What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Merkezi Uydu sisteminden SS2 ile bilgisayarda TV izlemek
#1

Aslında bilmiyorum konunun tam yeri burasımı ama daha uygun bir yer bulamadım kusura bakmayın
Şimdi probleme gelince
Dijital tv kartı satın aldım ve apartmanda ortak uydu sistemi kurulu. Salondaki tv de receiver yardımıyla uydu yayını izliyoruz. Sanırım 2 tane çanak var çatıda , turksat ile hotbird uydularını alıyoruz.
Şimdi bu uydulardan bizim daireye tek bir kablo geliyor şimdiye kadar yayınını o tek gelen kablo ile izliyorduk taa ki ben dijital tv kartı alana kadar Big Grin
bu arada uydu yayının geldiği kablonun yanından yatak odasına bir hat daha çekmişler(yani salondan bir kablo yatak odasına gidiyor). Bende bir switch alıp ana hattı ikiye bölüp birini yatak oldasındaki hat üzerinden bilgisayar bağladım switchdeki diğer ucuda normal recivera bağladım ama bir taraf A kanalını izliyorken diğer taraf B kanalını izleyemiyor
iki alıcıda birbirlerinden tam bağımsız olarak çalışamıyorlar
daireye yeni hat çekmeden bu sorunu çözmenin bir yolu var mıdır ?
veya bu şekilde kullansam salondaki uydu alıcısına ve bilgisayaradaki dijital uydu kartına(bilgisayarada) zarar verme ihtimali var mıdır ?
Alıntı
#2

ben de ortak çift çanak kullanıyorum . uydu alıcısıyla tv'den görüntü alırken bilgisayardan görüntü alamıyorsunbirbirini kilitliyor . tafsiyem bu şekilde izlememem çünkü tv kartına zarar verebilir . bilgisayardan ziliyorken diğer tafatan tv'den izlenmemesi daha doğru
Alıntı
#3

zaten aynı kanalı izliyoruz ben iste reklamda webde gezebilmek için bilgisayarda izlemek istiyorum Big Grin
neyse teşekkür ederim ama şu tv kartına zarar olayı kafama takıldı nasıl bir zarar verebilir ki ? tamam kullanılmaz hale gelebilir ama neden olur?
Alıntı
#4

zarar vermez ama aynı transponder dan yayın yapan kanalları izlersin. tabii bu da can skıcı bir durum çözüm yolu çift çıkışlı lnb kullanmak.

bu herkesin istediği bir olay aslında tek hat üzerinden ama maalesef mümkün değil.
Alıntı
#5

(20-10-2009, 17:03)ahanda demiş ki:  zaten aynı kanalı izliyoruz ben iste reklamda webde gezebilmek için bilgisayarda izlemek istiyorum Big Grin
neyse teşekkür ederim ama şu tv kartına zarar olayı kafama takıldı nasıl bir zarar verebilir ki ? tamam kullanılmaz hale gelebilir ama neden olur?

TV Kartından ziyade merkezi sistemi yakabilirsin.
Alıntı
#6

kendine ait bağımsız bir anten kullanırsan ancak bu işi çözebilirsin
yoksa o sistemle olmazz.....
Alıntı
#7

merkezi sistem dagıtıcısından bir hat daha cekersen yayınları izleyebilirsiniz
Alıntı
#8

anladım çok teşekkür ederim
Alıntı
#9

ben de ss2 kart kullanıcısıyım. merkezi sistem ile başım 6 aydır problemden arınmıyor. forumları ve sayfalarca internet adresi ve forumu okudum, baktım çözüm yok veya kısmı çözümler var.

bana göre bu işin bilakis sağlam bir çözümü yok. çünkü dvb-s kartları ile bilgisayarda uydu keyfi için en emin yol direk uydu anteninden veya uydudan diseqc ile 10 metreyi geçmemek üzere kısa bağlantılı kablolama ile çözüm yoluna gitmektir.

benim problemim ve çözümüm şu şekildedir:

ilk önce problemi anlatayım.evimizde merkezi gelen tek bir uydu hattına yaptığım bir T bağlantı ile hem çalışma odasına hem de oturma odasına uydu hattı gelmiş oldu. ancak oturma odasındaki seul hiremco cihaz da kanallar problemsiz gösterirken, normalde daha önceki evde bilgisayardan problemsiz izlediğim uydu yayınlarını artık hiç alamıyordum.

burada benim düşüncem merkezi uydu sisteminde hem turksat, hem de hotbird uydularının olması nedeniyle diseqc ayarlarının merkezi uydu sistem santral cihazı tarafından dijital uydu kartları için uyumlu olmamamsı ya da sinyalin bilgisaya rkartları için belirli bir seviyeden daha düşük sinyal vermesi ile alakalı bir durum olabilir. çok daha öncede benzer bir problemde bilgisayara gelen anjak merkezi santraldan çıkan kablonun santrale yakın yerine repeater (uydu hat kkuvvetlendirici cihazı, piyasada 5-10 TL gibi bulanabilir) takmıştım, ancak ara kablo çok uzun olduğu için çok da iyi bir çözüm alamamıştım, ancak problemli hali ile hiç sinyal olmamasına rağmen, o yaptığım zamanda yine birkaç tv ve radyo kanalı bulabilmiştim. ancak aşağıdaki çözüm bu durumdan biraz farklı.

şimdi de çözümü anlatmak istiyorum.
receiverı oturma odası hattından söktüm ve receiverı çalışma odama götürdüm. çalışma odası uydu hattından da dijital kart bağlantısını söktüm ve bu hatta uydu alıcı cihazını bağladım. uydu alıcı cihazın arkaında yer alan LNB out kısmına da her iki ucu F konektöre sahip yaklaık 1-2 m bir kabloyu bağladım. diğer ucunu da dijital uydu kartına taktım. ancak daha bitmedi. dvb-s programı olarak dvb dream uygulamasını kulanıyorum. basitliği, seçeneğin çok oluşu ve yapımcısının türk olması ve türkçe dil desteğinin tam olması nedeniyle çok memnunum. dvb dream programı arayüzünden ayarlar diseqc altında diesq portlarınan port 1 (A) için turksat bağladım, port 2 (b) için hotbird bağladım, ancak daha sonra her bir uydunun hemen bu pencerede diseqc ayarlarına girmek üzere properties (özellikler) butonu ile ayar penceresinden LNB tipini other (diğer) seçip, 22 Khz ayarını off yaptım (bu durumu turksat icin yapın, ancak hotbird için yaapmayın, bu durumdan emin değilim ancak bir forumda aynen böyle okumuştum, ben hotbird izlemediğim için emin değilim.) daha sonra tamam düğmesi ile pencreleri kapatıp, kanallar menüsünden tarama komutu verdim. gelen kanal tarama (arama) penceresinden şebeke arama seçeneğini tik koyraka başlat butonu ile aramayı başlattım. daha önceden hiç sinyal olmamasına rağmen şimdi yine tv ve radyo 60-70 kanal bulabildim.

anladığım kadarı ile bu çözüm de uydu receiver cihazı repeater (sinyal kuvvetlendirme) görevi yapmakta ve merkezi uydu santral cihazından gelen sinyali kuvvetlendirmekte. ancak, dikkat edilmesi gereken bir durum şudur ki buradaki çözümde uydu cihazı sürekli olarak on konumunda olması gerekir ve de bilgisayardan izlenebilecek kanallar sadece ve sadece o an uydu alıcıdaki kanalın polarizasyonu ne ise (vertical-dikey veya horizantical-yatay gibi) o polarizasyona ait kanalları bilgisayarda izleyebilirsiniz. eğer uydu alıcınızı kapatırsanız bilgisayardaki uydu yayını da son bulmuş olmaktadır.

eğer siz LNB out ucuna başka bir receiver bağlamış olsaydınız o zaman receiverı kapattığınızda diğer cihazda her türlü kanal (ister yatay, ister dikey polarizasyon, fark etmez) izlenebilecekti, ancak ilk uydu receiver açıkken onda hangi kanal izleniyorsa, diğer receiverda da sadece o akanala ait polarizasyondaki (dikey veya yatay, ama aaynı anda sadece bir polarizasyon) kanal izlenebilir. çünkü uydu alıcısı dikey veya yatay polarizasyona göre uydu antenine ya da merkezi uydu santraline giden hattaki gerilimi 13V ile 18 V arasındaki bir değere ayarlamaktadır. bu nedenle de uydu hatlarında daima aynı anda sadece bir tip polarizasyondaki kanal izlenebilir. aynı uydu hattına iki ayrı receiverı T konektör ile bağlarsanız ve iki uydu alıcısını da açarsanız biri yatay diğerini dikey polarizasyon kanalına geçiririseniz tehlikeli bir durum olulur. eğer uydu alıcının koruması varsa uydu anten hattı sinyal seviye değişimine karşı otomatik kenediini koruru ve cihazı kapatır veya koruması yoksa uydu alıcısının LNB in giriş ucu zarar görebilir.

DVB-S uygulamalarının genellikle varsayılan 22 KHz ayarı açık konumdadır. ancak merkezi sistemlerle beraber kullanılacağı zaman bu ayarın kapalı konuma getirilmesi gerekmektedir. bu sinyal anladığım kadarı ile cihaz merkezi sisteme takılı ise daha iyi sinyal alımını sağlamak üzere uydu cihazını ayarlamak amacıyla kullanılmakta...

inşaallah merkezi sistemi kullanan skystar (ss2) karta sahip biri olarak veya başa bir kart benzer sorunuz var ise ve cevap bulabilmiş isem ne mutlu...

iyi çalışmalar, kolaylıklar diliyorum herkese.

saygılarımla,

Alıntı
#10

@xpology deneyimlerini paylaştığın için teşekkürler forumda senin gibi sömürmeyen paylaşımcı insanlara ihtiyacımız var bu yüzden teşekkürler. konuya gelirsek 22khz ayarını deneyeceğim dediklerine katılıyorum fakat bence sorunun asıl sebebi ortak anten sisteminde sinyalin zayıflaması. Ayrıca ortak anten sisteminde kullanılan elemanlarında bilinmemesi, yazılım sorunları gibi nedenlerde etkili.

Forumda bir arkadaş kabloya t yapmak yerine basit bir ayırıcı takarak bu sorunu çözdüğünü söylüyordu. Ama ben denemedim deneyenler yazarlarsa iyi olur.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj Metin
21-04-2012, 20:29Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi