What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sabit Telefonlarınızı Kapatın!
#1

Çağımız mobil çağı artık aile bireylerinin neredeyse hepsinde bir cep telefonu var. Peki neden evde bir köşede duran, konuşmadıkça fatura ödediğimiz çağdışı ev telefonumuzu kapattırmıyoruz.

Herhangi bir avantajı kaldı mı? Kesinlikle hayır.
[Resim: fhkV3.jpg?1]

BTK'nın yayınladığı 2012 yılı ilk çeyrek raporunda 3 ayda 600 bin kişinin sabit telefon aboneliğini iptal ettirdiği açıklandı. Bu yıllık 2.4 milyon abone yapar. Aman ne güzel Ok Hat iptali isterken ıslak imzalı dilekçe ile yapmanız lazım, telekom bindereden su getiriyor kapatmamanız için. Unutmayın abonelik iptal değil hat iptal olacak.
[Resim: WmD7c.jpg]
Internet tarafına gelirsek. Son iki sene içinde çıkan yeni adsl paketlerine bakarsanız 8mbit/16mbit/VDSL/FIBERnet gibi ülkenin büyük çoğunluğunun ulaşamadığı hızlarla göz boyayıp fiyatların üzerindeki zamların üzerini örtmeye çalışıyorlar.

Bu zam vergilerle en az 20TL bir artış demektir. Faturalarınıza bakma zahmetinde bulunursanız (eğer ağaç dikilecek deyip e-faturaya geçirmedilerse, kimi aboneye sorup kimi aboneyi sormadan e-faturaya geçiriyorlar) faturanızda %18KDV + %5ÖİV vergi (ÖİV 1999 depreminde %25 olarak belirlendi hala kaldırılmadı) devlete ödediğinizi görürsünüz ne de olsa Telekomun büyük ortağı devlet. Yıl 2012 TC Devleti hükümetleri hala adaletli bir vergi sistemi getirebilmiş değil. Yeni Anayasa belki getirir Big Grin
[Resim: LMQh8.jpg]

Hem devlet hem de Turk Telekom vatandaşın cebine Titaniğin Çapasını atmış görünüyor. Kaç yıldır vergi rekortmenliğini kimselere kaptırmıyor Telekom.
[Resim: 7QUk8.jpg]
Turk Telekom Ceo'su Kim bilir neler anlatıyor...Laugh

Gelelim Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) ne yaptığına. Bu kurum direk Başbakana bağlı ve görevi Yetkilendirme, Denetleme, Tüketici haklarını Koruma, Rekabeti Sağlama ve Koruma ve diğer bazı teknik düzenlemeler yapmak. Peki bunları yapıyor mu? En önemlilerini yapamıyor. REKABETİ KORUYAMIYOR. TÜKETİCİ HAKLARINI KORUYAMIYOR. Vatandaşın çıkarlarından çok şirketlerin çıkarlarına ağırlık verdiği anlaşılıyor. Yalandan Telekomu toptan satıcı yapıp Smile, Biri, Superonline ADSL gibi zaten göbekten telekoma bağlı firmalarla rekabeti tesis edebileceklerini sanıyorlar herhalde.

[Resim: CRZgU.jpg]

YALIN ADSL ve AKN (Adil Kullanım Noktası) uygulamalarında bu hazin tablo iyice ortaya çıktı.

YALIN ADSL aboneliğinde sabit telefon aboneliği olmadan adsl abonesi olabiliyorsunuz bu Avrupa ve gelişmiş ülkelerde böyle yıllardır uygulanıyor. Fakat ülkemizde bir de yalın adsl ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu soyguna BTK DUR diyebilirdi demedi.

AKN uygulamasına gelirsek. Limitsiz adı altında satılan paketler aslında 50GB gibi günümüz için komik sayılabilecek bir kotayla satılıyor. Aylık 50GB internet trafiğini geçtiğinizde hızınız 1mbit gibi komik bir hıza düşürülüyor. BTK bu uygulamaya da DUR demedi.

Avrupa ve gelişmiş ülkelerde farklı uygulamaları var; günlük AKN'ler şeklinde uygulanan var saatlik uygulanan var. Bu günlük AKN'ler 10-15GB aralığında yani aylık 300-450Gb kullanıma denk gelir. Biz ise 50GB'yi geçtiğimizde ayın geri kalan günlerini 1mbit gibi bir hızla idare ediyoruz.

Internet tarifelerinde ki kazıklar, hız problemleri ve müşterisini zerre düşünmeyen tekel durumda ki altyapı sahibi Turk Telekom ve onun burnundan düşmüş pazarın %80'nine hakim TTNET için işler daha kötüye gider umarım. Fiber internetin her sokakta olduğu, gerçekten rekabetin yaşandığı bir piyasa dileğiyle.

Bu yazıyı istediğiniz ortamda kaynak göstermeden paylaşabilirsiniz.
Alıntı
#2

Süperonline, artık "Turkcell superonline" Edirne merkeze gelmiş durumda. Altyapı çalışmaları biterbitmez fiber internete geçileceği söyleniyor. Bir yıl sonrasında fiber internetle tanışacağız. Yalın internet kullanımı için bedel ödemek zorunda kalmayacağız.

Turkcell superonline AirTies 6372 kablosuz modem ilk 6 ay indirimli 9,99 tl sonraki kalan 18 ay 59 tl, 24 ay esasına göre hesaplarsam 45 küsür tl'ye geliyor. Doğrumu yaptım yanlış mı önümüzdeki indirimli tarifelerde anlaşılacaktır.

Edirne' de fibere geçildiği an ilk işim sabit telefonu kapatmak olacaktır.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#3

doğru aslında kapatmak lazım teşekkürlerBig Grin
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi