What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

SPOR HUKUKU ENSTİTÜSÜ den Açıklama
#1

[Resim: FUTBOL.jpg] Türkiye Futbol Federasyonu'nun 'yeterli delil' yok şeklinde bir açıklama yaparak şike ve teşvik soruşturmasına adına karışan takımların ligdeki geleceklerine yönelik aldığı karar büyük tartışma yarattı.

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ın sürecin hızlandırılması gerektiğine yönelik yayınladığı mesaj, belirli çıkar ve menfat çevrelerini rahatsız ederken; Spor Hukuku Enstitüsü sıcak bir açıklamanın altına imza atarak; Türkiye Futbol Federasyonu'na eleştiride bulundu.

Spor Hukuk Enstitüsü'nün derin mesajlar dolu açıklaması Türkiye Futbol Federasyonu'nun maskesini düşürürken; hukukun üstünlüğünü savunan sayın Mehmet Ali Aydınlar'ın yaşanan gelişmeler çerçevesinde 'yaratılan' kaos orramında hangi hukuki yolları kullanarak çıkacağı da merakla beklenmeye başladı.

SPOR HUKUKU ENSTİTÜSÜ

"Adli ve sportif mercilerin yanlış uygulamaları hakkında kamouyunu bilgilendirmeyi görev olarak algılamaktayız. Türkiye kamuoyunu bir süredir öncelikli olarak meşgul eden “futbolda şike" soruşturmasının, gözaltılar ve tutuklamalarla başlayıp yeni dalgalarla devam eden süreci, Türkiye Futbol Federasyonu‘nun 11.07.2011 tarihli açıklaması ile farklı bir boyut kazanmıştır. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 157. ve 153. maddelerine göre soruşturmanın selameti açısından Adli mercilerce verilen “gizlilik" kararı nedeniyle delillere ulaşamayan Türkiye Futbol Federasyonu; “Elimize ulaşmış bir delil yoktur. Biz kararımızı iddianame hazırlanıp mahkemece kabule edildikten sonra karar vereceğiz" diyerek bir teslimiyet içerisine girmiştir.

TESLİMİYET...

Ancak bu teslimiyet ifade edilirken, evrensel şekilde benimsenmiş olan, “Dünyada iki hukuk düzeni vardır, biri Devletlerin hukuk düzeni, diğeri sporun hukuk düzenidir" tanımlaması göz ardı edilmiştir. Oysa bu tanım Türkiye'de de gerek 2008 Spor Şurası Kararları, gerek Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Raporu, gerekse TBMM Spor Araştırma Komisyonu Raporunda da benimsenerek zikredilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 59. maddesine yapılmış olan hüküm ilavesi ile Anayasa düzeyinde tescil edilmiştir. Bu durumun anlamı, Devletin hukuk düzeni ile Sporun hukuk düzeninin, biri birlerine bağımlı olmaksızın, biri birlerini etkiler veya engeller olmaksızın kendi mecralarında işlemelerinin gerektiğidir.

DELİLLER PAYLAŞILMALI...

Esasen, konu olan “futbolda şike" soruşturma ve kovuşturmasında adli merciler, ceza hukuku açısından gerçek kişileri hedef alırken, spor hukuku ve onu uygulamakla yetkili merciler öncelikle tüzel kişilikleri hedef almaktadır. Ancak, adli mercilerin ellerinde bulunan kovuşturma bulgularını, yetkili sportif mercilerin de incelemelerine sunmamaları, bir hukuk düzeninin, diğer hukuk düzeninin işlemesini engeller niteliktedir. Adli mercilerce, sportif mercilerin delillere ulaşmasını sağlaması, gizlilik kararının ihlali olmayacağı gibi, Anayasa'nın 59. maddesinde yerini almış olan Sportif Yargının işleyebilmesi için de bir yükümlülüğüdür.

ADLİ MERCİLER, TFF İLE BULGULARI PAYLAŞMALI...

Devletin hukuk düzeni uygulayıcılarının klasik hukuk bilgi ve uygulamalarına uymayan bu spor hukukun “sui generis" yapı ve niteliğine uymaları ve kabullenmelerinin güçlüğünün bilincindeyiz. Bu nedenledir ki, Enstitü'müz, Spor Hukukunun ihtisas kuruluşu olarak bu hususu belirtmeyi görev bilmiştir. Açıklamalarımız ışığında, yürürlükteki ceza usul hükümlerinin buna izin vermediği bilincinde olmamıza rağmen, adli soruşturmayı yürüten Savcılık Makamı ile sportif soruşturmayı yürütmekle görevli TFF'nin bir birilerinin görev yapmalarını engellememesi uğruna Adli Mercilerin ellerinde bulunan tüm belge ve bilgileri Türkiye Futbol Federasyonu'na sadece kendi hukuki ve idari mekanizmasını işletmesi ve başkaca hiç bir kişi veya mercie ifşa etmemesi kaydı ile vermesini elzem bir yükümlülük olarak görmekte ve sürece müdahil olması suretiyle görevli mahkemenin bu konuda bir karar vermesini de gerekli bulmaktayız.

DELİLLER! İDDİANEME DEĞİL...

Yeri gelmişken de bir hususu daha belirtmek isteriz. Adli mercilerin, TFF'ye iletmeleri gereken, deliller olup, iddianame değildir. Zira iddianame, elde mevcut bilgi ve bulguların savcı, yani kamunun avukatınca, mahkemeye sunulan bir yorumudur, iddiasıdır. Bunun mutlak doğruluğu kabul edilse idi, ayrıca hâkim kararına gerek kalmazdı. Dolayısı ile TFF, savcı iddianamesinden etkilenmeksizin delilleri değerlendirmeli ve Etik Kurul, Yönetim Kurulu ve Tahkim Kurulu kararları ile sonuca varmalıdır. Bu suretle Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun'un 3/g; Futbol Disiplin Talimatı'nın 55.,74.,79.,80.84.,85.vd; Etik Kurulu Talimatı'nın 4/I,b vd. maddeleri ile sair mevzuat ışığında, iddianamenin hazırlanması, kabulü veya kovuşturma süreci beklenmeksizin, delillere ulaşmaya çalışmalı, elde edilen delilleri vicdani kanaatine göre değerlendirip hiç vakit geçirmeden ve derhal kararını açıklayarak 2011-2012 futbol liglerini geleceği meçhul bir şekilde başlatmamalıdır.

DELİLLERE ULAŞMA TALEBİ, LÜTUF DEĞİL...

TFF'nin delillere ulaşma talebi, bir lütuf değil, Anayasa'nın 59. maddesi ile sahip olduğu yargılama yetkisinin engellenmemesi, geciktirilememesidir. Bu bakımdan TFF'yi, hakkını elde etmek için gerekli resmi girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz. Halen sürmekte olan “futbolda şike" soruşturması hakkında TFF'nun 11.07.2011 günü açıkladığı kararı karşısındaki hukuki görüşümüzü kamuoyu ile paylaşmayı bir görev addetmiş bulunuyoruz.
Saygılarımızla, SPOR HUKUKU ENSTİTÜSÜ"


http://www.sporhukuku.org/
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Spor da Bugün
Kaan Sparrow
Son Mesaj Kaan Sparrow
25-03-2012, 12:53Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi