What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Tüketici yasası neler getiriyor?
#1

Tüketicinin korunmasına ilişkin tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre bir çok alanda tüketici lehine çok güzel düzenlemeler yapılmış.

[Resim: 24wagq9.jpg]

1) Tüketicilerle yapılan sözleşmeler 12 puntodan küçük harflerle yazılamayacak.

2) BDDK, bankaların hangi işlemlerden ücret alamayacaklarını, hangi işlemlerden en fazla ne kadar ücret ve komisyon alabileceklerini yönetmelikle düzenleyecek.

3) Her banka müşterilerine, yıllık üyelik aidatı veya başka bir ad altında ücret talep etmedikleri en az bir kredi kartı seçeneği sunacak.

4) Vade bitimine 36 aydan az kalan konut kredisinde erken ödenen tutarın yüzde 2'si yerine yüzde 1 ceza ödenecek.

5) Bankalar kredi kullanan tüketicinin 'yazılı iznini' alarak sigorta yaptırmasını isteyebilecek. Ancak tüketici istediği şirkete sigorta yaptırabilecek.

6) Konut veya taşıt kredisi kullanırken bankalarda açılan hesaplardan ücret veya masraf alınmaması için kredi bittikten sonra ayrıca talimat verilerek hesabın kapatılması gerekecek.

7) Bankalar belli bir proje için verdikleri konut kredilerinde, evin teslim edilmemesinden veya ayıplı teslim edilmesinden müteahhitle sorumlu olacak.

8) Yapı ruhsatı almadan inşaat aşamasında ön ödemeli olarak konut satışı veya devre mülk satışı yapılamayacak.

9) Büyük konut projelerinde inşaat aşamasında ön ödemeli satış yapılabilmesi için bina tamamlama sigortası yapılması zorunlu olacak.

10) Ön ödemeli alınan konutları 36 ayda teslim etmeyen müteahhite konut başına 20 bin lira ceza verilecek.

11) Daha önce 7 ve 10 gün ile sınırlanan çeşitli mal ve hizmet alımlarındaki cayma hakkı süresi tüketici kredileri, ön ödemeli konut satışları, devre mülk, devre tatil ve paket tur sözleşmelerinde 14 güne çıkarıldı. Taksitli satışlarda ise cayma hakkı 7 gün ile sınırlı.

12) Aynı ihtiyaçları karşılayan rakip mal ya da hizmetlerin karşılaştırmalı reklamı yapılabilecek. Ancak, bu kişi ve şirketler reklamlarında yer alan iddiaların doğruluğunu ispatla yükümlü olacak.

13) Tüketici şikayetlerinde halen 1191 lira olan tüketici hakem heyetine başvurma sınırı artırıldı. 2000 liranın altındaki şikayetler ilçe tüketici hakem heyetlerine, 3000 liranın altındaki şikayetler ise il tüketici hakem heyetlerine yapılacak.

14) Elektrik, su, doğalgaz, telefon, kablolu tv veya internet aboneliklerinde tüketici herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve ceza ödemeksizin aboneliği istediği zaman feshedebilecek.

15) Mağazada ürün fiyatını önce şişirip sonra indirenler her ürün için 200 lira cezaya çarptırılacak.

16) Belli bir para veya sermaye koyarak ve aynı koşullarda sisteme yeni üye bulma koşuluyla para kazandırma vaadiyle satış yapanlar Türk Ceza Kanunu uyarınca hapis cezasına çarptırılacak.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi