What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Lazerle Uydu Bağlantısı
#1

Bildiğiniz gibi uydular dünyadaki yer istasyonuyla radyo dalgalarını kullanarak iletişim kurar. Bu radyo sinyalinin bir şekilde kopması durumunda yörüngenin bozulması ve uydu kaybına kadar bir dizi istenmeyen durumla karşılaşılır.

[Resim: fjMVqIQ.jpg]

Bu nedenle bilim insanları radyo bağlantısının kopması durumunda uyduyla haberleşmek için alternatif bir yol arayışı içindeydiler.

İki Amerikan üniversitesinin ortak yürüttüğü bir çalışma ile bulunan lazer tekniği ile; Mor-ötesi lazer kullanarak Güneş ışınlarından ayrışan bir ışın frekansı sayesinde uydu ile iletişime geçilebiliyor. Yeni yöntem düzenlenen bir deneyle kanıtlandı.

NASA, bu lazer tekniğinin geçerliliğini Lunar Laser Communication Demonstration'ı kullanarak kurduğu 622 Mbps'lik bağlantı ile kanıtladı.

[Resim: aIr3M8A.jpg]

Ancak bu tekniğin başka bir sorunu var. İletişim kurmak için kullanılan lazer çok fazla enerji gerektiriyor, bu Dünya'dan uyduya lazer sinyaller yollamak konusunda büyük bir problem değil ama uydunun Dünya'ya cevap verebilmesini imkansızlaştırıyor.

Bu problem de uyduda bulunan bir ayna vasıtasıyla Dünya'dan gelen güçlü lazer ışınını geri yansıtarak aşılıyor. Bu yöntem en fazla 10 kbps verinin uydudan geri yollanmasına izin veriyor olsada kritik cevaplar almak için yeterli ve bu teknoloji sayesinde uydu kaybı önlenebiliyor.
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi