What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Foton Nedir?
#1

Foton, elektromanyetik dalganın toplam enerjisini oluşturan enerji paketçiklerinden her biri için kullanılan isimdir. Işık hızıyla hareket eder. Sonsuz ömrü vardır. Durgun kütlesi sıfır olarak kabul edilir (2005 yılındaki son verilere göre kütlesinin üst limiti m<6 \times 10^{-17} eV şeklinde ifade edilmektedir), ancak enerjisi ve momentumu vardır. Fotonların enerjisi, frekansına bağlıdır.

[Resim: vbucW.jpg]

Fotonlar
Bilim adamları, önceleri ışığın bir tür elektromanyetik dalga olduğunu düşünüyorlardı; ta ki Max Planck bazı deneylerinde ışığın tanecikmiş gibi davrandığını bulana kadar. Işık sanki devamlı dalgalar değil de, enerji paketçikleri gibi geliyordu.

Einstein ve Planck bu enerji paketlerini ışık quantumu veya foton olarak adlandırdılar. Fotonlar sanki birer parçacıklarmış gibi davranıyordu. Relativite teorisine göre, bir parçacığın ışık hızında gidebilmesi için kütlesinin sıfıra eşit olması gerekiyordu.

Demek ki ışığın enerjisi sadece kinetik enerjiydi; kütlesinden kaynaklanan hiçbir enerjisi yoktu. Einstein o güne dek açıklanamamış olan fotoelektrik olayını bu kavramla açıkladıktan sonra, yeniden "ışık nedir?" sorusu gündeme gelmişti.

Eğer ışık dediğimiz olgu parçacıklardan oluşuyorsa, frekans veya dalgaboyunun ne anlamı var acaba?

Aslında sorulması gereken en iyi soru: "ışık gerçekten nedir?"

Cevap: "Hem dalga, hem parçacık!"

Işığın bazı özellikleri sadece dalga konsepti ile açıklanırken (girişim veya kırınım gibi), bazı özellikleri ise sadece foton konsepti ile açıklanabiliyor (Fotoelektrik olay veya atomların enerji soğurması ve salması gibi).

Foton nedir?
"Foton nedir?" sorusuna cevap ararken birçok değişik perspektiften bakan cevaba gerek vardır.

En bariz özelliklerini şöyle sayabiliriz:

Durgun kütlesi sıfırdır;
Işık hızıyla gider;
Etkileşimlere parçacık olarak girebilir ancak dalga olarak yayılır;
E=h x f, p=h/l ve E=pc bağıntılarına uyar;
Kütlesi sıfır olduğu halde diğer parçacıklar gibi kütle çekiminden bile etkilenir.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi