What is MY IP Address SSD VPS


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünya'nın Manyetik Alanı Zayıflıyor
#1
Dünya üzerindeki yaşam için çok önemli olan manyetik alan, son 200 yılda %15 oranında zayıfladı.

Yerkürenin çekirdeğinde akkor halindeki eriyik, Dünya'nın dışında Gezegenimizi tehlikeli Güneş fırtınalarına karşı koruyan bir manyetik alan oluşturuyor. Bu koruyucu kalkan, uzayın binlerce km içerilerine kadar genişliyor; küresel iletişimden, hayvanların göç hareketine, iklim şartlarına kadar pek çok konuyu etkiliyor.
[Resim: 2CKnoi3.jpg?1]
Bilim adamları, bunun yerkürenin enerji kutuplarının değişebileceğine yönelik bir işaret olabileceği tahmininde bulunuyor, fakat uzmanlar, bu kutup kaymasının ne zaman yaşanacağına dair bir öngörüde bulunamıyor. Eğer manyetik kutuplarda bir değişim yaşanırsa, solar fırtınalar dünyayı zararlı ışınlara karşı koruyan ozon tabakasında yeni delikler açabilir. Ayrıca manyetik alanın değişmesi, insan açısından ciddi sonuçlar doğurabilir, enerji hatları zarar görebilir, iklim değişikliği yaşanabilir ve kanser oranları artabilir.

Danimarka'da yapılan bir araştırma, küresel ısınmanın, atmosferdeki karbondioksit emisyonundan değil, daha çok manyetik alanla ilgili olduğunu öne sürmüştü. Manyetik alanda değişimle birlikte yeryüzünde insanlar daha fazla kozmik radyasyona maruz kalabilir.

Uzay kurumları da bu tehlikeyi ciddiye alıyor. Nitekim geçen kasım ayında, Dünya'nın manyetik alanında değişimleri takip etmek için uzaya üç uzay aracı yollandı. Bu misyonun amacı, Dünya'nın manyetik alanının haritasını çıkarmak ve bilim insanlarına bu değişimin uydu haberleşmesini ve GPS sistemini nasıl etkileyebileceğine dair bir tablo çıkarmak.

Dünya'nın manyetik kutuplarının birkaç bin yılda bir yer değiştirdiğine dair bulgular da mevcut. Tahminlerin doğru çıkması halinde pusulalar kuzey yerine güneyi gösterebilir. Bilim insanları, manyetik alanın azalmaya devam etmesi halinde, milyarlarca yıl sonra bir zamanlar sulak bir gezegen olan Mars gibi kuruyup yaşamı desteklemeyecek hale gelebileceği tahmininde bulunuyor.
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Dünya 114 milyon kilometre uzaktan böyle görünüyor emre 0 962 11-01-2019, 1:45
Son Mesaj: emre
  Dünya atmosferi oksijen sızdırıyor emre 0 4,238 01-10-2016, 13:33
Son Mesaj: emre
  NASA uzaydan canlı Dünya yayınına başladı emre 1 5,083 10-05-2014, 15:18
Son Mesaj: emre
  Gece Dünya Üzerinde Uçmak emre 1 4,172 06-03-2012, 3:52
Son Mesaj: neskali
  64 Megapiksellik Dünya cemal 3 5,924 27-01-2012, 21:26
Son Mesaj: vesthamBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi