What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Festo SmartBird Martı Robot
#1

Festo SmartBird Martı Robot

Martı anatomisi model alınarak geliştirilen bu robot otonom kalkış, manevra ve iniş yetenekleri için sadece tek sürücü kullanıyor.


Festo'nun daha önce yaptığı uçan penguen, deniz anası tipi diğer robot yaratıkları hepsi havada veya suda yüzme prensibinde idi. Bu ise motor gücüyle uçmaktadır. Ağırlığı yaklaşık 485 gram. Kanat açıklığı 2 metre. Karbon fiber gövdesi kanat çırpma sırasında çok az ses çıkartıyor. Tüm kaldırma gücü çok akıllıca tasarlanmış.

Bu yapay martıyı 'akıllı' yapan şey kanat çırpma sırasında kanatlarını ihtiyaca göre kontrollu bir şekilde kıvırabilmesi. Bu özelliği tıpkı canlı yaratığın örneğindeki gibi kalkış ivmesini ve iniş tutunmasını çok enerji etkinlikli olarak gerçekleştirebilmesini sağlıyor. Kocaman kuş robotun harcadığı güç 23 watt. Manevra özeliklerinin uzaktan kumandası Zigbee radyo sistemi ile sağlanıyor. Buradaki mühendislik çalışması sadece martı biyolojisi incelenerek değil, prototipin çalışmasından da çok yeni şeyler öğrenilmesi sayesinde ortaya çıkarıldı.

Alıntı
#2

mühendislik diye buna derim.. bizim mühendislerimizde böyle başarılı işlere imza atarlar umarım.
Alıntı
#3

bizim mühendislerimize imkan kim verecek. araştırma ve geliştirme (arge) için. aslında devletimiz sahip çıkması lazım ama. aselsanda çalışan 3 mühendisimizi hatırlayalım. başladılar ya sonları ne oldu.
Alıntı
#4

Doğru imkan verilecek ve devlet sahip çıkacak, gözü gibi bakacak bilim adamına!!!
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj teravi
16-10-2011, 3:44Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi