What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Technisat DVB-S2 Kartların Kıyaslaması

Bu konuyu açma sebebim artık herkesin bir başlık altında toplanması ve alacak arkadaşların tercihlerini daha kolay yapabilmeleri ve alanların tecrübelerini aktarmasıdır. Ve her çıkan kartı eğer konu sabitlenir ise, güncellenmeye devam edeceğim.

Şimdi gelelim ilk Technisat DVB-S2 kartımıza Kartımız : "Technisat HD2"

Kartın resmi siteden alınmış resmi:

[Resim: technisat%20hd2_1326902436.png]

Kartta kullanılan malzemeler :

Demodulator : STMicroelectronics STB0899 (DVB-S and DVB-S2)
Tuner IC : STMicroelectronics STB6100 (8PSK/QPSK direct conversion tuner)
PCI Bridge : Mantis PCI bridge (VP 1041 + 4046)
LNB supply and control IC : STMicroelectronics LNBP21

Bazı Ek Bilgiler :

LNB Kontrolü: 14/18В, DiSEqC 1.0, DiSEqC 1.1, DiSEqC 1.2, 22kHz, USALS
Fec Desteği: 1/2, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 2/3, 8/9, 9/10, 1/3, 2/5, 1/4
Demodulation: QPSK, 8PSK
Maksimum Data Akışı: 60 Mbps e kadar

Kutu İçeriği :

SkyStar HD 2
Kumanda alıcısı (2.5mm plug socket)
Kumanda ve pilleri
Yazılım CD si
DVBViewer TE yazılımı
EVE v2 video düzenleme
BDA sürücü

Güncel Fiyat : 200TL (CI Slot Hariç)

Kişisel Yorum :

Bu kart pci üzerinden çalışmaktadır ancak pci sürücüsü yıllardır kullandığımız Skystar2 nin pci sürücüsü değildir. Onun için Skystar 2 bende sorunsuzdu diye güvenip almayın derim. Bu kartta mantis pci sürücüsüne yer verilmiş. Yanılmıyorsam Skystar 1 dede bir mantis pci sürücüsü vardı.

Bu kartın diğer kartlara göre en can alıcı farkı üzerinde bir ci soket için slot bulundurmasıdır. Eğer siz gidip digiturk veya dsmart vb yayıncılardan yasal kart alarak yayın izlemek istiyorsanız bu kartı almanız gerekmektedir.

Kartın kumanda alıcısı kendi üzerindedir. Eskiden olduğu gibi ekstradan bir usb veya com port a bir alıcı takmanıza gerek yok. Ancak bu noktada her dvb-s player ın sizin kumandanızı tanıyıp tanımaması gibi ihtimallerde oluşabilir.

Fotoğrafta ekstra bir güç girişi var bunun da neden konduğunu henüz bilmiyorum ama diseq motor için konulmuş olabilir. Eski Skystar2 de bobin yanma arızasını belki bunun ile çözmüşlerdir.

Bilinen Negatif Yönleri

Forumlarda bu kartla birçok sorun yaşayan var 15-20 dk gibi süreler sonra sinyalin sıfıra düşmesi gibi ancak bu tür sorunlar hep olabiliyor sanıyorumki bunada pc lerdeki anakartla ilgili uyuşmazlıklar neden oluyor.

Gelelim ikinci karta : Technisat S2 (Skystar 2 değil)

[Resim: technisat%20s2_1326902532.png]

Demodulator : NXP Semiconductors CX24120
Tuner IC : NXP Semiconductors CX24118A
PCI Bridge : FlexCop II B
LNB supply and control IC : Intersil ISL6421

*** NXP Semiconductors Philips Firmasının diğer adıdır.

Kutu İçeriği :

Technisat S2
USB Kumanda alıcısı
Kumanda ve pilleri
Yazılım CD si
DVBViewer TE yazılımı
EVE v2 video düzenleme
NDIS sürücü

Bazı Ek Bilgiler :

LNB Kontrolü: 14/18В, DiSEqC 1.0, 22kHz, USALS
Fec Desteği: 1/2, 2/3, 3/4, 4/5, 3/5, 2/3, 8/9, 9/10
Maksimum Data Akışı: 42 Mbps e kadar

Güncel Fiyat : 170TL

Kişisel Yorum :

Bu kart da pci üzerinden çalışmaktadır ve pci sürücüsü yıllardır kullandığımız Skystar2 nin pci sürücüsü olan flexcop un farklı bir sürümüdür. Onun için Skystar 2 eğer sorunsuz ise bu karta güvenilebilir. (Ama bu sadece tahmin)

Bu kartta herhangi bir ci soket için slot yoktur. Eğer siz gidip digiturk veya dsmart vb yayıncılardan yasal kart alarak yayın izlemek istiyorsanız bu kartı almamalısınız.

Kartın kumanda alıcısı haricidir. Eskiden olduğu gibi ekstradan bir usb veya com port a bir alıcı takmanız gerekmektedir. Eski alışkanlıklara daha uygun gelir winlirc üzerinden dvb-s player ı kontrol etmek vs. Dolayısı ile kumanda açısından herhangi bir dvb-s player ile sorun olacağını sanmıyorum.

Bilinen Negatif Yönleri

Bu kartta 8PSK 3/4 yayınları alamazsınız. Bu yayınları alabilmek için kartın üzerindeki 45MHz lik kristalin 66,667MHz lik bir kristal ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bunu eski offline download cı hatırlayabilirler bu durum aynen skystar2 dede mevcuttu.

Geçelim üçüncü karta Kartımız : "SkyStar 2 eXpress HD"

[Resim: skystar%202%20expre_1326902559.png]

Demodulator : STMicroelectronics STV0903
Tuner IC : STMicroelectronics STV6110
PCI Bridge : NXP Semiconductors NXP7160
LNB : Henüz bulamadım.

Bazı Ek Bilgiler :

LNB Kontrolü: 14/18В, DiSEqC 1.0, DiSEqC 1.1, DiSEqC 1.2
Fec Desteği: 1/2, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 7/8, 3/5, 2/3, 8/9, 9/10, 1/3, 2/5, 1/4
Maksimum Data Akışı: 60 Mbps e kadar

Kutu İçeriği :

SkyStar 2 eXpress HD
Kumanda alıcısı (2.5mm plug socket)
Kumanda ve pilleri
Yazılım CD si
DVBViewer TE yazılımı
EVE v2 video düzenleme
BDA NDIS sürücü

Fiyat : 230TL

Kişisel Yorum :

Bu kart da pci-express üzerinden çalışmaktadır. Onun için anakartınızda boş bir pci-express slot olmalıdır. Ama bunun sayesinde diğer iki karta göre en hızlı çalışacak kart olacaktır.

Bu kartta herhangi bir ci soket için slot yoktur. Eğer siz gidip digiturk veya dsmart vb yayıncılardan yasal kart alarak yayın izlemek istiyorsanız bu kartı almamalısınız.

Kartın kumanda alıcısı kendi üzerindedir. Eskiden olduğu gibi ekstradan bir usb veya com port a bir alıcı takmanıza gerek yok. Ancak bu noktada her dvb-s player ın sizin kumandanızı tanıyıp tanımaması gibi ihtimallerde oluşabilir.

Fotoğrafta ekstra bir güç girişi var bunun da neden konduğunu henüz bilmiyorum ama diseq motor için konulmuş olabilir. Eski Skystar2 de bobin yanma arızasını belki bunun ile çözmüşlerdir.

Bilinen Negatif Yönleri

Malumunuz en pahalı kart Big Grin

Son Sözler

Yorumlar vs lere katılmayanlar tabiki olacaktır burada amaç herkesin doğru seçimi yapmasıdır. Herkes deneyimlerini ve bilgilerini paylaşsın ben msj lara ve benim edindiğim yeni bilgilere göre ilk mesajı sürekli güncel tutmaya çalışacağım...

Birde eğer uygunsa bu konu üzerine bir daha konu açılmaması için eğer adminler uygun görürse konu sabitlenmeli.

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Alıntı

konu sabitlendi resimler düzeltildi. Ok
Alıntı

Teşekkürler bu güzel çalışma için.
Alıntı

bilgiler için teşekkürler. Yalnız bir sorum olacak ;Skystar s2 için Bu kartta 8PSK 3/4 yayınları alamazsınız. Bu sadece offline download için mi sorun? Kanal izleme açısından bir problem teşkil eder mi?
Alıntı

(19-01-2012, 2:01)blueege demiş ki:  bilgiler için teşekkürler. Yalnız bir sorum olacak ;Skystar s2 için Bu kartta 8PSK 3/4 yayınları alamazsınız. Bu sadece offline download için mi sorun? Kanal izleme açısından bir problem teşkil eder mi?

Eskiden o değerlere sahip bir offline download frekansı vardı onun için öyle dedim. Yoksa o parametrelerle yayın yapan bir kanalda olabilir.

Alıntı

elektro_fb , skystar hd 2 yi garantiye gönderdim. Kartı istediğim kartla değiştirecekler.. Çok karasız kaldım hd2 ile s2 arasında. Mekanik tuner daha iyi silikon tunere göre.. O yüzden kararım S2 den yana.. Technisatın pci kartlarında sadece hd 2 nin silikon tuneri var. s2 ve express hd kartında mekanik tuner kullanmışlar. Senin düşüncen ne? sen olsan kararın hangisinden yana olurdu?
Alıntı

bendeki kart resimdeki kartların hiçbiri ile örtüşmüyo ,nasıl bişey anlamadım hd2 ama üstteki gibi yalnız alttakinin demir tuneri de var ve de ekstradan güç çıkışı yok ,almanyadan almıştım
Alıntı

(19-01-2012, 3:26)blueege demiş ki:  elektro_fb , skystar hd 2 yi garantiye gönderdim. Kartı istediğim kartla değiştirecekler.. Çok karasız kaldım hd2 ile s2 arasında. Mekanik tuner daha iyi silikon tunere göre.. O yüzden kararım S2 den yana.. Technisatın pci kartlarında sadece hd 2 nin silikon tuneri var. s2 ve express hd kartında mekanik tuner kullanmışlar.  Senin düşüncen ne? sen olsan kararın hangisinden yana olurdu?

Bende S2 ile express arasında kaldım. Express in üzerindeki güç girişi beni düşündürüyor youtube da şöyle bir video var

Adam bu kartla sorunsuz bi şekilde uydular arası geziyor direk kanal listesinden anladığım kart direk diseqc motoru sorunsuz hareket ettiriyor. Sırf bu yüzden express modelini alabilirim. Siteye bakıldığındada görülecektir bu kartın yazılım paketi 100mb civarı diğer kartların paketlerine göre 2kat fazla. Kesin bazı farklılıklar var ama nette çok açık bilgiler yok.

Ama yok ben motorla felan uğraşmayacam diyosan s2 modelini alabilirsin ama bana kalırsa madem istediğini verecekler o zaman express i seç son çıkan kart zaten.

(19-01-2012, 6:07)decameronus demiş ki:  bendeki kart resimdeki kartların hiçbiri ile örtüşmüyo ,nasıl bişey anlamadım hd2 ama üstteki gibi yalnız alttakinin demir tuneri de  var ve de ekstradan güç çıkışı yok ,almanyadan almıştım

Evet internette birden fazla model gözüküyor aratınca hepsi HD2 ama aralarında versiyon farkı var bence. Mesela son veriyonlarda kumanda alıcısı dahili iken, öncekilerde hariciydi ve usb kumanda alıcısı vs ile satılıyordu ve bu güç girişide öncekilerde yoktu herhalde

Alıntı

Kartın üzerindeki güç girişleri motorlu çanaklar için. Bazı durumlarda güç yetersiz kalıyor ve kartın üzerindeki bobin yanabiliyormuş.Yetersiz geldiği durumlarda (büyük çanak kullanılırsa,motoru döndürmek için gerilimin yetersiz oldugu durumlar) elektrik bağlantısı yapılıyor. Teknik servis öyle söyledi. Benim kararım S2 den yana. express alacam ama anakartım desteklemiyor. Pci - e girişi yok...
Alıntı

(19-01-2012, 17:19)blueege demiş ki:  Kartın üzerindeki güç girişleri motorlu çanaklar için. Bazı durumlarda güç yetersiz kalıyor ve kartın üzerindeki bobin yanabiliyormuş.Yetersiz geldiği durumlarda (büyük çanak kullanılırsa,motoru döndürmek için gerilimin yetersiz oldugu durumlar) elektrik bağlantısı yapılıyor. Teknik servis öyle söyledi. Benim kararım S2 den yana. express alacam ama anakartım desteklemiyor. Pci - e girişi yok...

Zaten 1.mesaj da yazdım o konuyu. Tabii ki anakartında eğer boş pci-express slot yoksa zaten geriye tek bir şık kalıyor oda S2 modeli.

Alıntı