What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Plazma TV nasıl çalışır?
#1

Plazma teknolojisi LCD'de olduğu gibi piksele dayanır. Pikseller ise subpiksellerden oluşur. Ekranı oluşturan her bir subpiksel kırmızı, yeşil ve mavi renklerden birisini yayan mikroskobik fluoresanlar gibi davranırlar. Bu fluoresanların yoğunlukları değiştirilerek farklı renk tonları elde edilir.

[Resim: 9NGKZ0i.jpg]
Plazma TV 'lerde zenon ve neon gazları iki cam tabaka arasına yerleştirilmiş milyonlarca kabarcık (piksel) içinde bulunur. Piksellerin her iki tarafında uzun elektrotlar cam tabakalar arasında sıkıştırılmış haldedir. Magnezyum oksitli koruyucu tabakayla kaplanmış ve izolasyonu yapılmış saydam ekran elektrotları piksellerin hemen yanında ön cam tabaka boyunca yerleştirilmişlerdir.

Elektrotlar elektrikle yüklendiklerinde pikseller içerisindeki gazın arasından akım geçer. Bu akım yüklü parçacıkların hızlı akışına neden olur ve gaz atomları ultraviyole fotonları salmak için uyarılırlar.
[Resim: t03MSMl.jpg]
Plazma ekranındaki piksel tüplerinin içindeki fosforlar uyarıldıklarında renkli ışık saçarlar. Her bir piksel üç farklı subpikselden oluşur. Her bir subpiksel farklı renkli fosforlar içerir. Bunlar sırasıyla kırmızı, yeşil ve mavi fosforlardır. Bu renkler bir pikselin rengini oluşturmak için bir arada bulunurlar. Farklı kabarcıklardan geçen akımın miktarında değişiklik yapmak suretiyle kontrol sistemi her bir subpikselin yoğunluğunu artırabilir veya azaltabilir. Böylece yeşil, kırmızı ve mavinin milyarlarca farklı kombinasyonu yaratılabilir.
Plazmanın yaydığı ışık insan gözünün göremediği U.V. ışık olduğu için görülebilen bir dalgaboyuna dönüştürülmesi gerekir. Bu dönüşümü tamamlamak için plazma tüpünün duvarları beyaz ışık yayan U.V. ışığa duyarlı fosfor kullanılarak dönüştürülür.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi