What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Güney Kore'de her eve 1Gbit internet
#1

Sitemize ulaşmanız ne kadar sürdü. 2sn ?? 1sn?? 700mb'lık bir filmi kaç dakika da indiriyorsunuz? 15dk, 20dk?? Ülkemizde ortalama hız malum 2mbit civarlarında 8mbit veya daha yüksek hızlarda internette gezinmek için biraz şanslı olmanız gerekiyor.

Peki Dünya da ki durum ne? Amerika ~2mbit/sn, Avrupa da farklı olmakla bir birlikte 10mbit bir ortalamadan söz edebiliriz. Özellikle Kuzey Avrupa ülkeleri ortalamayı artırıyor. Mesela İsveçte 100mbit internet aylık 8$, 1Gbit internet hızı için sadece 95$ ödemeniz yeterli.

[Resim: 6zOb4.jpg]

Güney Korede ise son gelişmelere göre hükümet 2012 sonuna kadar tüm ev kullanıcılarına 1gbit internet bağlantısı sözü vermiş.

Bu şu demek 1 sn de = 128 megabayt Darısı bizim başımıza!!

Alıntı
#2

Biz bu altyapıyla rüyamızda bile göremeyiz o hızları.

TBS QBOXII HD-USB,SkyStar2 PCI 2*90 sabit+150 kollu çanak, P4 2.8 desktop pc .LG 42'' led tv. Asus laptop.Technics 5+1 AVR.
Alıntı
#3

Kablo ile bu hızlara ulaşmak neredeyse imkansız. 1Gbit hızında interneti kullanabilmek için çift taraflı veya tek taraflı uydu'dan internete bağlanmak şart.
Eğer bunu kablo ile vermeyi başarırsalar gerçekten tebrik edilir.
Alıntı
#4

Valla, uydu modem internet gibi bir çalışma falan yapılırsa bizim çanak anten montaj işleri eski günlerine döner. Hemen bir bayilik alırım.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#5

Uydudan veri iletiminda şu an test aşamasında olan lazer kullanılarak fiber optik kablodan daha yüksek hızlarda transfer gerçekleştiriliyor ama dediğim gibi daha çok yeni örneğin havanın berrak bulutsuz olması lazım birde transfer çok kısa sürüyor. Yani daha emekleme aşamasında. Veri iletiminde bayrak fiber de.

Fiber optik, insanın saç teli kalınlığında ve çok hassas üretilmiş saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi prensibiyle çalışan bir sistem. Fiberin en büyük özelliği, çevresel şartlarından etkilenmemesi. Özellikle elektriksel alan parazitlerden etkilenmez. Fiber de, iletim ışık hızıyla yani saniyede 300 bin km’lik hızla gerçekleşir. Uyduda ise gecikme fazladır. Çevre şartlarından etkilenir.

[Resim: y8nTs.jpg]Fiber optik kablonun iç kesiti:
Merkez, Işığın hareket ettiği ince cam tabaka
Cam Örtü, Merkezin dışını saran optik malzemeden üretilmiş, merkezden yasıyan ışığı tekrar merkeze geri gönderen kısım
Kılıf, Kabloyu darbelere ve neme karşı koruyan dış katman

İki türlü fiber var. Biri cam, diğeri plastik fiber. Plastik olanlar kısa mesafeler için daha uygun cam olanlar uzun mesafeler için daha iyi. Ülkemizde telekomun döşedikleri turuncu kablolar plastik fiber. Daha ucuz ve esnek kullanımı var bunların. Veri iletiminde ikinci en önemli faktörde modulasyondur, yani düşük güçlü yüksek frekanslı bir bilgi sinyalini, yüksek güçlü düşük frekanslı bir taşıyıcı sinyal üzerine bindirerek uzak mesafelere iletilmesi işlemi.

Sonuç olarak uygun bir modulasyon ile fiber üzerinden 40gbit görülebiliyor.

Alıntı
#6

İzmir in belli semtlerinde fiber optik kablo ile hız 100mbit

TBS QBOXII HD-USB,SkyStar2 PCI 2*90 sabit+150 kollu çanak, P4 2.8 desktop pc .LG 42'' led tv. Asus laptop.Technics 5+1 AVR.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj neskali
13-04-2012, 3:04Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi