What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bankadan kart aidatını 'söke söke' aldı

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, verdiği hukuk mücadelesiyle, yargının, “kredi kartı aidatı” konusunda emsal teşkil edebilecek bir karar almasına zemin hazırladı.[Resim: DQKVi.jpg]

Ödediği aidatın iadesini sağlayan Ağaoğlu'nun kredi kartını kullanıma kapatan bir banka, tazminat ödemeye mahkum edildi.

Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, bankaların kart aidatı, üyelik bedeli gibi isimler altında tüketicilerden talep ettikleri ücretlerin Tüketici Hakem heyetleri ve mahkemelerce iptal edilmesi nedeniyle, bu ücretleri bölerek küçük taksitler halinde tahsil etmeye yöneldiğini belirtti.

Tüketicilerin meblağ küçük olduğundan mücadeleye değer bulmayıp itiraz etmeyeceklerini düşünen bankaların yanıldığını dile getiren Ağaoğlu, birçok tüketicinin halen kredi kartı aidatlarını almak için mücadele verdiğini anlattı.

Benzer şekilde tüketici olarak kendisinin de bu konuda mücadeleyi sürdürdüğünü ve vatandaşlara yol göstermeye çalıştığını ifade eden Ağaoğlu, şunları söyledi:
“2009 yılında, kullandığım kredi kartının hesap özetinde 55 lira kart aidatı bedeli bulunduğunu fark edince, bankaya itirazımı bildirdim. Banka, talebime olumsuz cevap verdi. Şişli Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdum. Heyet başvurumu haklı bularak, bu paranın iadesine karar verdi.

Banka 55 liralık ücreti iade etti ama kartı kullanıma kapattı. Bunun üzerine kartın kullanıma açılması için mücadeleyle başladım. Tüketici Hakem Heyeti, tekrar, başvuru üzerine kartın kullanıma açılması kararını verdi. Ancak banka, bu karara karşı İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi nezdinde itirazda bulunarak, kart aidatını ödemediğim için kartı kullanıma kapatmaya hakkı olduğunu iddia etti.

Mahkeme, aidat iptalinin hukuka uygun olduğunu, Tüketici Kanunu'nun 5. maddesindeki düzenlemeye göre hizmetin sunulmasından haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamayacağını, bu nedenle kartın kullanıma açılmasını kesin olarak kararlaştırdı.”

Mahkeme kararına rağmen

Bu davanın 2010'da sonuçlandığını ve mahkemenin hükmetmesine rağmen bankanın kredi kartını kullanıma açmadığını aksine yeni bir sözleşme imzalamasını istediğini belirten Ağaoğlu, “Yeni sözleşmede kart aidatının yer aldığını fark edince imzalamayarak, mevcut sözleşmeye göre kartın kullanıma açılması talebinde
bulundum ama kart kullanıma açılmadı” dedi.

Aydın Ağaoğlu, yargı kararına rağmen kartın kullanıma açılmaması nedeniyle 20 bin lira manevi tazminat talebiyle ve hükmedilecek tazminatın tamamının Tüketiciler Birliği banka hesabına aktarılacağını belirterek İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi'nde dava açtığını anlatarak, şunları kaydetti:

“2011'in başında İstanbul 2. Tüketici Mahkemesi, bankayı, yargı karanına uyulmaması ve kredi kartının kullanıma açılmaması nedeniyle tüketicinin mağdur olduğunu belirterek, bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Her iki taraf da kararı temyiz etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, 17 Ocak 2012 tarihli kararıyla verilen tazminat kararını onadı.

Buna rağmen banka tazminatı ödemedi. Biz de icra yoluna başvurduk. Sonunda banka, ana para ile faiz, avukat ve icra masraflarıyla birlikte toplam 2 bin 41 lirayı ilgili icra müdürlüğüne yatırdı. Bin lirayı Tüketiciler Birliği hesabına aktardık.”

Ağaoğlu, kesinleşen bu karardan sonra bankaya idari para cezası uygulanması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne şikayette bulunacağını belirterek, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 25. maddesinin, bankaya ceza verilmesini öngördüğünü sözlerine ekledi. Kaynak: AA

Helal olsun adama Haklı olduğun bi konuda sonuna kadar hakkını aradınmı demekki

alınıyomuş!!!

Gerek kredi kartı aidatı konusunda gerekse kaçak elektrik bedelinin vatandaşa ödetilmesi konusunda bireylerin tek başlarına verdiği mücadeleler başarı ile sonuçlanabiliyor.Fakat bu mücadeleyi herkesin ayrı ayrı yapmasına gerek kalmadan vatandaşın haklı olduğu apaçık ortada iken devletin bu konuya el atıp işi kökten halletmesi gerekiyor.Yoksa arada böyle bireyesel başarılar olurken mücadele edemeyen sayısız vatandaşın sırtından parazitler geçinmeye devam eder.

çpk iyi olmuş böyle bir şey yapılıyorsa mahkmeye başvuru yapılmadan bu konuda kanun olması gerek ve banklara uyması gerek değil mi ?

Bu kadar mahkeme kararı dururken BDDK ne iş yapar çok merak ediyorum. Kaldırın kart ücretini, hesap işletim ücretini ne olacak bu bankalar zarardan batacaklar mı? bunlar soygun düzeni allah bunların topunun belasını versin.

(23-02-2012, 22:23)emre demiş ki:  Bu kadar mahkeme kararı dururken BDDK ne iş yapar çok merak ediyorum. Kaldırın kart ücretini, hesap işletim ücretini ne olacak bu bankalar zarardan batacaklar mı? bunlar soygun düzeni allah bunların topunun belasını versin.

BDDK vatandaşın aleyhine Telekomun yararına uygulamalar yapar anca...

BDDK'nin yetkisi yok muş kimin var Allah aşkına...

http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/...asek_4.pdf

http://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/...asek_3.pdf
Konu Kilitli