What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Elektrik şirketlerinde mahkeme paniği!

Elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedelinin iadesi için açılan davalar dağıtım şirketlerini telaşlandırdı. Davaların bir bölümü tüketiciler lehine çıkınca dağıtım şirketleri EPDK'nın kapısına dayandı. 'Kar oranımız çok düşük, bu parayı ödersek iflas ederiz' diyen şirketler, bedellerin tarifeye yansıtılmasını talep etti; yani yine para tüketiciden isteniyor.

[Resim: xRnJU.jpg]

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 2011 yılı başında şeffaflık ilkesi gereği fatura bedelini oluşturan kalemleri ayrıntılı olarak açıklama zorunluluğu getirmesinin ardından dağıtım şirketleri ile vatandaşlar adliyelerden çıkmıyor. Akşam gazetesinin haberine göre, faturadaki TRT payı, kayıp-kaçak bedeli, enerji fonu, sayaç okuma bedeli gibi kalemlere itiraz ederek dava açan vatandaş, bu hakları kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. EPDK'ya başvuran şirketler, tüketicinin mahkemeler yoluyla kazandığı ve kendilerinin ödemesi gereken parayı yine tüketicilere ödetmek istiyor.

Olayı kısaca özetleyelim: Türkiye'nin birçok yerinde aboneler Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurarak 'elektrik faturalarını düzenli ödedikleri, kaçak elektrik kullanmadıkları halde kendilerinden bu payın kesilmesine' itiraz ettiler. Heyetlerin çoğu da bu başvuruyu yerinde buldu, ancak dağıtım şirketleri konuyu yargıya taşıyarak asliye mahkemelerine itiraz etti. Bugüne kadar 1000'e yakın dava açıldı. Birçok ilde dağıtım şirketleri davayı kazandı ancak Sakarya ve Afyon gibi illerde mahkemeler tüketici lehinde karar verdi. Son dava Sakarya'nın Serdivan İlçesi'nde görüldü.

DAĞITICILAR: İFLAS EDERİZ

Dağıtım şirketleri 'Eğer davalar artar ve kaybetmeyi sürdürürsek, kar etmemiz mümkün değil. Yüzde 2.33 gibi düşük bir kar oranıyla dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Eğer tarife kaleminde yer alan ve Türkiye ortalaması yüzde 17 olan (bazı bölgelerde bu yüzde 70'e de çıkıyor) kayıp kaçak bedellerinin tüketiciye iadesi istenirse faaliyetlerimizi sürdüremez duruma geliriz' diyor.
Dağıtım şirketleri EPDK'ya 'Söz konusu kayıp enerji bedellerinin tüketiciye ödenmesi durumunda, bu bedellerin tarifeye yansıtılma usulünün tespit edilmesi gerekiyor' talebinde bulundu. EPDK henüz bu talebi görüşmedi, ancak bir sonraki kurul toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

ARTAN TRT PAYI DA TÜKETİCİYE

Dağıtım şirketlerinin bir diğer sorunu da TRT ile ilgili. Çünkü TRT, elektrik faturalarından aldığı payın eksik hesaplandığını belirterek dava açıp kazanmıştı. TRT'ye ödenen payın da EPDK'nın aldığı kurul kararları gereğince hesapladıklarını belirten dağıtım şirketleri, 'Bu kararla faturalara yansıtılmış olan TRT, BTV ve Enerji Fonu kesintilerinin tüketiciye eksik yansıtıldığı ortaya çıkıyor' diyor. Şirketler, bu durumda eksik bölümün tüketicilerden faiziyle birlikte alınması gerektiğini vurgulayarak 'EPDK, eksik tutarı hangi yöntemle telafi edileceği konusunu saptamalıdır' diyor.

MAHKEME: İKNA OLMADIK

Hakem heyeti ve asliye mahkemesi Sakarya bölgesinin elektrik dağıtımını yapan SEDAŞ'ın savunmasını yeterli görmeyerek bugüne kadar bu başlık altında alınan paranın iadesine karar verdi. Mahkeme, dağıtım şirketinin dayanaklarını yetersiz bularak 'Ücret ödemeden enerji kullanan kişilerin bulunup, enerji bedelinin o kişilerden tahsil edilmesi esas olmalı' dedi.
Kaynak

sen hırsızdan alma benim gibi borcunu zamanında ödeyenden onların parasını da çıkar haram zıkkım olsun burda bunları bizi yoluyor inşallah hakkın huzurunda bunları çatır çatır almak nasip olur

CANIM TÜRKİYEM ÖNCE ALLAHIMA SONRA ASKERLERİMİZE EMANET OL

(13-04-2012, 16:41)gogle demiş ki:  sen hırsızdan alma benim gibi borcunu zamanında ödeyenden onların parasını da çıkar haram zıkkım olsun burda bunları bizi yoluyor inşallah hakkın huzurunda bunları çatır çatır almak nasip olur

aynen usta git bul kim kullanıyosa bas cezayı en üst limitten tutanmı var ben 56 liralık elektirk

faturasına nedne 101 lira ödeyeyimki bi ton eklemeyle ayıptır ya bende düzenli ödüyorum elektriği

suyu trt ve diğer böyle saçma aslar altında aldıkları paraları helal etmiyorum bende....

banane TRT den devletin televizyonu maşallah ama her halttan vergi kesiliyor TRT ye ..

birisi kaçak kullansın birisi faturasını ödesin , sen cezayı faturayı ödüyene kes ondan kaçak bedeli al inanılır gibi deil , zaten eskisi gibi kaçak kulananda yok adamlar tezgah açmış , oraya kaçak yerine zorla haraç alıyorum dese daha iyi , hiç kaçak kullanan olmasa hepsini bulsalar yine para alırlar çünki şirkete para gidiyor alışmışlar bikere

bu ne koyun gibi yoluyorlar kacağı bulacaklarına masum vatandaştan almak daha kolay tabi burası türkiye ya verecen yada keseriz diye korkutuyorlar bizleri sankş haklılarmış gibi adma gibi bi başkan yokki alamazsın kardeşim git bul kacağını diyecek biri

Devlet hırsıza engel olmuyor veya olamıyor ama cezayı masum ve suçsuz vatandaşa kesiyor.Öde!!!!!!! hırsızların çaldığı malın parasını diyor.Bu hangi kitapta, hangi kanunda var bir bilen bana anlatırsa çok memnun olacağım.
Konu Kilitli