What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Türksat 5B uydusu fırlatıldı
#1

Türkiye’nin 8’inci uydusu Türksat 5B, bugün sabah saat 06.58’de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı. Türksat 5B ile Ka-Bant kapasitemiz 22.975 Mhz artarak 24.775 MHz kapasiteye ulaşacak.

Türksat 5B uydusu, 164 günlük yolculuğun ardından 42 derece Doğu yörüngesine yerleşecek ve bu yörüngedeki frekans haklarımızı 30 yıl boyunca koruyacak. 12 Kw gücüne sahip uydu ile daha geniş coğrafyada TV yayıncılığı ve veri haberleşme hizmetleri sunulacak. TV hizmeti için Türkiye'deki çanakların yönünü değiştirmek gerekmeyecek. Ka-Bant kapasitesindeki artış sayesinde yüksek hızlı internet hizmeti verilecek. İnternet altyapısının olmadığı bölgelere ve kara, deniz, hava taşıtlarına uydudan internet hizmeti verilecek.

Türksat 5B uydusu özellikleri

[Resim: ZeG7hBr.png]

AIRBUS D&S tarafından üretilen uydunun Ku-Bant Almaç ve Ka-Bant Düşük Gürültülü Yükselteç (LNA) ekipmanları ASELSAN tarafından yerli olarak geliştirildi. 2023’te fırlatılması planlanan Türksat 6A uydusu ise yüzde 60’un üzerinde yerlilik ile Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu olacak. Türksat 5B’deki yerli ekipmanlar, Türksat 6A’da da kullanılacak.

Türksat 5B uydusu Haziran ayında yörüngesine yerleşecek. Yörüngeye yerleştikten sonra yaklaşık bir buçuk aylık test sürecinin ardından devreye alınacak.

Türksat 5B’nin devreye girmesiyle birlikte Türkiye’nin 5'i haberleşme (Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B, Türksat 5A, Türksat 5B), 3'ü gözlem (Göktürk-1, Göktürk-2 ve RASAT) olmak üzere aktif 8 uydusu bulunacak. Türksat 1B, Türksat 1C ve Türksat 2A uyduları ise uzaydaki ömrünü tamamlayarak emekliye ayrılmıştı.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi