What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

NVIDIA Ray Tracing teknolojisi RTX nedir?
#1

Ray Tracing nedir? Gerçek dünyada ışığın ne şekilde hareket ettiğini göz önünde bulundurarak bir sahnenin görüntüsünü dijital ortamda oluşturma yöntemine Ray Tracing (Işın İzleme) denmekte.

Günümüzde dijital efektle dolup taşan Sinema ve görsel sanatlar için olmazsa olmaz foto gerçekçi render (sahneleme) işlemi için çok önemli bir teknoloji. Ray Tracing işlemi çok büyük hesaplama gerektiren bir işlem ve bu hesaplamaların gerçek zamanlı (real time) yapılabilmesi için çok büyük CPU gücüne veya daha az GPU işlem gücüne ihtiyaç var. Artık günümüz render yazılımları bu muazzam hesaplama yükünü GPU'ya yaptırarak zaman kazanıyor ve gerçek zamanlı sahne oluşturmak kolaylaşıyor.

NVIDIA geçtiğimiz günlerde oyun dünyasında da bu teknolojiyi uygulayabilmek için RTX teknolojisini duyurdu. Bu teknoloji ile oyunlarda görüntü kalitesinde bir sıçrama yapma niyetinde.

[Resim: Youroiu.png]

Film kalitesinde algoritmalar ve yeni GameWorks SDK modülleriyle güçlendirilen RTX ile geliştiriciler oyunlarında ve motorlarında ortam aydınlatması, alan gölgeleri ve parlak yansımaları daha gerçekçi oluşturabilecekler. Başka bir deyişle, geliştiriciler, etrafınızdaki sahneyi yakalayan ve her değişkeni hesaba katan ışıklandırma, gölgeler ve yansımalar ile gerçekçi, film kalitesinde, gerçek dünyaya yakın sahneler oluşturabilme imkanı kazanıyor.

Bu teknolojiyi daha iyi anlamamızı sağlayacak GDC 2018'de 4A Games, Electronic Arts, Epic Games, Remedy Entertainment ve Unity gibi geliştiricilerin hazırladığı bazı demo gösterimleri.

Microsoft'un DXR API'sı ve bir Volta mimarili GPU'su tarafından yapılan Remedy Entertainment'ın Northlight motorunda çalışan gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi demosu.

EA'dan Yapay zeka Projesi PICA teknik demosu.

Epic Games'ten çarpıcı Yansımalar Star Wars teknoloji demosu.

NVIDIA'dan bir teknoloji demosu.

4A Games'ten Metro Exodus NVIDIA RTX GDC 2018 demosu.

NVIDIA'nın RTX teknolojisi oyunculara ne kadar bir FPS kaybı ve ekran kartı yenileme maliyeti çıkaracak bunu zaman gösterecek.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi