What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Skystar HD 2 4K kanallar donuyor

(12-10-2017, 14:30)Metin demiş ki:  İşlemcimin 6. nesil olduğunu bilmiyordum, iyi ki söylediniz, çok teşekkür ederim. Peki youtube'da ki 4K video içeriklerine ne diyeceksiniz? (3840X2160) 2160p 30fps de PC, hiç zorlanmadan, gayet akıcı bir biçimde videoları oynatılıyor. PC'nin nefesi yetmese nasıl oynatıyor o zaman? intel hd graphics 530 ile oynatıyor, nVidia GTX960 4GB harici ekran kartına bile gerek duymuyor. Hatta daha düşük konfigürasyonlu; 3. nesil işlemci çekirdekli (harici ekran kartı yok) LENOVO G500 PENTIUM 2020M 2.4GHZ-4GB-500GB SSHD NOTEBOOK'ta da denedim, onboard paylaşımlı intel hd graphics ile 4K'lı 2160p 30 fps gayet akıcı. Cool

Youtube'daki 4K video içerikleri, ham video'lar değildir, genellikle... Çünkü video'yu ham haliyle youtube yüklenilirse, çok büyük bir alana ihtiyaç duyulur. Bu nedenle youtube'a yüklenen videolar, yüklemeden önce, boyut küçülmesi için, çeşitli programlarla küçültülür.

Hani bir zamanlar, divx video'lar vardı. Divx kullanımı ile akan video'daki veri alanlarının aynı olanları, çıkarılır. Geri kalanı ise sıkıştırılır. Bu yolla video, kalite kaybı oluşmadan epeyce bir boyut küçültmesine uğrar.

İşte aynı mantıkla, çeşitli programlar kullanılarak, video'lar kalite kaybına uğramadan işlenmek suretiyle youtube yüklenmektedir.

Bir de, son zamanlarda video'ların boyut küçültmesi işleminde codec'lerden de istifade edilmektedir. Mesela, herhangi bir kamera tarafından çekilmiş video kaydı, Google'un kullandığı, VP9 - VP10 codec'leri kullanılarak, video boyutunun küçültülebilmesi mümkündür. Yani Google yüksek yoğunluklu video'ların boyutu küçültülebilsin diye, VP9 - VP10 codec'lerini yaratmıştır.

İşlenmiş video'lara yapılan işlemlerin neler olduğunu, çeşitli analiz araçları ile görebilmek mümkündür. Mesela DVB Player'lardan birinde madVR renderer seçilip, Ctrl+J tuş kombinasyonu ile video'nun detaylı içeriği görülebilir.

Hasılı kelam; 4K çekilmiş video'lar, işlenmiş( yoğunluğu azaltılmış ) video'lar ise, 6ncı nesil PC 'ler tarafından da görüntülenebilmektedir.
Alıntı

Demek ki iş yine kodekte bitiyor. O kadar yazmaya lüzum yoktu.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı

(13-10-2017, 17:56)Metin demiş ki:  Demek ki iş yine kodekte bitiyor. O kadar yazmaya lüzum yoktu.

Tabi codec var, codec var !!! Read

Eğer iş codec'te bitseydi, en büyük boyut tasarrufu yapabilen VP10 codec'ini 4K kameralara entegre ederlerdi. Sorun da baştan çözülürdü. Angel

Yazmaya lüzum yoktu denilince bunu da yazmayacaktım da... Neyse. Cool
Alıntı

Selamlar,

Yazmakla yazmamak arasında kaldım ama yinede yazıp tartışmayı büyüteyim dedim.
Tabiki şaka nacizane ufak bir iki paylaşım yapayım dedim.

Öncelikle windows üzerinde herhangi bir video oynatılmak istendiğinde video dosyası ile kodekler arasında gerekli bağlantılar kurulur ve son olarak render e verilerek görüntüler monitore aktarılmış olur. Bu bağlantılar şimdi tv programlarında doğru dürüst bir şekilde program tarafından oluşturuluyor. Zamanında dinazorlar (bende dahil) bunlarla uğraşırken buluyorduk kendimizi çünkü bu doğru dürüst oluşturulamıyordu. Merak edenler GraphStudio a bakabilir.

Diğer taraftan sizin pc nizde alakasız bir sebeple bu bağlantılar doğru dürüst oluşuyor/oluşmuyor diye kodek gerekli veya gereksiz muhabbetin girmeniz doğru değil.

Eğer bu işlere çok meraklı iseniz adını verdiğim gibi kayıtlı dosyanızı grapstudio üzerinde gerekli bağlantıları yapıp sonuca bakarsınız.

Örnek bir çalışma

[Resim: xol1xi.jpg]

Bir 4K kanal izlenmek istendiğinde de en önemli konu sizin donanım tarafınızın bu işi donanımsal olarak çözebilecek durumda olup olmadığıdır. Burada donanım tarafından kasıt dahili veya harici ekran kartıdır. Eğer bu ekran kartı donanımsal olarak çözecek durumda ise, videolar akıcı bir biçimde izlenebilecek durumdadır. Ancak burada önemli detay var oda kodek konusu Big Grin. Kodek varsayılan olarak veya bir problemden ötürü yanlış seçim yaparak videoyu donanımsal olarak değilde yazılımsal olarak çözmeye çalışır ise, tüm yük işlemcinin kas gücüne kalır oda artık ne kadar iyi olsada zorlanacaktır. Dolayısıyla işin doğru dürüst yürümesi adına kodek tarafında da ayarların düzgün olması gerekir.

Aşağıda LAV video kodek in ayar penceresi gözükmekte.

[Resim: 2cf8wzo.png]

Görüleceği üzere ayar penceresinin sağ kısmı olduğu gibi donanımsal çözdürme ile ilgili ayarlar ile dolu. Orada seçim penceresinde eğer pc de dahili ekran kartı kullanıyor isek, intel vb. çıkar, diğerlerinde ise DXVA, DXVA2 gibi CUVID (sadece nvidia) gibi seçenekler çıkar. Bunlardan hangisi en iyi seçim bilmiyorum deneye deneye bulunabilir. Bende DXVA2(native) seçili durumda ancak 4K kanal çıkmadığı için deneyemiyorum Sad . HD lerde sorun yok. Tabii, burada donanımsal olarak çözdürmek istediğiniz kodekleride seçmeyi unutmayın.

İyi Forumlar

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Alıntı

Yukarıdaki mesaja ilaveten belirtmiş olayım.

1nci sayfada 4ncü ve 6ncı mesajlarımda değindiğim üzere; 4K yayınlar, H.265( HEVC ) codec'ini kullanarak, 10 bit derinliğe kadar işlem yapar.
[Resim: yzVnR0.png]

Resimden de görüleceği üzere;

* H.264 kodlamalı HD yayınlarda, 8 bit kullanılırken, 16 milyon çeşit renk derinliğine ulaşılırken,

* H.265 kodlamalı UHD yayınlarda, 10 bit renk derinliği kullanılırken, 1,07 milyar çeşit renk derinliğine ulaşabilmektedir.

8 bit renk derinliği ile 10 bit renk derinliğini kıyaslamak gerekirse; 10 bit renk derinliği, 8bit renk derinliğinin 64 katı olmaktadır.

Konumuzun asıl ilgilendiren kısmına dönecek olursak; bu denli yüksek yoğunluklu derinliğini donanım temelli işleyebilmek için, yeni işlemci tasarımı gerekmektedir. İşte İntel'in yeni ürünü, kabylake serisi işlemciler ile 10 bit renk derinliğini donanım temelli olarak işleyebilmek mümkün hale gelmiştir.

10 bit renk derinliğini işleme de, Kabylake serisi işlemciler, piyasa profesyonellerince ara ürün olarak görülmesi sebebiyle, satış adetleri sınırlı kaldı. 10bit derinlik alanında iddialı olan Coffelake serisi işlemcileri 2018 yılından itibaren görebileceğiz.

13 no'lu mesajım kapsamında da bir ilave yapmam gerekirse;

Kameraların standart codec'leri var. H.262, H.264, H.265

Kamera codec'leri ile çekilen video'lar( biz bunlara ham video da diyebiliriz ), sonradan çeşitli codec'lerle işleme tabi tutulabilmektedir. Boyut küçültmesi, video'nun içinden yayın parametrelerini ayıklama vb nedenlerle... İşte yapılan bu işlemler, web'te depolama alanlarından tasarruf sağlamak içindir.

Örneğin; belli bir video parçası, youtube'a yüklemek gerekiyorsa ve yüklenecek video boyutu, youtube'un azami boyut sınırının üzerinde ise, ham video dosyasını ikincil codec'lerle işlemek suretiyle boyutunun küçültülebilmesi mümkün hale gelmektedir.

Mesela; boyut küçültme alanında en başarılı codec'ler, H.264 video'lar için VP8 codec'i, H.265 video'lar için, VP9 - VP10 codec'leridir.

İkinci codec'lerle işleme tabi tutulduktan sonra web yüklenen çok sayıda video vardır. Tabi bu video'larında görüntülenebilmesi için, kullandığımız media cihazların bu ikincil codec'leri de donanımsal olarak desteklemesi gerekmektedir. Bu ikincil codec'ler donanımsal desteklenmediği durumda, cihaz görüntüleyememektedir.

Örneğin; medya aygıtının işlemcisi VP10 codec'ini desteklemiyorsa, o medya aygıtı video'yu çözememektedir. Daha somut ifadesi ile; Spybox S11 android cihaz, VP10 codec'ini çözemezken, KIII Pro VP10 codec'ini çözüp görüntüleyebilmektedir. İşte ikincil codec'lerin önemli de burada ortaya çıkmaktadır.
Alıntı

Merhabalar,

Bende ekran kartımın detayını, nereye kadar destek verdiğini merak ettiğim için detaylarını aradım ve tüm detaylarını nvidia nın bir sayfasında buldum.

https://developer.nvidia.com/nvidia-video-codec-sdk

Ekran kartım (GTX1070) güncel bir aileden geldiğinden desteği baya iyi. Aslen genel olarak nvidia tarafında PASCAL ailesi baya rahat.

Sayfaya bakınca çözme (decode) konusunda 12bit, kodlama (encode) tarafında ise, 10bit e kadar destek verdiği görülüyor. Çözünürlük ise, 8K şeklinde.

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Alıntı