What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İnsan Bedeni ve Şaşırtıcı Gerçekler
#1

Doğuyor, yaşıyor ve ölüyoruz. Bu süre boyunca vücudumuzda görebildiğimiz ve göremediğimiz trilyonlarca işlem gerçekleşiyor. Bu akıllara durgunluk veren yapıda çok ilginç 7 başlığı sizin için derledim.

[Resim: YJYOmfP.jpg?1]

1. Beyniniz 10 watt lık bir ampülün gücü kadar güç kullanarak çalışır.
İnsan beyni günde yaklaşık 10 watt güce eşit 200 kilokaloriye yakın enerji tüketir. Karşılaştırmak gerekirse, 100 wattlık ampülü yakacak gücün %10’u kadardır. Dolayısıyla, bir düşünce oluşunca karikatürlerde çizilen kafanın üzerinde yanan ampül imajı o kadar da yanlış değildir. Hatta beyniniz uyurken bile küçük bir ampül kadar enerji tüketir.

2. Her 7 yılda bir vücudumuz tamamen yenilenir. Sizler bunu okurken 25 milyon adet hücreniz ölmekte. Aslında sorun yok. Çünkü bedeniniz günde 300 milyar yeni hücre üretmekte. Bedeninizi oluşturan hücreler her an ölüyor ve yerine yenileri geliyor. Bu o kadar sık oluyor ki, her 7 yılda bir tamamen yenilenmiş beden hücrelerine sahip oluyorsunuz. Bu durum pek çok hücre için geçerli olsa da bazı hücrelerin yerine yenisi pek oluşmuyor. Örneğin; mideyi çevreleyen hücreler, kemiklerinizde, beyninizde ve kalbinizde olan bazı önemli hücreler.

3. Beyne giren ve çıkan sinir impulsları saatte 250 mil hızda hareket eder. Sinir hücrelerinin hızı son derece değişkenlik göstermektedir, ancak en hızlısı saatte 250 mil hızda seyahat eder. Bu Formula 1 yarış arabasının hızı kadardır! Ancak bu hız talebi çok fazla enerji tüketir ve sadece bilgiyi acil bir şekilde transfer etme ihtiyacında olan hücrelerde bulunur. Örneğin;elinizi yakarsanız, beynin bu mesajı çabuk alması elinizi hemen oradan çekmeniz için önemlidir. Yani refleksler.

4. Bedeninizde galaksideki yıldızlardan daha çok hücre var. Tüm vücudunuz yaklaşık 75 trilyon hücreden meydana geliyor. Hücrelerinizden her biri sizi canlı ve bilinçli tutmak için birbiri ile etkileşimde olan, değişik tipteki karmaşık moleküllerden oluşan tıpkı küçük bir şehir gibidir. Bunu galaksimizdeki 400 milyar yıldız ile karşılaştırdığınızda, varlığınızın ne kadar da büyülü olduğunu anlayabilirsiniz.
Dolayısıyla, bir daha moraliniz bozukken ya da kendinizi değersiz, önemsiz hissettiğinizde, sadece hatırlayın ki; sizler 75,000,000,000,000 hücreden meydana geliyorsunuz ve bu da “değersizlik” ya da “önemsiz” olma durumundan epey uzak bir hal!

5. Yetişkin bir insan bedeninde 100bin mil uzunluğunda damar var. Ortalama bir çocuğun damarlarını çıkarıp, uzunlamasına serseniz, uzunluğu 60 bin milden fazla olacaktır. Yetişkin birininki ise 100bin mil uzunluğuna yakındır. Bu da şu demektir ki; bir yetişkinin damar uzunluğu ile dünyanın çevresi 4 kere sarılabilir!

6. Vücudunuzdaki hücreler düşüncelerinize tepki verir. Eski Çin felsefecisi Lao Tzu şöyle der: “Düşüncelerini izle, onlar kelimelere dönüşür. Kelimeleri izle, onlar eylem haline gelir.” Zihniniz bedeninizin her fonksiyonunu kontrol eden güçlü bir makinedir. Ancak, iyi haber şu ki; zihninizi kontrol edecek güce sahipsiniz. Olumlu düşünmek daha çok olumlu düşünmeye yöneltir ve hatta etrafımızdaki herşeye daha geniş bir bakış açısı ile bakmamıza neden olur. Örneğin; olumlu düşünceler bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, olumsuz düşünceler de bağışıklık sistemini çökertir.

7. Yıldız tozundan meydana geldiniz. Carl Sagan’ın dedi gibi, bizler “yıldız tozu”ndan meydana geldik. Bu sanki bir şiirden bir mısra gibi kulağa gelmekte. Ancak bu açıklamanın ardında somut bilim yatmakta: Dünya üzerindeki neredeyse her element bir yıldızın kalbinde meydana gelmiştir. Bedenimizdeki karbon, nitrojen, oksijen atomları kadar diğer tüm ağır elementlerin atomları 4.5 milyar yıl önce bir önceki yıldız jenerasyonundan açığa çıkmıştır. Dolayısıyla, bir dahaki sefere gece gökyüzünde parlayan yıldızlara baktığınızda, hatırlayın; onlardan gelen atomları taşıyorsunuz.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj gogle
21-11-2013, 22:01Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi