What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Google DNS hizmetine başladı
#1
Post Default 

Google halka açık DNS sunucu hizmetini duyurdu, Google'ın araştırmaları sonucunda internet kullanıcılarının yaşadığı en büyük sorunlardan birisinin DNS'ler yüzünden yaşandığını ortaya koyması Google'ın bu kararı almasına neden olmuş.

İşte Adresler;
8.8.8.8 - 8.8.4.4

[Resim: vVv1j.jpg]

Bu adresleri ister DSL modeminizde DNS bölümüne girersiniz. Ayarları kaydedip modemi yeniden başlatmalısınız.

Ya da yerel ağ bağlantınızın özelliklerinden girerek kullanabilirsiniz.

Tüm sitelerin bir IP numarası yani kapı nosu vardır. Ancak bunları akılda tutmak zordur ve kullanışsızdır. Bu sebeple alan adları yani domanin name ler kullanılmaya başlanmıştır.

DNS sunucular işte bu alan adlarına karşılık gelen IP adreslerini bize bildirme görevini yürütür.

Örneğin skystar-2.com sitesine girmek istediniz, önce oger telekom dns lerinden skystar-2.com alan adının ip nosu istenir sonra siteyi yüklemiş olursunuz. Bu dns ler bildiğiniz gibi 195.175.39.39 - 195.175.39.40 tüm ülkenin dns çözümleme işini üstlenirler.

Bu sunucuların meşgul olması internet bağlantısında yaşadığımız çoğu sıkıntının sebebi dir. Yüksek bağlantı hızına karşı tıklanan internet sayfalarının bir türlü yüklenememesinin en büyük sebebi bu DNS sorunlarıdır.

Sık sık karşılaştığınız site kapatılmıştır uyarılarının kaynağı da bu DNS sunucularıdır.

Peki bu sorunları ve yasaklamaları nasıl aşarız. Öncelikle site engellemelere değinirsek, gerçekten engellenmesi gereken siteler var ve bu kısıtlama çok iyi fakat kişisel meselelerden anlamsız Youtube gibi sitelerde engellenmiş durumda. Bundan kurtulmanın en iyi yolu DNS adreslerinizi değiştirmek.

OpenDNS hizmeti ile tanışanlarınız olmuştur. Sunucuları ABD Newyork ta bulunan halka açık bir dns servisi 208.67.222.222 - 208.67.220.220 ip adresleri ile bu dns servisini kullanabilir yasaklardan kurtulabilirsiniz ama dikkat edin Youtube a erişmek isterken binlerce zararlı içeriğe sahip siteye de erişimi açıyorsunuz.

OpenDNS servisinin sitesinde yazdığı gibi içerik filtrelediğine şahit olmadım. Hız konusuna gelirsek Google Dns leri dahil hiç birisi Oger telekomun yani bizim yerel dns lerimiz gibi olmayacaktır. Çünkü ping süresi hızda ana etkenlerden biri bunu sizde test edebilirsiniz.

Lokasyon İstanbul

OpenDNS Ping Newyork
208.67.222.222 74-75ms

Durak sayısı 8; yani isteğin bizim modemimizden çıkıp OpenDNS sunucusuna gidene kadar geçilen nokta sayısı. Küçük olması ping süresini düşürür.

Yerel DNS Servisimiz
195.175.39.39 11-14ms
Durak sayısı 6

Google DNS Servisi California Mountain View Level 3 ISP
8.8.8.8 67ms
8.8.4.4 66-67ms
Durak sayısı 9

Özetle sıralarsak hız bakımından yerel dns servisimiz, google, opendns.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi