What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fazla fark ücretine 30 bin TL ceza

İstanbul'da gittiği özel bir hastanede kendisinden 70 TL fazla fark ücreti alınan Orhan Demir, SGK'ya şikâyette bulundu, hastaneye 30 bin TL para cezası kestirdi.

İlk başvurusu dikkate alınmadı. Ancak, 6 ay boyunca mücadele etti. Demir'i haklı bulan SGK, hastadan 'haksız yere fark ücreti alındığı' gerekçesiyle hastaneye 30 bin TL para cezası kesti.

[Resim: 3b1PM.jpg]

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, 2011'de eşiyle iki kez Bahçelievler'deki özel bir hastaneye gitti. Muayeneler sonucunda kendisinden toplam 33,70 lira alınması gerekirken 77 lira alındı. Hastanenin kendisinden toplamda 70 TL fazla ücret aldığını tespit eden Demir, bu durumu hastaneye bildirdiği halde sonuç alamadı.

Demir, bunun üzerine SGK'ya başvurdu. Bu başvurudan sonra ilk aşamada sonuç çıkmadı. Demir, defalarca yetkilileri aradı. Hasta hakları aktivisti Demir, 6 ay mücadele ettikten sonra sonuç alabildi. SGK, hastaneyi iki işlem için 30 bin lira cezaya çarptırdı. Cezadan sonra hastaneden, alınan fazla ücreti isteyen Demir'e hastane, "Zaten ceza yedik. Size herhangi bir ücret vermeyiz." cevabı verdi. Hastane yetkilileri, fazla alınan ücreti kendilerinin ödemesiyle ilgili bir düzenlemenin olmadığını savundu. Uygulamanın geçen seneyi kapsadığını anlatan hastane, "Bu seneki yeni uygulamada ise önce SGK bizi uyaracak. Biz yanlışlık yaptıysak vatandaşa ücretini ödeyeceğiz." ifadelerini kullandı. Parasını alamayan Demir ise, "Ben bu işin içinde bir kişi olarak hakkımı aramak için 6 ay uğraştım. Hâlâ da paramı alamadım. Normal vatandaş ise hiç alamayacak." diye konuştu. Demir, şöyle devam etti: "Vatandaş bırakın dilekçeden dolayı defalarca aramayı. Çoğu kez SGK'ya başvuru bile yapmıyor. Kendisinden alınan fazla fark ücretine razı oluyor. Bu durum 'şikâyet olursa ve takip edilirse uygulanır, yoksa böyle devam eder' mantığından kurtulmalı."

Özel hastaneler: Yüzde 1 hata yapıyoruz

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat ise son 6 yıldır devletin ödediği ücretlerin artmadığını ve özel hastanelerin ciddi sıkıntı yaşadığını söyledi. Sözleşmelerde artırılan cezalarla hastanelerin batma noktasına geldiğini iddia eden Bahat şu ifadeleri kullandı: "Sözleşmede cironun yüzde 20'sinin ceza olarak yazılabilmesi öngörülüyor. Bu ne demektir? SGK'ya 1 milyon liralık fatura kesen hastane, 200 bin lira ceza alabilecek. Biz yılda 90 milyon hasta bakıyoruz. Yüzde 1 hata yapsak, 900 bin hata eder. Her bir ceza 3 bin lira, 2,7 milyar lira ceza eder. Ben şimdiden söylüyorum ve sektörü ihbar ediyorum; biz yüzde 1 hata yapıyoruz."

ZAMAN

Adama helal olsun hakkını savunmuş , çoğu özeller para tuzağı

Bencede helal olsun adama hakkını aramış böyle adamlar bulmak zor

Yamaha R-S300 + Monitor Audio Bronze BX2 = Natural Sound
[Resim: JijPN.png]
Konu Kilitli

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi