What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

yerli google geliyor
#1

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun kısa bir süre önce duyurduğu yerli arama motoru projesinin ayrıntıları belli olmaya başladı...

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer'in verdiği bilgilere göre Türkiye içinden yapılan aramalarda sorgular yurtdışındaki sunucularda gerçekleştirilip alınan sonuçlar tekrar Türkiye'ye gönderiliyor. Bu sistemin oluşturduğu güvenlik açıklarının önüne geçmek için arama sorgularının da Türkiye içindeki bir sunucuda yapılması gerekli. Ayrıca Türkiye'nin hassas olduğu bazı konularda yapılan aramalarda çıkan sonuçlar da yeni sistemle kontrol altına alınmış olacak.

[Resim: sb10dh.png]

Türk arama motorunun Türk cumhuriyetleri ve İslam ülkelerinde de popüler olacağı düşünülüyor. Hedef, milyonlarca kullanıcısı olan büyük bir mobil ağ kurmak.

Projenin içeriğinde bir de e-posta servisi bulunuyor. Yabancı e-posta servislerinin hesap içeriklerine erişebilmesinin ve belirli kelimelerle aramalar yaparak önemli bilgilere ulaşabilmesinin önüne geçmek için planlanan bu yeniliğin adı da "Anaposta" olarak duyuruldu. Proje kapsamında her Türk vatandaşına 10 GB kotası olan bir e-posta adresi verilecek. Sistem yürürlüğe girdiğinde yeni doğan her çocuğa bir e-posta adresi verilecek ve bu adres aynen T.C. Kimlik numarası gibi nüfus kağıdına yazılacak.

Yerli arama motoru ve Anaposta projelerinin 2010 yılı içerisinde bitirilmesi öngörülüyor.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi