What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

TV'lerde Hertz (HZ) Nedir?

TV'lerde Hertz (HZ) Nedir? Yenileme Hızı (Refresh Rate)

Hertz; saniye başına düşen görüntü sayısını ifade eder. Yani 50hz bir televizyon saniyede 50 resmi ekranda gösterir. Resimler de, Interlaced ve Progressive tarama adı verilen iki farklı teknikle oluşturulur ve kaynağından 50hz olarak çıkar. (DVB-S, DVB-T, ANALOG) Pal yayınlar 625-line / 50 field (25 frame fps) NTSC yayınlar 60hz 30 frame fps 'dir.

Yenileme hızı veya tazeleme hızı (HZ) arttıkça daha keskin ve net bir görüntü izlersiniz. Özellikle hareketli görüntüler daha gerçekçi gösterilir. Ve gözleriniz daha az yorulur.

Alacağınız TV'de panelin gerçek yenileme hızı önemlidir. Çoğu giriş ve orta seviye tv'ler de 50hz panel kullanılır. Bu değer TV'nin işlemcisi vasıtasıyla 100hz/200hz gibi değerlere (MCI-CMR, Motion Flow) çıkartılır. Yani kutusunda 400hz yazan bir tv'nin panelinin 100hz olması yüksektir. 800hz yazan bir tv nin gerçek panel hızının ise 200hz olması yüksektir.

Samsung CMR, Sony Motion Flow, Philips PMR (Perfect Motion Rate) LG MCI (Motion Clarity Index) gibi çeşitli teknikler kullanarak resmi işlerler. Test sitelerinde bu yöntemlerden en başarılı olanın Sony Motion Flow teknolojisi olduğu belirtilmektedir.

Her üretici kaynaktan çıkan bu 50hz'lik görüntüleri yukarıda sayılan teknolojileri kullanarak düzeltir ve ekstra kare eklerler. Oyunlarda lag (gecikme) denilen olayın sebebi budur. Siz tuşa basarsınız, oyundaki karakter ms cinsinden bir gecikme ile komutu uygular.

Bir frame (resim) iki yolla oluşturuluyor demiştik. Interlaced; bir görüntü karesi 2 yarım görüntünün üst üste oturması ile ortaya çıkar. Ekrandaki görüntü satır satır tarama ile oluşur. Görüntüyü oluşturan satırların önce tek numaralı olanları (1,3,5,7 v.s) birinci karede sonra da çift numaralı satırları ikinci karede taranır.  Buna "interlaced" görüntü denir.
[Resim: 0w22g.jpg]
[Resim: FrdgM.jpg]
Progressive taramada ise durum çok daha iyidir. Progressive tarama yöntemi ardışık bir şekilde 720 enine hattı doldurarak bütün resmi bir anda görüntüler. Bu nedenle Progressive tarama Interlaced taramaya göre saniyede iki katı fazla kare görüntüleyerek aynı zaman içerisinde daha zengin görüntü sağlar. Bütün resim için yalnızca bir tarama işlemi yeterli olmaktadır, resimler daha belirgin ve parlak olabilmekte ve genellikle Interlaced tarama sistemlerinde görülen görüntüde titreşim durumunu ortadan kaldırır.
[Resim: LNq76.jpg]

Farklı teknolojili TV 'ler farklı sonuçlar vermektedir. Örneğin, LCD ve Plazma teknolojilerini kullanan TV'ler hereketli görüntüleri gösterme konusunda farklı sonuçlar gösterir. Plazma TV'ler LCD TV lere kıyasla daha başarılıdır bu konuda. Aşağıdaki videolardan LCD ve Plazma teknolojileri hakkında faydalı bilgiler öğrenebilirsiniz.

Plazma

LCD

TV seçerken panel yenileme hızınıda dikkate alarak karar verin.

[Resim: yx6AG.png]

Ayrıca en iyi sonuç için görüntü kaynağınında iyi olması gerekir. Ben dünya para verip yeni tv aldım kalite aynı demeyin. Bazı kanallar ne yazık ki hala uydudan 720x576 çözünürlüğünde yayın yapıyorlar. Yeni nesil TV'ler bunları elden geçirerek hem 16:9 geniş ekran formatına hemde TV'nin kendi çözünürlüğüne 1920x1080 vb. genişleterek işlemektedirler. Kısaca bu yayınlar bu TV'ler için yetersiz kalmaktadır. 720p veya 1080p yani full HD kaynaklar ile kullanırsanız farkı göreceksiniz.
Alıntı

konu güzel olmuş

ama genede bazı firmaların pazarlama taktiklerine takılmış durumda

bu konu mega boyutlu sitelerde defalarca incelendi sonuç her kafadan bir ses çıkması oldu ama asıl ilginç olan elektronik tamir işinde olanların yaptığı açıklamalar oldu

ben kendimden örnek vereyim

Philips LCD TV 46PFL5805H 117 cm (46") Full HD 1080p dijital TV Ambilight Spectra 2 ve Pixel Plus HD

elimdeki model budur

100hz + ları=ben göremedim nedense 50 ila 100 hz de bir fark yok 16gb 1080p mkv koydum gene yok akıcılık aynı görüntü aynı parlaklık aynı

panel tepkime süresi 0.1 diye biliyorum panel çoğu lcd panele göre gayet iyi

busefer kapattım 100hz i vede Pixel Plus HD özelliğini devreye soktum
işte ozaman bariz farklar görmeye başlandı daha akıcı görüntü daha performanslı sahneler abarttım fulledim Pixel Plus HD özelliğini kareledi fark yaptı normal bir insan hareketleri katlandı bu seferde sinema film değilde daha çok karşımda tiyatro oyununu andıran hareketlikte görüntüler çıktı anlıyacağınız göreceli bir kavram ben tek bir modelde test ettim

hz işinin bazılarının dediği gibi pazarlama taktiği olduğu algısı kuvvetlendi

şuda var ne olursa olsun uydu cihaz ile izleyeceklere 50hz yeter gösterin 100hz görüntü veren bir kanal Smile

genede karar son kullanıcının

birdaha tv alırsam next in kıytırıl lcd paneli yeter
Alıntı

100hz kapanabiliyor öylemi enteresan.
Kullandığınız modelde tek kötü yan 100hz olması. biraz araştırdım burada broşürü var..
http://download.p4c.philips.com/files/4/...ss_tur.pdf
100hz ve 2ms tepki süresi var.

Ben bazı 100hz lcd tv'leri hareketli görüntülerde tüplü crt'lerden bile başarısız buluyorum.

Bence siz ayarlarınızı kontrol edin..

[Ayarlar] > [TV ayarları] > [Görüntü]

Parazit azaltma ayarını kapatıp öyle deneyin. Bu parazit azaltma ayarları genelde yenileme hızını düşürür.
Alıntı

Bizim uydudaki yayınların halen 720x576 çözünürlükte olduğunu düşünürsek bence halen o yayınlar için lcd tv hüsran olur ama yok ben hd film izleyecem hd yayın alacam parasını verip diyorsanız o başka. Birde burada marka çok önemli ben alacak olsam ya panasonic yada sony alırım inşallah bi marka tartışması başlatmam.

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Alıntı

(10-02-2012, 2:52)emre demiş ki:  100hz kapanabiliyor öylemi enteresan.
Kullandığınız modelde tek kötü yan 100hz olması. biraz araştırdım burada broşürü var..
http://download.p4c.philips.com/files/4/...ss_tur.pdf
100hz ve 2ms tepki süresi var.

Ben bazı 100hz lcd tv'leri hareketli görüntülerde tüplü crt'lerden bile başarısız buluyorum.

Bence siz ayarlarınızı kontrol edin..

[Ayarlar] > [TV ayarları] > [Görüntü]

Parazit azaltma ayarını kapatıp öyle deneyin.. Bu parazit azaltma ayarları genelde yenileme hızını düşürür.

evet 100hz aktif yada pasif yapılabiliyor ayrıca bir dünya ek ayar kısmı var
kimse kusura bakmasın 1080p yayında bile herhangi bir fark göremedim 100hz aktif yada pasif

he Pixel Plus özelliğini açınca herşey değişiyor o ayrıSmile

(11-02-2012, 2:54)elektro_fb demiş ki:  Bizim uydudaki yayınların halen 720x576 çözünürlükte olduğunu düşünürsek bence halen o yayınlar için lcd tv hüsran olur ama yok ben hd film izleyecem hd yayın alacam parasını verip diyorsanız o başka. Birde burada marka çok önemli ben alacak olsam ya panasonic yada sony alırım inşallah bi marka tartışması başlatmam.

ozaman şöyle diyelim

vestel kendi panelini üretebiliyor yerli sermayeye destek adına vestel alalım
bir çok tv ye görede gayet tatminkar sonuçları var
Alıntı

Vestel sadece kutusunu burada yapıyordur acı ama gerçek

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Alıntı

(11-02-2012, 21:49)elektro_fb demiş ki:  Vestel sadece kutusunu burada yapıyordur acı ama gerçek

şikayetvar'a girin televizyon kategorisinden en çok hangi markaya şikayet varmış bakın ona göre değerlendirin. ben uzak durun derim.

Alıntı

(11-02-2012, 21:49)elektro_fb demiş ki:  Vestel sadece kutusunu burada yapıyordur acı ama gerçek

İyide arkadaşım yüzlerce tv markası olmasına rağmen LCD panel üreten 3 firma var. herkes onlardan alıyor zaten
Alıntı

elinize saglık güzel bilgiler paylaşmıssınız bizleri aydınlattınız şimdi biz tv alırken hem full hd görüntülü filmler izlemek için hdd yi takıp hemde tv niyetine kullana bilecegim bir led tv tavsiye ederseniz hangisi olur acaba ...birde buna ben hdmı ile bilgisayara baglarsam bunuda göze alırsak ...yardımlarınız için şimdiden tşk ler..Big Grin
Alıntı