What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dokuzuncu Gezegen Keşfedildi
#1

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden bilim adamları Güneş sisteminin dış kısmında saklı bulunan yeni bir gezegen keşfetti. Gezegeni şimdilik "Gezegen 9" olarak adlandırıyorlar. Bu gezegen, gerçekten bulunuyorsa, Dünya'nın 10 katı büyüklüğündedir ve Güneş'in etrafında yörüngede dönüşünü 10.000 ve 20.000 yıl arasında tamamlamaktadır.

[Resim: qDkoQiS.jpg]

Gezegen 9 henüz gerçekten gözlemlenmedi. Gezegenin bulunduğuna dair deliller matematiksel modellemeler ve bilgisayar simülasyonları sayesinde elde edildi. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Gezegen Bilimi bölümünden

Doç. Dr. Konstantin Batygin:
"Başlangıçta bu gezegenin var olduğu konusunda oldukça şüpheciydik, ancak yörüngesini ve Dış Güneş sistemindeki konumunu araştırmayı sürdürdük ve gezegenin gerçekten bulunduğuna giderek ikna olduk."

Batygin ve Mike Brown'un "Astronomical" dergisinde yayınlanan araştırması ve yaptıkları keşifler, Plüton'u "cüce gezegen" sınıfına soktu. 2014'te, Batygin ve Brown, Güneş sisteminde Neptün'ün ötesinde bulunan, kuyruklu yıldızlar ve diğer buzlu gök cisimleriyle dolu olan Kuiper bandındaki 13 gök cismini ve Plüton dâhil olmak üzere cüce gezegenleri inceledi. Bu gök cisimlerinin altısının uzak bir gök cisminin etrafında yörüngede döndüğü tahmin ediliyor. Bilim adamları, bu uzak gök cisminin Güneş sistemindeki 9. gezegen olduğuna inanıyor. Gezegenin yörüngesini bildiklerini düşünmelerine rağmen, büyük bir teleskop kullanarak gezegenin yörüngesini tam olarak tespit etmeyi hedefliyorlar.

Brown:
"Bu, gerçek bir 9. Gezegen. Eski çağlardan bu yana, yalnızca iki tane gerçek gezegen keşfedildi, bu da üçüncüsü olacak. Güneş sistemimiz oldukça zengin, henüz keşfedilmemiş birçok şey var ve bu oldukça heyecan verici."

Güneş Sistemi: Kaç Gezegene Sahip
Japon bilim adamları, Güneş Sistemi'nde keşfedilmemiş 9. gezegen olduğuna inanıyor. Kobe Üniversitesi araştırmacılarının bu iddiaları, bilgisayar simülasyonlarına dayanıyor. Araştırmacılara göre, Dünya'nın; 0,3-0,7 katı kütleye sahip keşfedilmemiş bir gezegenin var olma olasılığı yüksek. Japon astronomlar, bu konuda daha fazla araştırma yapılırsa, bu gizemli gezegenin,10 yıl içinde keşfedileceğini düşünüyor. Bu ekibinin araştırmaları, "Astronomical Journal" Dergisi'nde nisanda yayımlanacak.

[Resim: dcoeLBx.jpg]

Kobe Üniversitesi Prof. Tadashi Mukai'ni öncülük ettiği araştırmacılar:
"Bu Gezegen'in, bulunduğu bölgenin çok soğuk olması sebebiyle; yüzeyinin, amonyak ve metan buzuyla kaplı olabileceğini" söylüyorlar.

GERÇEKTE KAÇ GEZEGEN VAR?
Güneş Sistemi'nde; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün olmak üzere 8 gezegenin bulunduğu kabul ediliyor. Daha önce Plüton da gezegen olarak kabul edilmişti. Ancak Uluslararası Astronomi Birliği, 1930'da keşfedilen ve Güneş Sistemi'ne dahil olan Plüton'u, uzun tartışmalar sonucunda, 2006'da gezegen statüsünden çıkarmıştı. Plütonla beraber gezegen sayısı 9'a çıkmıştı. Japon bilim adamlarının varlığından söz ettikleri gezegenle birlikte bu sayı 10'u buluyordu. Ayrıca Güneş Sistemi'nde bulunan bir başka gezegenin de parçalanarak; asteroid bandını oluşturduğu sanılmaktadır. Bazı gizemci yazarlar, bu görüşlerine dayanak olarak, Sümerleri göstermekte ve bu gezegenin ismini de Marduk olarak ifade etmektedirler. Bu durumda, toplam 11 gezegen söz konusu, ancak gerçeği tam olarak bilmiyoruz.

Gerçekte Güneş Sistemi'nin geçmişten beri kaç gezegeni olduğu, kaçının parçalandığı ve şu an gizlenen bir gezegenin bulunup bulunmadığı tam olarak bilinemiyor. Yapılacak olan yeni araştırmalar, bu meseleye ışık tutacaktır. Nitekim Kur'an'da Yusuf Suresi'nde de "11 gezegen"den söz edilmektedir.

Yusuf, babasına demişti ki: "Ey Babacığım, muhakkak ben (rüyamda); on bir gezegeni, Güneş'i ve Ay'ı gördüm; bana secde ediyorlardı.
[YUSUF(12)/1-4]

Kur'an'da Yusuf Suresi'nde; Yusuf Peygamber'in rüyasında gördüğü 11 gezegen olabilir. Nitekim Pluton da tekrar Cüce Gezegen statüsüne alınmıştır. Böylece şimdilik 10 gezegen bulunmaktadır.
Alıntı
#2

dokuzuncu gezegen hayırlı olsun Big Grin
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi