What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Grip aşısı yaptıracaklar için uygun zaman mı?
#1

Kış aylarının en yaygın hastalıklarından gribe karşı "Sağlık Bakanlığı" ve bağlı kuruluşlar hazırlıklarını yaparken, bireyler de korunma için bazı küçük önlemler alabiliyor.

Hijyen önlemleri ve grip hastalarının dikkatli davranmasının yanı sıra en iyi önlemlerin başında grip aşısı geliyor.

Medical Park Tarsus Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Kutta Çelik, yüksek oranda korunma sağlayan grip aşısı için Eylül-Ekim aylarının en iyi dönem olduğunu belirterek,
Özellikle risk grubundaki 65 yaş üstü, 6 aydan büyük çocuklar, gebeler ve kronik hastalığı olan kişilere aşı olmalarını tavsiye etti.

Uzm. Dr. Ali Kutta Çelik, gribin influenza A-B-C tipi virüsler tarafından oluşturulan, ateş, halsizlik, burun akıntısı, tıkanıklık, kas ağrısı gibi bulgularla seyreden viral bir hastalık olduğunu belirterek kolayca bulaşabildiğini vurguladı.

Dr. Çelik, "Okul, hastane, kreş, askeri birlikler gibi kalabalık yerlerde grip daha kolay yayılır. Özellikle 65 yaş üstü kişiler, şeker, tansiyon, astım hastaları, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, hamileler ve 6 aydan küçük bebekler en büyük risk grubu içinde" diye konuştu.
Grip hastalığından korunmayla ilgili bilgi veren Uzm. Dr. Ali Kutta Çelik, en iyi korunma yönteminin aşı yaptırmak olduğunu söyledi. Dr. Kutta Çelik, grip aşısının yüzde 100 olmamakla birlikte yüksek oranda korunma sağladığını kaydetti.

Çelik, şu bilgileri verdi: "Grip aşısı için Eylül-Ekim aylarını öneriyoruz. Eğer kişi grip olmamışsa Kasım ayında da aşı yapılabilir. 10 yaş üzeri tek doz, 6 ay-10 yaş arası çocuklara 4 hafta arayla 2 ayrı uygulama halinde yarımşar doz olarak uygulanmalı. Grip aşısını, yumurta alerjisi olanların kesinlikle yaptırmaması gerekiyor. Kas zayıflığı hastalığı olarak bilinen Gullian Barre sendromlu kişiler de yaptırmamalı. Aşıyı bir sağlıkçı yapmalı. Kreşler, huzur evlerinde çalışanlar, 6 aydan küçük bebeklere bakım hizmeti verenler ve sağlıkçılar mutlaka grip aşısı olmalı. Grip aşısı yılda 1 kez yapılır ve 2-3 hafta sonra etkisini gösterir."

Dr. Çelik, ayrıca elleri sabunla sık sık yıkama, ortam temizliği, kalabalık ve havasız ortamlardan uzak durma gibi uygulamaların da hastalıktan korunmak için basit ama etkili tedbirler olduğuna dikkat çekti.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi