What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Karanlıkta TV İzlemenin Püf Noktaları
#1

[Resim: gece_1323994921.jpg]

Herkes HDTV'sindeki içeriği karanlıkta izlemeyi sevmiyor. Öte yandan aydınlıkta da ışığın yansıması gibi rahatsız edici bir durum söz konusu. Ekranınız mat bile olsa görüntünün ortasında yuvarlak bir ışık huzmesi görmek TV zevkinizi mahvedebiliyor.

Hazırladığımız rehber ile odanızdaki aydınlatma nasıl olursa olsun bu yansıma problemine bir çözüm getirmeyi amaçlıyoruz.

Çözüm:

Işıkları kapatmak mı? Bir nevi. İnsanların TV izlerken ışıkları açık bırakmasındaki neden gözlerinin rahatsız olmasıdır. Karanlıkta TV izlerken gözlerinize gelen ışık miktarı çok yüksek olmakta. Fakat bu miktarı azaltarak TV'nizi ışıklar kapalıyken de rahatsız olmadan izleyebilirsiniz.

Eğer bir LCD TV'niz varsa bu işlem gayet basit. Çoğu LCD'nin arka panel aydınlatma ayarı bulunuyor. Fabrika çıkışlı olarak bu ayar genelde en son seviyede. Yapmanız gereken TV'nin arka aydınlatmasını azaltmak. Böylece TV'nize doğrudan bakarken gözleriniz rahatsız olmayacak.

Plazma TV'lerde ise kontrast ayarını kaparak bu sorunu çözebilirsiniz fakat bunu pek de tavsiye etmiyoruz. Buradaki alternatif ise daha büyük bir televizyon edinmek veya daha yakına oturmak. Karanlık odada irisiniz ışık alabilmek için büyür. Fakat TV gibi ufak bir noktadan gelen yoğun ışık rahatsız edici bir etki oluşturur. daha büyük bir TV daha çok ışık vereceği için irisiniz de küçülür ve durum daha az rahatsız edici olur. Tabi bu bir teori. Burada size devasa bir TV alın demiyoruz. Aslında böyle bir TV pek de fana olmayacaktır. Üstelik gözlerinizin rahatsız olması gibi bir bahane varken.
TV'nin ön tarafında yer alan ışığı TV'nin arkasına yerleştirmek de yansımanın önüne geçmek için iyi bir alternatif yöntem. Böyle bir ışığınız yoksa da satın alabilirsiniz. Bu ışığın ayarlanabilir olması ise TV zevkinize doğrudan etki yapacak bir özellik.

Bir başka alternatif ise duvara monte edilmiş ve hareket edebilen sistemler. Böyle bir sisteme TV'nizi monte ettiğinizde ışığını açısına göre TV'yi ayarlayarak yansımadan kurtulabilirsiniz.

Kumandalı ışıklar

Bazı firmalar tarafından satışa sunulan kumandalı ışıklar ile odanızın istediğiniz yerini, istediğiniz gibi aydınlatabilirsiniz. Böylece TV izlemek istediğinizde öndeki ışıkları kapayıp arkadakileri açabilirsiniz.

Kaynak:http://www.chip.com.tr
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi