What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Nüfus Cüzdanı Tarih Oluyor
#1

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan çipli e-kimlik kartları için sona gelindi.

2012'den itibaren ilk kartların verileceği açıklanan kimlik kartları pasaport, ehliyet, nüfus bilgileri ve banka bilgileri gibi birçok konuyu içinde barındırıyor.

[Resim: rDSCL.jpg]

TÜBİTAK'ın Gebze kampüsünde yeni e-kimliklerin tanıtımı yapıldı. 2012 yılında ilk e-kimliklerin verileceği kaydedildi. E-kimlik ile birlikte birçok yolsuzluğun önüne geçilmesi bekleniyor.

İçinde şifre bulunan ve gerekli kurumlarda parmak izi taraması ile çalışan e-kimliği, sahibi dışında başkası kullanamıyor. Kişiye özel birçok bilgiyi bulunduran e-kimlik ile proje bitiminde 10 milyar lira tasarruf elde edilmesi bekleniyor. E-kimlik yöneticisi Dr. Oktay Adakar, e-kimlik hakkında bilgi verdi. E-kimliğin 2012'de ilk kartlarının verileceğine değinen Adakar, 1 yıl alt yapı 3 yıl da tüm Türkiye'de hazırlık çalışmaları olmak üzere toplam 4 yılda uygulanmasını hedeflediklerini kaydetti.

[Resim: fOHg6.jpg]

E-kimlik, elektronik ortamda tek kart ve tek şifre ile her şeye kolayca ulaşma imkanı sağlıyor. Bankalar dahil birçok bilgiyi içinde bulunduran e-kimlik akıllı kartı kimlik sahteciliğinden kaynaklanan vatandaş mağduriyetlerinin de önüne geçmesi planlanıyor. E-devlet ve e-ticaret gibi tüm hizmetlere kimlik kartı ile ulaşılabilerek e-imza atılabilecek. Ayrıca e-kimlik akıllı kartı vizesiz gidilebilecek her yerde "seyahat belgesi" olarak kullanılabilir hale gelecek. Usulsüzlük, yolsuzluk gibi suçların önüne geçmekte büyük avantajlar sağlayacak olan e-kimlik akıllı kartı ile birlikte kurumlar vatandaştan emin olup hak sahipliği denetimi kolay yapılabilecek.

PİLOT UYGULAMA BOLU'DA YAPILMAYA BAŞLANMIŞTI

İlk olarak Bolu'da 220 bin kişiye e-kimlik kartı dağıtan TÜBİTAK, tüm süreçleri başarıyla sonuçlandırdı. Tüm Türkiye'de e-kimliğin hayata geçirilmesi için gün sayılıyor. E-devlet icra kurulu toplantısının ardından e-kimlik kartının yaygınlaşması amacıyla düğmeye basılacak.

Bolu'da tarlada çalışan insanların parmak izleri kaybolunca TÜBİTAK çareyi damar izinde buldu. İnsanların krem kullanarak veya çalıştıkları için parmak izlerinin kaybolmasına önlem olarak damar izine başvuruldu. Bolu'dan olumlu tepkiler alan TÜBİTAK, 2012 yılında bu uygulamayı tüm Türkiye'de başlatmak istiyor.

Tamamen yerli yazılımlarla üretilen e-kimlik akıllı kartını da almak çok kolay. Vatandaşlar nüfus cüzdanları ve bir fotoğraf ile birlikte en yakın nüfus müdürlüğüne başvurarak yeni e-kimlik kartına sahip olabilecek. Vatandaş nüfus müdürlüğüne gittiğinde kendisine ilk önce 6 haneli bir şifre verilecek. Daha sonra vatandaşın adresine e-kimlik akıllı kartları postalanacak.

#2

aslında çipi kartlara değilde bilim kurgu filmlerindeki gibi deri altına taksalar daha iyiydiBig Grin aranan kişilerin bulunmasıda kolay olurdu..kimbilir belki ileride o da olur..
#3

(25-11-2011, 19:17)cemocem demiş ki:  aslında çipi kartlara değilde bilim kurgu filmlerindeki gibi deri altına taksalar daha iyiydiBig Grin aranan kişilerin bulunmasıda kolay olurdu..kimbilir belki ileride o da olur..

Güvenlik güçlerinin her birinin elinde barkod okuyucusu "dıt" "dıt" "Biiip" Confused -sen gel bakiyim buraya Big Grin

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
#4

Güzel haber eskiler gercekten turkiyeye yakışmıyor artık.
#5

5 yıldır duyuyorum bu haberi inşallah artık başlarlar kimlikleri değiştirmeye ...
#6

güzel ugulama internet dolandırıcıları bu sistemide çökertirler hele hele bugünlerde TTNET görevlisi süsü vererek vatandaşların tüm kimlik bilgilerini çalmak moda oldu bu yüzden gerçek TTNET görevlileri çok azar yiyorlar telefonda
#7

Değerli kağıt altında verilen ehliyet gelirleride yok olacak bu sayede ozaman.Bakalım e kimlikler vatandaşa kaça giricek.

TBS QBOXII HD-USB,SkyStar2 PCI 2*90 sabit+150 kollu çanak, P4 2.8 desktop pc .LG 42'' led tv. Asus laptop.Technics 5+1 AVR.
#8

Bu da ilgili konunun haber video' su

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
#9

bu kart bütün işlemlerde kullanılmalı kamu kuruluşlarından özel sektöre her alanda kullanılmalı mesela kredi kartı,maaş kartı,hastane tanıtım kartı,öğrenci kartı,pasaport,ehliyet olarak kullanılacak. vatandaş hastaneye gidicek yada internetten, sisteme okutacak sırasını alıcak,tahlil sonucunu alıcak sistemden hangi bilgiyiye ulaşılmak isteniyosa tek şifre ile yada parmak izi ile bütün bilgilere ulaşılabilecek böylece kırtasiye masraflarınında önüne geçilir resmi evrak olarak kullanılabilecek,hastaneden rapor almış gelicek sisteme okutacak raporunu kaydettirecek yok efendim doktor rapor yazsın git başhekimliğe onaylat sonra öğrenciysen okuluna işçiysen işyerine götür vb. alışveriş yapıcak ödemesini onunla yapıcak ,dolandırıcılığında önü kesilir maaşını onunla alıcak hatta kağıt ve madeni paralar tarihe bile karıştırılabiilr bu kartla
#10

Güzel bi uygulama aldatmacası. 1984' en ağdalı halide doğru hızla gidiyoruz. Bu teknoloji zaten yıllardır fiilen, türleri kontrol altındaki hayvan türlerinde uygulanıyor. Sağlık, dolandırıcıla karşı koruma vb. cilalı laflar ve insanların zaaflarından faydalanılarak, insanlara kontrol altındaki tür muamelesi yapılıyor. Zaten asıl sebep de bu. İnsan türünü her şekilde kontrol altında tutmak. Bu teknolojilere yiyene afiyet olsun. Yeniyene zorla yedireceklerç Vahşi demokrasi.
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj Kaan Sparrow
13-11-2011, 12:07Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi