmemiş seviyelere ulaştı. Verilere göre, kuzey kutbunun en büyük buz örtüsüyle kaplı alanı Grönland'daki hava sıcaklığı 23.8 derecenin üzerine kadar çıktı. Bu durum, deniz seviyesini 6 metreden fazla yükseltebilecek derecede buzlarla kaplı bir bölge için kötü bir haber olarak yorumlanıyor.

Arktika ve Antarktika bölgelerinde ise aynı dönemdeki sıcaklıkların 9.4 derece civarında olduğu belirtildi. Kuzey yarımküredeki son ısı ölçümleri, buzulların yıllık erimesi açısından "Çok erken bir başlangıç" olarak yorumlanırken, Dünya İklim Araştırma Programı Direktörü David Carlson "Sıcaklıklar son derece yüksek. Mayıstaki buz erime oranlarını Temmuz ayında görmüyoruz" diye konuştu.

EL NİNO GİDİYOR, LA NİNA GELİYOR

Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre, Pasifik Okyanusu üzerinde görülen güçlü El Nino hava olayı yüksek hava sıcaklıklarına neden oluyor. Ancak Amerikalı bilim insanlarına göre El Nino etkisini kaybediyor.

Büyük Okyanus'ta yapılan deniz suyu sıcaklık ölçümlerine göre okyanuslar soğumaya başladı. Ancak bu soğuma, dünyanın bu kez La Nina olayının etkisine girmesine yol açacak. Tahminlere göre La Nina, özellikle Güney Asya'dan Türkiye'ye kadar uzanan bir coğrafyada 2016-2017 kışının sert geçmesine yol açacak.

ANTARKTİKA'DA REKOR

Antraktika'daki Rus araştırma merkezinde görevli bilim insanları ise 14 Haziran'da -80.3 derece ile buzlu kıtada Vostos bölgesinde bugüne kadar haziran ayındaki en düşük sıcaklığı ölçtü. Kış aylarını yaşayan Antarktika'da bugüne kadar ölçülen en düşük sıcaklık 2010 yılında -93.2 dereceydi.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj teravi
16-10-2011, 3:44Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi