What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Türksat 5A ilk kez canlı yayınla gösterildi
#1

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın desteğiyle yapılan GlobalSAT Show'da Türkiye'nin yakında uzaya yollayacağı Türksat 5A uydusu ilk kez canlı yayında gösterildi.

Dünyanın önemli uydu ve uzay fuarlarından biri olan GlobalSAT Show'un “TURKSAT 5A ve Fırsatları” başlığıyla yapılan etkinliğe Türksat Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok, Airbus Defence and Space Telekom Uyduları Uzay Sistemleri Başkan Yardımcısı François Gaullier ve SpaceX Ticari Fırlatma Baş Direktörü Stephanie Bednarek katıldı.

“Uydu Üretmek İçin En İyi Disiplin” konulu Toplantıda Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Mesut Çiçeker TÜBİTAK Başkan Vekili Mesut Gökten ettik, uydu Üretimi konusunu konuştu.


T3 Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Alper Güzel, Türkiye’nin en büyük etkinliği olan TEKNOFEST’te yapılacak Model Uydu Yarışması ile ilgili bilgi verdi. Daha önce model uydu yarışmalarında dünya ikincisi olan ve yakında uydusunu uzaya göndermeye hazırlanan Grizu-263 takımının kaptanı Çağla Ayça Dursun ve milli gözlem uydusu RASAT’ın takım kaptanı Sedat Taha Şener de katıldı.

Türksat 5A, Eylül 2011 de yapılan antlaşmayla, Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından Türkiye'de geliştirilen bir uydudur. TAI 'nin Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde, en az %20 yerli ve milli kaynaklarla Airbus firması ile işbirliğiyle sonucunda geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı iletişim uydusudur. Projenin amaçlarından birisi de, Türksat 6-A uydusunun tamamen yerli kaynaklarla geliştirilebilmesidir.

[Resim: GRdNjuG.jpg]

Uydu 12 kilowatt güçle çalışacak. Eurostar-3000EOR sistemi üstüne kurulmuş ve 3,5 ton ağırlığa sahiptir. Yörünge yerleşimi olarak 31° Doğu yörüngesi hedeflenmiştir. Uydunun fırlatılması 2020 sonunda planlanmış ve Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX tarafından uzaya fırlatılacaktır. Uydunun yörünge görev süresi olarak 15 yıl üzerinde olması beklenmektedir.

Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi