What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İnternete filtre uygulaması yarın başlıyor
#1

[Resim: HylDX.jpg] Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan ve yayınlanan "güvenli internet" düzenlemesiyle ilgili 22 Ağustosta başlayan üç aylık test dönemi 22 Kasım salı günü sona eriyor. İnternet kullanıcıları, bu tarihten itibaren güvenli internet hizmetini ücretsiz olarak kullanabilecek.

"Güvenli internet" adı verilen internet filtrelerinin alt yapısı erişim sağlayıcılar tarafından oluşturuldu. Tamamen isteğe bağlı ve ücretsiz verileceği belirtilen hizmeti almak isteyen aboneler isteklerini internet servis sağlayıcılarına bildirecek. Hiçbir talepte bulunmayan kullanıcılar ise mevcut rejimde internet kullanmaya devam edecek.

"Güvenli internet" hizmetinde çocuk ve aile profili olmak üzere iki profil bulunuyor. Aboneler internet servis sağlayıcılarından temin ettikleri parola ve kullanıcı adı ile profiller arasında geçiş yapabilecekler ya da hizmetten memnun kalmamaları veya ihtiyaç hissetmemeleri durumunda güvenli internet hizmeti almayı kesebiliyor.

İnternet filtresi için ilk hazırlıklar geçtiğimiz yıl başlamış, 'vatandaşlardan gelen şikayetler'i ihtiyaca gerekçe gösteren BTK'nın hazırladığı ilk taslakta 4 tane filtre tanımlanarak her kullanıcının bunlardan birini seçmesi öngörülmüştü.

Kamuoyundan gelen 'sansür' tepkisi üzerine elden geçirilen düzenlemede filtre sayısı ikiye indirilmiş, isteyenin bu filtreleri kullanabileceği yönünde ifadeler eklenmişti.

Ancak filtrelerle engellenecek sitelerden oluşan 'kara liste'yi belirleyecek Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu'nun yasalarca tanımlanmadığı, üyelerinin Ulaştırma Bakanlığı ve BTK tarafından keyfi olarak atanacağı eleştirileri hala sürüyor. Düzenlemenin Anayasa'ya da aykırı olduğu savunuluyor.

Sosyal ağların çocuk filtresinde yer almayacağı kesinlemiş durumda. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu’nun belirlediği kriterlere göre çocuk profilinde Facebook ve diğer paylaşım siteleri yer almayacak. ‘Güvenli internet’te alışveriş, müzik, oyun, eğlence, haber, e-posta siteleri yer alacak.

DANIŞTAY'A DAVA
Alternatif Bilişim Derneği, 4 Kasım 2011'de uygulamanın iptali için Danıştay'a dava açtı. Dernek, yeni değişikliklere rağmen uygulamanın temel hak ve özgürlükleri orantısız şekilde kısıtladığını, filtrelerin içeriğinin kullanıcı veya internet servis sağlayıcı tarafından değil sadece BTK tarafından belirleneceğini savunuyor. Derneğin başvurusunda, bu tür hakların Anayasa'nın 13. maddesine göre ancak kanunla sınırlandırılabileceği vurgulanıyor.

Açıklamada şöyle deniyor:
"Filtre uygulaması 'devlet eliyle merkezi bir şekilde' gerçekleşecektir. Hizmetten yararlanacak yurttaşların hangi sitelere erişeceği/erişemeyeceği BTK tarafından belirlenecektir. Yurttaşların filtre içeriklerini değiştirme özgürlükleri yoktur. Merkezi filter profilleri kullanıldığı sürece devletin izin vermediği bilgiye, habere, farklı/alternatif görüşlere erişme, muhakeme etme ve karar verme olanakları da olmayacaktır."


Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı
#2

Kullanmak isteyen için iyi bir seçenek.
Alıntı
#3

Ambargoo başlasııııııııııııııııın.

TBS QBOXII HD-USB,SkyStar2 PCI 2*90 sabit+150 kollu çanak, P4 2.8 desktop pc .LG 42'' led tv. Asus laptop.Technics 5+1 AVR.
Alıntı
#4

Ya off sıkıldım bu muhabbetten. Banada msj geldi filtre kullanmak istiyorsanız iletişim kurun diye. İstemiyorsan kullanmazsın olur biter. Millet ne kadar abartıyor ya. Bence bu uygulama iyi çıktı yararlı görüyorum.
Alıntı
#5

Allah (C.C.) müslümanı herşeyle terbiye etsin de... Başına ne idüğü belirsiz Abra Kadabracıları getirmesin. Gözümüz aydın enfes bi uygulama artık büyük ordadoğuyu kim kime pazarlamış komisyon almış mı ne kadar almış ya da yalakalığına mı mı pazarlamış öğrenemicez. Kafaları basmıyormu. Yapsınlar bi program versinler adresini isteyen indirip kursun. Filtrelemek de neymiş. Beni bu pazarlamacı zihniyet mi koruyacak kafire yakışır bi uygulama. Ben bu .ezevenkler yüzünden bide bu işe mi zaman ayırcem. Onların .ezevenkliklerie karşı korunmak için Libya'dan Irak'a Bosna'dan Doğu Türkistan'a insanlara kim filtre vercek. Müslümanın komministine baazcı denir. Kominist zihniyettende Müslüman olmaz. Olsa olsa noecon ların Asya şubesi neobaazcılar olur.
Alıntı
#6

İstemiyorumda sevmiyorum da herşeye bir engel yetti be...
Alıntı
#7

eski internete yeni adet getiriyorlar.
Alıntı
#8

bazı arkadaşlar gözlerini yummuş saydırıyor.. İstersen filtreye girersin istersen girmezsin.

5 yaşındaki çocuk internete giriyor artık..
Alıntı
#9

Hertürlü sınırlamaya karşıyım. Yarın birgün filtresiz internet kullanmak için ekstra para istenirse ne olacak?
Alıntı
#10

sınırlama vs yok zaten abartıyorlar.. isteyen geçiyor isteyen eskisi gibi devam ediyor.
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj pulsa
19-12-2011, 2:16
Son Mesaj nino.20
20-11-2011, 1:51Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi