What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dvbdream 1.5E ile stab hh 120 diseqc motor yönlendirme
#1

DVBDREAM 1.5E İLE STAB HH 120 DİSEQC MOTOR YÖNLENDİRMEK RESİMLİ ANLATIM

Öncelikle bulunduğunuz konuma göre Motoru ayarlayınız. Bulunduğunuz bölgeye göre hesaplamayı resimden de anlaşılacağı üzere ilgili sitede bulunduğunuz konuma yakın ili seçip sonrasında tepe noktasına en yakın uyduyu bulun calculate butonuna basın yeşil çizgiye sıfırlanan uydu sizin sıfır noktası olarak seçmeniz gereken uydudur ve motoru o uyduya göre ayarlamanız gerekmektedir siteye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Anlatımı Prof 7500 usb dvb-s2 tv kartı üzerinden uygulayarak hazırladım bazı kartlarda sorun çıkarttı ama prof ta hiç bir şekilde sorun çıkartmadı. birçok tv kartının kendi desteklediği ek yazılımlar ile diğer sorunlar da giderilebiliyor örnek olarak ss2 tv kartı için ss2 DiseqC v1.10 programı ile motorluyu dvbdream de kullanabilirsiniz onun anlatımları bir çok sitede mevcut. Anten kurulumunu yapmış olduğunu varsayarak anlatıma geçmek istiyorum. Bu anlatımı başka bir forumda da paylaşmıştım faydası olur diye burada da paylaşmak ta fayda var diyorum.


[Resim: adszxe.png]

Arkadaşlar uzun bir zamandır skystar2 dışında bir tv kart ile dvbdream üzerinden stab hh 120 diseqc motor yönlendirme konusunda bir araştırmam oldu ancak forum sitelerin de genel olarak skystar2 ile ilgili anlatımlar verilmiş ve doğal olarak ta kullanılan program skystar 2 dışında bir kart desteklememekteydi. SS2DiSEqC programını çoğumuz kullanmışızdır tabi program kendiliğinden kullanılabilmesi dışında diğer dvb oynatma programları ile plugins altında da çalışmaktaydı sorun şu ki sadece ss2 yi destekliyor olması.
Bende ss2 dışında birkaç kart mevcut ama sadece istediğim kart ile hem motoru yönlendirip hem de tv izleyip downloadı yapma konusunda bir türlü başaramadım haliyle prof dvb –s2 ile Eutelsat w2 uydusundan download yapmak istediğimde arada da türksat 3a uydusundan tv izlemek istediğimde tekrar kabloyu skystar2 ye takıp yönlendirip o şekilde tv izleme imkânım oluyordu.
bu çok saçma geldi bana hem fazla donanım kullanmak fazladan pc performansı harcatmak tabiî ki saçma bu konuda maalesef forumlarda iyi bir anlatım olmayınca da işi beceremedim. Evet, alt dvb ile yapan arkadaşlar da yok değil ancak ben program olarak dvbdream ı kullandığım için bu program üzerine anlatımı hazırladım umarım işinize yarayacak bir anlatım hazırlaya bilmişimdir.

Birinci adım:

Şimdi resim 1 de gördüğümüz gibi ilk önce diseq ayarlarımızı yapacağız. Dikkat ederseniz diseqc switch tipi olarak hiçbiri seçili stab motor kullandığımız için öyle olacak, port 1 e tıklayıp bulunduğunuz bölgede çeken uyduları tek tek uydu ekle ye tıklayıp seçerek ekliyoruz.


resim 1
[Resim: prof1l.png]

Resim 2 de bulunduğum uyduları ekledim Elazığ’dan bunları alabildim uydu antenim biraz erpilmiş Big Grin Ben genelde kanal izlenirliği fazla olan uyduları ekledim bir diğeri ise daha yoğun data kanalları olan uyduları ekledim. resimde karışıklık olmaması için listeleme yaptım ve pozisyoner ayarlamalarını yaparken numaralama işlemini listeye göre yaparsak karışıklığı önlemiş olursunuz.

resim 2
[Resim: profnf.png]

Şimdi ayarlar menüsünden pozisyoner (Ctrl+f2) tıklıyoruz.

resim 3
[Resim: prof2m.png]Gelen menüde yapacağımız işlemler resim 4 de işaretlenmiş bir şekilde görebilirsiniz. Yinede resimlerin silinme durumunu da düşünerek anlatmakta fayda var. Pozisyoner ekranından ayarları tıklayıp Enable positioner i seçili hale getiriyoruz. Auto drive on startup işaretliyoruz bunu aktif etmemizin sebebi uydu değiştiğimizde otomatik olarak yönlendirme başlatılsın. H-H motor kısmından Stab H-H yi seçiyoruz. Goto xx i destekliyor seçili olacak. Son olarak uygula diyoruz ve pozisyoner konsoluna geçiyoruz.resim 4
[Resim: prof3.png]Şimdi resim 5 den devam ederek uydu kısmında uydumuzu seçiyoruz. Motor hafızası kısmından hafıza numaramızı seçiyoruz Açısal pozisyona git kısmından uydumuzun derece ayarlamasını yapıyoruz. Yeşil onay tıklıyoruz ve uydumuza gidiyoruz sinyalimiz geldiğinde ince ayarlarımızı da yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklıyoruz. Bu şekilde diğer tüm uydularımızı ayarlıyoruz. Unutmayacağımız bir şey motor hafızası kısmında uydu numarasını belirlediğimiz sıralamaya göre vermemiz. Aksi durumda motoru yanlış yöne yönlendirmiş oluruz.resim 5
[Resim: prof4.png]Resim 6 da ise uydu isminin yanın da bulunan kutucukta N/A diye yazan kısım burası aslında bizim için çok önemli burada motor hafızasına verdiğimiz numara örnek olarak resimde 5 verilmiş burada değiştir butonuna tıklıyoruz resim 7 de ki gibi bir onay kutusu gelecektir tamam diyoruz işlem tamamdır. Bunu niçin yaptık motor hafıza numarası ile N/A numarası aynı olmazsa motor uydu seçiminde otomatik hareket etmez.


resim 6
[Resim: prof6.png]

resim 7
[Resim: prof9.png]


İşlem bitti şimdi seçtiğimiz herhangi bir uydu üzerinden bir kanal seçiyoruz motor hareket ettirilecek emin misiniz? Sorusuna tamam diyoruz ve motor harekete geçecektir.


resim 8
[Resim: prof7.png]

resim 9
[Resim: prof8.png]

resim 10
[Resim: prof10.png]


konu ile alakalı eksik gördüğünüz yerleri yada takıldığınız kısımları belirtirseniz daha verimli bir çalışma oluşturabiliriz. Bu yöntem ile Dvbdream da driver olarak tanımlayabilinen tüm tv kartları ile stab hh diseqc motor ları yönlendirebilirsiniz hemde extra pozisyoner almaya ihtiyacınız olmaksızın.


bu yöntem sadece stab hh diseqc motoru destekliyor maalesef kollu motorlar için olmuyor kollu motor için pozisyoner cihazınız olması gerek yoksa yönlendirilemiyor.
Alıntı
#2

Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler, emek vermişsiniz. 2005 yılından sonra Türkiye piyasasında çıkan tüm DISEqC 1.2 motorların USALS, diğer adıyla DISEqC 1.3 modelleri çıkmıştır.

DISEqC 1.3 desteği ile motorlu çanak ayarlamak çok daha kolay bir iştir.
http://forum.skystar-2.com/next-diseqc-m...l#pid38472

Herkezin çanak anten teknikeri olmasını bekleyemeceğimiz için işin kolayı varken zor olan icatları forumda çoğu kişinin benimseyeceğini sanmıyorum. Down

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#3

Güzel çalışma ve bilgilendirme için teşekkürler öncelikle paylaşımlar artmalı bence sitemizde.

Diğer konu ise, eksiklik olarak "stab hh diseqc motor" u söyleyebilirim. Hangi marka nerden bulunur ne kadar teknik detaylar vs. her tv kartı süremeyebilir yüksek akım çekiyorsa eğer. Konuya bakınca ben açıkçası bunları merak ettim özellikle fiyat marka. Eğer uygunsa bizde geçebiliriz belki.

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Alıntı
#4

@oktay x, SS2'de DISEqC motor kullanımını teşvik etmiş, SS2'de DISEqC motor kullanmanın ne kadar sakıncalı olduğundan bi haber sanırım.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#5

ss2 kullanmıyor ki arkadaş.. prof kullanıyor Down
Alıntı
#6

Burada ben yanlışmı görüyorum acaba
[Resim: 2ynjpqd.jpg]

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#7

(27-11-2012, 15:33)elektro_fb demiş ki:  Güzel çalışma ve bilgilendirme için teşekkürler öncelikle paylaşımlar artmalı bence sitemizde.

Diğer konu ise, eksiklik olarak "stab hh diseqc motor" u söyleyebilirim. Hangi marka nerden bulunur ne kadar teknik detaylar vs. her tv kartı süremeyebilir yüksek akım çekiyorsa eğer. Konuya bakınca ben açıkçası bunları merak ettim özellikle fiyat marka. Eğer uygunsa bizde geçebiliriz belki.

vurgu ettiğin konu güzel aslında bu tür sıkıntılar yaşayan arkadaşlar mutlaka vardır bu tür konu başlıkları altında paylaşabilirler bizlerde ona göre dikkatli olmaya çalışırız. açıkçası prof 7500 usb ile bugüne kadar sıkıntı yaşamadım sonuçta pcı olmayıp usb olduğu için daha rahat kullanıyorum. gücü kendi adaptörü üzerinden alması ayrı bir avantaj aşağıdaki bağlantıda verilmiş olan motorun aynısını kullanıyorum bu güne kadar bir sıkıntı yaşamadım. yine de bu tür cihazlar konusunda detaylı araştırmak gerekir ki güven konusunda şüpheler kalmasın.

http://forum.skystar-2.com/next-diseqc-m...l#pid38472

(27-11-2012, 16:07)Metin demiş ki:  Burada ben yanlışmı görüyorum acaba

orda belirttiğin yazıda bu tür cihazlar için çeşitli yazılımlar mevcut diye yazmışım yani ss2 ile ilgili diğer forumlarda ilgili program kullanımı hakkında çok anlatım var bunu belirtmek ile kullanmak arasında çok fark var. emre arkadaşımızın da belirttiği gibi prof 7500 usb kullanıyorum ss2 alın kullanın diye bir kelime yazmadım sadece bir vurgu söz konusu Idea
Alıntı
#8

Ben size SS2 kullanıyorsunuz demedimki, siz "ss2 DiseqC v1.10 programı ile motorluyu dvbdream de kullanabilirsiniz" şeklinde yazmışsınız.

Bu yazdığınızdan ben proff kullanıyorum siz de SS2 ile kullanabilirsiniz anlamı çıkar.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#9

konu için teşekkürler

arkadaşlar uydu bulmada sıkıntı çekmem bağlantı bilmem ne hepsini kolayca yapabilirim
şunu öğrenmek istiyorum direği 90 derece olarak ayarladık sonra motoru antene bağlayıp direğe sabitledikten sonra 28.8 e ayarlayıp ondan sonra sıkacaz bundan ibaretmi

birde uydular arası geçiş nasıl oluyor uzunmu sürer kısamı hani birde türksat bulundurmama gerek varmı

CANIM TÜRKİYEM ÖNCE ALLAHIMA SONRA ASKERLERİMİZE EMANET OL
Alıntı
#10

metin üstad az çok ayarlamaya çalıştım şu anki durum bu hava kararmadan neleri yanlış yaptığımı anlatsan da hemen yapsam
[Resim: c7YKq.jpg]
[Resim: qJDKV.jpg]
[Resim: 1T5Kw.jpg]
[Resim: TnOEM.jpg]
[Resim: 0L4mb.jpg]
[Resim: EFoIl.jpg]

CANIM TÜRKİYEM ÖNCE ALLAHIMA SONRA ASKERLERİMİZE EMANET OL
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi