What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Trend Micro HijackThis
#1

Sisteminizi analiz ederek zararlı objeleri, veri kaçıran programları tespit edebileceğiniz ücretsiz bir program olan HijackThis ile bilgisayarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

HijackThis, temel işlevi ana sayfanızı ele geçiren zararlı araçları sistemden temizlemek olan bir güvenlik yazılımıdır. Kısa adı BHO olan (Browser Helper Objects) ve kullanmakta olduğunuz internet tarayıcınızı istenmeyen sayfalara yönlendiren, girmiş olduğunuz sayfaların kaydını tutan, başlangıç sayfanızı değiştiren, tarayıcınızı kullandığınız sırada kendiliğinden çalışan zararlı araçlar sisteminize büyük zararlar verebilir.

Tarayıcınız bu korsan araçlarla ele geçirilmesi, zararlı bir sayfaya yönlendirilmeniz, tarayıcınızın her yerinden reklam pencerelerinin çıkması, girdiğiniz sayfaların kaydınının tutulup özel bilgilerinizin ele geçirilmesi gibi sonuçlara sebep olur.

Her BHO zararlı mıdır? Bu sorunun yanıtı ‘kesinlikle hayır’dır. Çünkü bazı BHO’lar kötü niyetli değildir ve yasal olarak sizin izniniz dahilinde çalışırlar. Örneğin Microsoft firmasının İnternet Explorer kullanımı sırasında çalışan bazı araçları vardır ya da kullanmakta olduğunuz dosya herhangi bir programın tarayıcınızla ilişkilendirmesini sağlayan BHO’lar olabilir.

HijackThis bilgisayar sistemi ve güvenlik konusunda yeterli bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından kullanılmamalıdır. Kullanılıyorsa da işlem yapılacak alanlarda bilgisi olan kişilerden ya da internet sitelerinden yardım alınarak kullanılmalıdır. Bu iş için programın log dosyalarını kullanabilirsiniz. Siz de sisteminizde tarama yaptırarak log dosyalarınızı bu konuya mesaj olarak göndererek yardım isteyebilirsiniz. Aksi takdirde yapacağınız yanlış bir işlem sisteminizin çökmesine dahi neden olabilir.

Programı ilk çalıştırdığınızda aşağıdaki pencere ile karşılaşacaksınız. Buradan sisteminizi taratmak için "Do a system scan and save a log file" butonuna basarak işlemi başlatın.

[Resim: hd1Vn.png]

Karşınıza tarama işleminden sonra bir liste çıkmakta ve bu listedeki maddelerin her birinin başında bir madde kodu ve boş bir kutucuk bulunmaktadır. Bilgisi olan kullanıcılar zararlı olarak gördüğü alanların başındaki kutucukları işaretledikten sonra "Fix checked" butonuna basarak o zararlıları temizleyebilirler. Yeterli bilgi sahibi olmayan kullanıcılar kesinlikle yardım almadan bu işlemleri yapmamalı.

[Resim: qm7wR.gif]

HijackThis Download
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi