What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yaşanabilir Gezegen Keşfedildi!
#1

Bilim insanları, ilk kez iki yıldız etrafında dönen iki gezegenin yer aldığı güneş sistemi tespit etti. Dünya'dan 4 bin 900 ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerden biri, çift yıldıza olan uzaklığı sebebiyle "yaşama elverişli" bölge içerisinde bulunuyor.

[Resim: L3Lwj.jpg]

NASA'nın 'gezegen avcısı' Kepler Uzay Teleskopu'nun belirlediği 'Kepler-47' adı verilen iki yıldızlı ve iki gezegenli güneş sistemi, Kuğu Takımyıldızı'nda yer alıyor. Çift yıldızlar birbirlerinin çevresinde 7.5 günde dönüyor. Bir yıldız bizim Güneşimize çok benziyor ve Güneş'in yüzde 84'ü kadar parlak. Diğer yıldız ise Güneş'in üçte biri büyüklüğünde ve Güneş'in ancak yüzde 1'i kadar parlak.

Sistemdeki 'Kepler-47c' adı verilen gezegen, yaşama uygun, yani sıvı suyun olabileceği bölgede bulunuyor. Gezegen 303 günde çift yıldızın etrafındaki dönüşünü tamamlıyor. Neptün'ün 3 katı büyüklüğündeki bu devin atmosferinin yoğun su buharından oluşmuş bulutlarla kaplı olduğu sanılıyor. Ancak 'Kepler-47c'nin büyük bir gaz devi olabileceği ve bilinen hayata uygun olmayabileceği de ifade ediliyor. Diğer gezegen 'Kepler-47b' ise 50 günden az bir yörünge dönemine sahip. Kızgın atmosferi sebebiyle yoğun bir metan bulutuyla örtülmüş bunaltıcı bir gezegen olduğu düşünülüyor.

NASA'nın California'daki Ames Araştırma Merkezi'nden William Borucki, "Sadece Güneş gibi tek yıldızdan değil birçok yıldızdan oluşmuş sistemler de olduğunu anlamış durumdayız. Şimdi yaşam olabilecek ya da yaşanılabilir özelliklere sahip gezegen türleri arasına çift yıldızlı sistemler de girdi" açıklamasını yaptı.

Sıradışı güneş sistemi, bir çift yıldızın çevresinde birden fazla gezegen olabileceğini ve uzaydaki gezegen çeşitliliğini göstermesi açısından tarihi bir keşif olarak nitelendiriliyor.
Alıntı
#2

4.900 yıl ışık hızında gideceğiz ki daha orada yaşayalım.Dünyamızla hemen hemen aynı konumda Ay var,ama daha orayı keşfetmedik.Ay da uzak diyelim daha okyanuslarımızı keşfetmedik...
Alıntı
#3

burada insan için değilde canlı hücreye imkan tanıyacak gezegenden bahsediliyor.
Alıntı
#4

Dün bi belgeselde izlemiştim bilmem ne fizyonunu gerçekleştirebilirse bilim adamları onlarca yılda gidilebilecek mesafelere bir kaç günde gidilebilecekmiş...
Alıntı
#5

şimdiki roket teknolojisinin yerine başka bir şey bulunması şart ama uzayın büyüklüğü söz konusu olduğunda ışık hızı bile yetersiz kalmakta.

100 ışık yıllık mesafeyi bir insan ışık hızına ulaşsa bile ömrü yetmez. ama ışık hızında zaman çok yavaşlıyor diyorlar belki ışık hızında ömrü 1000 sene olabilir.
Alıntı
#6

ben yaklasik 10 12 yil once bir ruya gordum ve ruyamda 2 yildizi olan bir gezegene gittim ve de orada seklini tarif edemedigim bir takim canlilarla konustum bu yaziyi okuyunca o ruyam aklima geldi .hatta ruyamdagokyuzune baktigimda o iki gunesi gordum fakat bizim gunesimizden daha buyuk ve de daha parlak degildi hava puslu yerler taslikti ben bu ruyadan sonra uzaydaki yasam ile ilgili bir cok arastirma yaptim . ikiz yildizlari inceledim . ben eminim bizden baska bu evrende cok cok fazla hayatlar var. ben buna inaniyorum .
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi