What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

RTÜK, Türkiye'nin karasal sayısal TV lisans kapasitesini belirledi
#1

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye'nin karasal sayısal TV lisans kapasitesini belirledi. Buna göre, karasal sayısal yayıncılıkta ulusal kanal sayısı 25'ten 33'e yükselecek, 33 ulusal kanalın 11'i yüksek çözünürlüklü (HD), 22'si standart çözünürlüklü (SD) olacak.
[Resim: 0V6e4.jpg]

RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, Üst Kurul'un, karasal sayısal televizyon yayın lisansı başvuru ilanı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Üst Kurul, ilanla, 2013 yılında televizyon kanalları için yapılacak sıralama ihalesinde, arz edilecek lisans tiplerini, türlerini, tekniklerini ve sayılarını açıkladı.

RTÜK, 20 Aralık Çarşamba günü İstanbul'da karasal sayısal televizyon yayın lisansı başvuru ilanıyla ilgili televizyon yayıncıları için bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

Buna göre, karasal sayısal yayıncılıkta ulusal kanal sayısı 25'ten 33'e yükselecek, 33 ulusal kanalın 11'i HD, 22'si SD olacak. Sıralama ihalesi, 2013 yılında gerçekleştirilecek. Sıralama ihalesi ile 8 ulusal genel kanal ile 3 ulusal tematik kanala HD yayın lisansı verilirken, 11 ulusal genel kanal ile 11 ulusal tematik kanala SD yayın lisansı verilecek. Tematik kanallar, haber, spor, belgesel ve eğitim/kültür konularında yayın yapabilecek. Ayrıca her bölge için 4 genel kanala SD bölgesel, her il için 7 genel kanala yine SD yerel yayın lisansı verilecek.


Üst Kurul tarafından verilen ilanda lisans başvurusunda bulunacak kuruluşların yerine getirmeleri gereken şartlar da açıklandı. Sıralama ihalesine, radyo ve televizyon yayın şirketi olarak kurulan, radyo ve televizyon yayıncılık alanında en az bir yıl faaliyette bulunan, ihale şartnamesinde belirtilen ön şartları yerine getiren ve Üst Kurul'dan ihaleye girmek için yeterlilik belgesi alan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar katılabilecek. İhaleye katılacak kuruluşlar olan 16 Ocak 2013 Çarşamba günü mesai bitimine kadar başvurabilecek.

Başvurmak isteyenler, ihale ilanı ve eklerine RTÜK'ün ''www.rtuk.org.tr'' adresinden ''Sıralama İhalesi İşlemleri'' butonundan erişim sağlayabilecek.

Karasal Sayısal Yayıncılığa Geçiş Takvimi

Karasal sayısal yayıncılığa geçiş çalışmaları kapsamında Türkiye'nin karasal sayısal standardı DVB-T2 ve yayın tekniği MPEG-4 olarak belirlendi. Belirlenen yayın standardı doğrultusunda karasal sayısal televizyon frekans planı hazırlandı. Bu özellikteki yayınları alabilecek televizyon cihazlarının standartları oluşturularak ilan edildi. Daha sonra analog televizyon yayıncılığından karasal sayısal televizyon yayıncılığına geçiş takvimi belirlendi.
[Resim: Ws0lp.jpg]

Buna göre, karasal sayısal yayınlar 2013'te Ankara'dan başlatılacak. Karasal sayısal yayıncılığa geçiş 2014'te tamamlanacak. 2013 yılından 2015 yılının Mart ayına kadar olan dönemde sayısal TV yayınları ile analog TV yayınlarının birlikte yapılacağı eş zamanlı yayın süreci yaşanacak; bu dönemde aynı anda hem karasal sayısal yayın hem de karasal analog yayın yapılacak. Karasal sayısal yayıncılığa geçişin tamamlanmasının ardından 2015 yılında analog yayınlar sonlandırılacak. Kaynak: AA
Alıntı
#2

Sözde 2010' da geçilecekti, göstermelik DVB-T cihazlarını kullandılar. ALLAH'tan kimse itibar etmedide DVB-T cihazı alıpta ellerinde patlamadı.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#3

dvb-t cihazıyla dvb-t2 izlenebiliyor mu?
Alıntı
#4

Fark olmazmı..
[Resim: 2djvxgk.jpg]

Mevcut DVB-T standardı: QPSK,16QAM, 64QAM + MPEG2
Yeni DVB-T2 ise QPSK,16QAM, 64QAM'a ilaveten 256QAM + MPEG2+MPEG4

DVB-T teknolojisi kullanıldığında UHF bandında 8
MHz bant genişliğinde çoklama yapılarak MPEG-2 sıkıştırma standardı ile 8
standart kalitede veya 1 HD program kanalı, DVB-T2 kullanılması durumunda
ise 10 standart veya 2 HD program kanalı yayınlanabilmektedir. MPEG-4
sıkıştırma standardı ile DVB-T teknolojisinde 16 standart kalitede veya 3 HD
program kanalı, DVB-T2 teknolojisi ile 20 standart kalitede veya 4 HD program
kanalı yayınlanabilmektedir.

Şimdi anlaşılıyor DVB-T uyumlu LCD TV'lerin fiyatları neden birden bire ucuzladığı. Smile

DVB-T2 uyumlu olan cihazlar, geriye uyumlu olması için yüksek ihtimalle MPEG2' de içerecektir.

Bu da demek oluyorki yakın zamanda DVB-T uyumlu LCD LED TV alan arkadaşlar şimdiden üstüne soğuk su içebilirler. Sad

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#5

farktan ziyade ben dvbt kutusu ile dvbt2 yayını izlenebilir mi onu sordum.. önemli olan modülasyon değil mi? kanallar 256Qam harici yayın yaparsa dvb-t box larla izlenemez mi merak ediyorum.
Alıntı
#6

İzlenemez, uydu alıcılarında nasılki DVB-S uyumlu cihazlar DVB-S2 uyumlu yayınları alamıyorsa bu da aynı.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#7

256QAM modülasyon oldumu otomatikmen DVB-T2 yayını oluyor zaten, UHF ile VHF yayın bandına 256QAM marifetiyle daha çok yayın kanalı sığdırmak varken neden kalkıpta DVB-T QPSK,16QAM, 64QAM modüleli yayın yapılsın ki..

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#8

33 kanal kapasitesini hangi platforma nasıl vericekler veya hangi ulusal kanallar olucak 33 kanala ne sığdırıcaklar acaba dönüşümlü yayın mı yapıcaklar merak ettim Smile
Alıntı
#9

neskali@ yanlış anlamışın Big Grin ulusal kanal sayısı 33 kapasite değil.
Alıntı
#10

Karasal yayınları analog olarak hesaplarsak, VHF I (Kanal 2 - 4) VHF III (Kanal 5 - 12) ile UHF ( Kanal 21 - 69) kanallarının toplamı 57 tane TV kanalı yapmaktadır. (Karasal analog bir TV yayın kanalının işgal ettiği alan 8 MHZ)

DVB-T2 + 256QAM + MPEG-4 kullanıldığında bir analog kanalın işgal ettiği alana 20 SD kanalı veya 4 HD kanalı sığdığına göre..

SD olarak hesaplarsak: 57X20=1140 tane SD DVB-T2 kanalı, HD olarak hesaplarsak: 57X4=228 tane HD DVB-T2 kanal yapmaktadır.

VHF II (87,5 - 108 MHZ) bandında da analog FM radyo istasyonları bulunmaktadır, bunlarında sayısal radyo istasyonlarına döndürüleceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.

neskali@ Kardeş, matematiğim zayıftır ama hesap makinem var. Smile

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi