What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

DVB-S ve DVB-S2 Nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?
#1

Digital Televizyon yayıncılığı ve uydu haberleşme sistemleri için temeller DVB-S tarafından atılmıştır. Uygulamalar son derece başarılı sonuçlar vermiştir. Daha sonra genişband ihtiyacının gerektirdiği teknolojiler geliştikçe ikinci nesil olarak adlandırılan DVB-S2 doğmuştur. İkinci nesil (DVB-S2) standart HD(High Definition) sistemler için geliştirilmiştir. Aralarındaki en bariz fark bandgenişliğinin daha efektif kullanılmasıdır. Aynı alış seviyelerinde daha dar bantlarda yayın yaparak sinyal kalitesinin daha iyi olmasını sağlamak broadcast yayıncılık açısından daha fazla karlılık anlamına gelmektedir.

Sprectral Efficieny (roll-off factor) DVB-S2′nin en büyük avantajıdır. Taşıyıcı sinyal için gereken bandgenişliğinin hesaplanmasında Modülasyon tekniğinin (QPSK,8PSK vb), Hata doğrulama algoritmasının (3/4,1/2vb.) ve roll-off faktörünün etkisi olduğunu daha önceki yazılarımda belirtmiştim. bunların çarpımları sonucu elde edilen bandgenişliğinin küçük tutulması için sayıların küçülmesi gerekmektedir. DVB-S sistemlerde roll-off faktörü ortalama 1.4 alırnırken (sabit sayı gibi düşünebilirsiniz),

DVB-S2 sistemlerde 1.2 gibi değerler alınabilmektedir. Ayrıca DVB-S2 sistemler reedsolomon codec kullanırlar. Kısaca sonuca baktığımızda yaklaşık %30′luk bir verim artışı söz konusudur. Bu sayede yüksek bandgenişliğine ihtiyaç duyan HD uygulamalar DVB-S2 ile DVB-S’e göre %30 avantajlı iletilebilir.

DVB-RCS nedir?

Digital Video Broadcasting – Return Channel Satellite DVB sistemlerin uzantısı olarak geliştirilmiştir. Brodcast sadece tek yönlü bir iletişim sistemidir. Yayın yapan bir merkez ve bu merkezin yaydığı sinyalleri alan alıcılar vardır. DVB-RCS’te ise alıcılar aynı zamanda merkeze ve diğer lokasyonlara veri iletebilirler. Uydu üzerinden internet veren VSAT sistemlerin geri dönüş kanalları olarak tariflenebilir. Kısacası 2 yönlü veri iletimini tanımlamaktadır.
Alıntı
#2

Bilgi için teşekkurler.
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi