What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İşte Murat Aksunun projeleri
#1

Beşiktaş Kulübü'nün 2010 yılı Ocak ayında yapılacak olağan seçimli genel kurulu öncesi eski yöneticilerden Murat Aksu, kulüp başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Murat Aksu, BJK Plaza'daki Divan Kurulu Lokali'nde düzenlediği basın toplantısında, başkan adaylığını resmen duyurdu.

Beşiktaş'ın kötü yönetildiğini savunarak, mevcut başkan Yıldırım Demirören'i eleştiren Murat Aksu, ''Yapılan idari ve mali yanlışların hesabını sormak, özkaynağa dönmek, Beşiktaş'ın tahrip edilen değerlerini onarmak, unutulan geleneklerini hatırlatmak, güven ortamını kurmak, sözde değil, özde birliği sağlamak, 106 yıllık birikimimizi ve gücümüzü çağdaş bir yönetim anlayışıyla bütünleştirmek, yeni vizyonlar ve projeler ortaya koymak, yeni tesisler, araziler kazandırmak, yeni sportif başarılar kazanmak ve Beşiktaş'ı hak ettiği yere getirmek için Ocak 2010 kongresinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı'na adayım'' dedi.

''BEŞİKTAŞ GİBİ BÜYÜK BİR GÜÇ ÇOK KÖTÜ YÖNETİLMEKTEDİR''-

Beşiktaş'ın halkın kulübü olduğunu ve halka rağmen yönetilemeyeceğini, hiç kimsenin ''Benim param var. Borç veriyorum. İstediğim gibi de harcarım, istediğim gibi de yönetirim'' deme hakkına sahip olmadığını vurgulayan Murat Aksu, ''Bu büyük camia avukat Hakkı Yeten'i, devlet memuru Süleyman Seba'yı onursal başkanlığa layık görmüştür. Beşiktaş, köklü ve değerleri olan bir kulüptür. Beşiktaş gibi büyük bir güç çok kötü yönetilmektedir. Başkan Sayın Yıldırım Demirören, kulübün borcunu astronomik rakamlara çıkarmıştır. Borç her sene katlanarak artmıştır'' diye konuştu.

Takımın geçen sezon çifte kupalı şampiyonluğa ulaştıktan sonra bile, alınan kararlar ve yapılan hesapsız transferlerle kulübün borcuna önümüzdeki 3 yıl için 80 milyon lira daha ek yük bindirildiğini savunan Aksu, şöyle devam etti:

''Büyük gayretlerle izinlerini aldığımız Fulya Projesi'nde ek katlar ve kiralama sürecinde Beşiktaş'ın hakları korunamamış, olay, yönetim tarafından sürekli kapatılmaya çalışılmıştır. Yanlış transferler ve kontrolsüz harcamalarla, sürekli kulübün borcunu arttırarak ve kendisine borçlandırarak, 'Borçlandır, korkut, yönet taktiği uygulamaktadır. Görüldüğü üzere de bu zihniyet iflas etmiştir.''


-''BEŞİKTAŞLILIK DURUŞU BU DEĞİLDİR''-

Beşiktaş'ın asıl sorununun para değil, zihniyet sorunu olduğunu vurgulayan Murat Aksu, ''Günü kurtarmak için her şeyi mubah sayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Yakın tarihte, başkanın söz vermesine rağmen yerine getirmediği bir sürü olay görülmüştür. Tutulmayan ve havada kalan sözlerle Beşiktaş başkanlık makamının kamuoyunda itibarı sarsılmıştır. Günü kurtarma adına, Beşiktaş değerlerini ayaklar altına almıştır. Beşiktaşlılık duruşu bu değildir'' dedi.

Taraftar ve genel kurul üyesi profilinin değişerek, giderek zedelendiğini iddia eden Murat Aksu, ''Geçtiğimiz günlerde Beşiktaş Başkanı'na yapılan fiili saldıralar, içinde bulunduğumuz durumun vahametini apaçık göstermektedir. Kulübümüzün bu görüntülerle kamuoyuna yansımasından duyduğum üzüntüyü sizlerle paylaşırken, Beşiktaş Başkanı'na yapılan bu fiili saldırıları da şiddetle kınıyorum. Beşiktaş'ın saygınlığına ve marka değerine zarar veren, bu ve bunun gibi her olaya sert ve radikal tedbirler alınması gerekmektedir'' ifadelerini kullandı.

Bu konuda son derece kararlı olduğunu anlatan Murat Aksu, şunları kaydetti:

''Tribün rantını ve bu rantın oluşturduğu çeteleri bir daha Beşiktaş ismiyle yan yana gelmeyecek şekilde bitireceğiz. Beşiktaş'ın geleneklerini bozan, 2000 ve sonrası tüm seçimlerinde başrol oynamış, destekledikleri adaylar kazansa da kaybetse de iktidardan hiç uzaklaşmamış, Beşiktaş'ı rant kapısı gören bir zümre maalesef kulüpte kök salmıştır. Nitelikli ve sağduyulu birçok Beşiktaşlı bu yüzden kulüpten giderek uzaklaşmaktadır. Uçaklara alınan 'Yan misafirler!' nedeniyle, deplasmanlara gitmemekte, 'Olay çıkar mı?' diye, İnönü Stadı'na gitmekten dahi çekinir hale gelmişlerdir. Saygın Beşiktaşlılar bu görüntüden çekinmektedir.''


-''BEŞİKTAŞ ALTERNATİFSİZLİK GİRDABINDA DEĞİLDİR''-

''Beşiktaş alternatifsizlik girdabında değildir'' diyen Murat Aksu, siyah-beyazlı kulübün Ocak 2010'da tarihinin en kritik kongrelerinden birini yaşayacağını vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

''Beşiktaş'ın suskun, ama gerçek sahiplerine sesleniyorum. Sesinize, çağrınıza, isyanınıza kulak veriyorum. 'Ne olacak bu Beşiktaş'ın hali' diyerek yüreğinizden yansıyan haykırışa cevap veriyorum.

Yapılan idari ve mali yanlışların hesabını sormak, özkaynağa dönmek, Beşiktaş'ın tahrip edilen değerlerini onarmak, unutulan geleneklerini hatırlatmak, güven ortamını kurmak, sözde değil, özde birliği sağlamak, 106 yıllık birikimimizi ve gücümüzü çağdaş bir yönetim anlayışıyla bütünleştirmek, yeni vizyonlar ve projeler ortaya koymak, yeni tesisler, araziler kazandırmak, yeni sportif başarılar kazanmak ve Beşiktaş'ı hak ettiği yere getirmek için Ocak 2010 kongresinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı'na adayım.''


-''SORUNLARI DA ÇÖZÜMLERİNİ DE BİLİYORUZ''-

Önlerinde zorlu bir seçim dönemi olduğunu, seçimi kazanmaları durumunda daha zor bir yeniden yapılanma sürecinin yaşanacağını bütün Beşiktaşlıların bilmesi gerektiğine dikkati çeken Murat Aksu, şöyle devam etti:

''Bu hareket raydan çıkartılmış kulübümüzü, yeniden rayına koyma hareketidir. Bu kararı verirken, 'Bu gidişata kayıtsız kalmamalıyız, Beşiktaş için ne gerekiyorsa yapmalıyız' dedim. Camianın büyükleriyle bir araya geldim. Onların da fikirlerini aldıktan sonra, güven ortamının sağlanması halinde camiamızın bu sorunları çözme konusunda ne kadar istekli olduklarını gördüm. Bu yola 3,5 ay önceden çıkıyorum. Erken çıkmamın başlıca sebebi hiç kimseye taviz vermeden bu süreci yürütmek istememdir. Bu kararlılığı çoğunluk kongre üyelerinin de göstereceğinden eminim. Kulübümüzü çok iyi biliyoruz. Sorunları da çözümlerini de biliyoruz. Mevcut zorlukları aşacak her türlü donanım ve birikime sahibiz.''


-''ÇOK GÜÇLÜ BİR YÖNETİM KURUYORUM''-

Beşiktaş için çok güçlü bir yönetim kurup, alışılagelmiş ezberleri bozacağını anlatan Murat Aksu, basın toplantısında daha sonra şu ifadeleri kullandı:

''Kimseyle yöneticilik pazarlığı yapılmayacak. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Murat Aksu olarak, yapamayacağım hiçbir söz ve vaatte bulunmayacağım. Söz verdiğimde de var gücümle çalışacağım. Zaman içinde yönetici adaylarını tek tek tanıyacaksınız. Ne kadar ciddi ve derin bir çalışma yaptığımıza önümüzdeki seçim sürecinde yakından şahit olacaksınız. Yönetici arkadaşlarımla beraber gerçekleştirmeyi planladığımız hareket, sadece Beşiktaş için değil Türk sporu için de devrim niteliğinde olacaktır.''


''ALANLARINDA ÜST DÜZEY TECRÜBE VE BİRİKİME SAHİP GÜÇLÜ BİR YÖNETİM KURULU OLUŞTURULACAK''

Beşiktaş Kulübü'nün 2010 yılı Ocak ayında yapılacak olağan seçimli genel kurulu öncesi başkan adaylığını açıklayan eski yöneticilerden Murat Aksu, alanlarında üst düzey tecrübe ve birikime sahip güçlü bir yönetim kurulu oluşturacağını söyledi.

Murat Aksu, BJK Plaza'daki Divan Kurulu Lokali'nde düzenlediği basın toplantısında, kongre için önlerinde 3,5 ay gibi yeterli bir süre olduğunu vurgulayarak, ilerde daha ayrıntılı biçimde açıklayacağı programı hakkında, satır başlarıyla bilgiler verdi.

Aksu, olağan kongrede başkan seçilmesi durumunda yapacaklarını şöyle sıraladı:

''Alanlarında üst düzey tecrübe ve birikime sahip güçlü bir yönetim kurulu oluşturulacak. Yönetim oluşturulurken kesinlikle oy kaygısıyla pazarlık yapılmayacak.

- Kulüpte idari ve sportif yeniden yapılanma hareketi hayata geçecek. Dünyanın büyük kulüplerinin standartlarında, alanında en iyi profesyonellerin görev alacağı kurumsallaşmış bir yapı kurulacak. Rakiplerini aşmayı hedefleyen 'Dünya Kulübü Beşiktaş' sloganına uygun bir gelişim süreci başlatılacak.

- Tüzük Tadil Kongresi'ne gidilecek. Bunun için camia içinde saygın bir kurula ön hazırlık yaptırılacaktır.

- Beşiktaş'ta bozulan kongre üyesi profili iyileştirilecek. Oyunu ranta çevirmeye çalışanların önü kesilecek. Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği tam anlamıyla demokratik bir yapıya kavuşturmak için üyelik daha geniş kitlelere yayılacak.

- Halkın takımına halkın sahip çıkması sağlanacak.

- Şeffaflık ve mali disiplin yol haritasındaki en önemli kilometre taşı olacak. İlk iş, mevcut yönetimin bütün ısrarlara rağmen yapamadığı uluslararası bağımsız mali denetim firmalarına kulüp bilançoları denetletilecek ve bu kalıcı hale getirilecek. Çıkan raporlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

- Beşiktaş A.Ş. ve BJK Derneği'nin bilançoları bütün ayrıntısıyla konsolide olarak mali kongrelerde açıklanacaktır.

- İzinlerini alırken şahsımın da büyük gayret gösterdiği Fulya Projesi'nin daha sonra ortaya çıkan ek katlar ve kira sözleşmeleriyle ilgili kayıpların peşine düşülecek, mahkemeye intikal eden anlaşmazlık kararlılıkla takip edilecektir.

- Beşiktaş'ın kaynakları idari olarak doğru kullanıldığında neler yapılacağını tasavvur etmek zor değildir. Denk bütçe Beşiktaş'ın öncelikli konularından biridir. Beşiktaş Yatırımlar A.Ş. orta ve uzun vadede kar edecek duruma gelecektir.

- Kaynaklarını sorumsuzca harcayan, transfer dönemlerinde akla hayale gelmeyecek yanlışlarla kulübü borç batağının içine sürükleyen, sonra da başkanının, yöneticisinin cebine tamah eden çarpık zihniyet gidecek, yerine öz kaynaklarını layıkıyla kullanacak bir anlayış gelecek.

- İnönü Stadı yeniden yapılacak. Hem de kredi kullanmadan, bankalara ve şahıslara borçlanmadan İnönü Stadı'nı yenileyeceğiz. Bunu, görüştüğüm ve zamanı gelince açıklayacağım Beşiktaşlı işadamlarımızın katkısıyla yapacağız.

- Stadı komple yıkıp yapmak yerine tribün tribün yıkıp yaparak ve bu sürede maçları da oynatarak sonuca ulaştıracağız.

- Bu konuda gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Stat bittiğinde herkesin hayran olacağı modern bir cazibe merkezi haline gelecektir.

- 'Eski yönetimlerinin kazandırdığı araziler olmasa bugün halimiz ne olur' diye sormak gerek. Rakiplerimiz arazilerine, arazi katarken, Beşiktaş'a bir metrekare dahi yeni arazi kazandıramamış bir yönetimle karşı karşıyayız. Bizim İstanbul'da ve dışında kulübe birçok gayrimenkul kazandırmak için çalışmalarımız başlamıştır.

- Beşiktaş markasının değeri çok büyüktür. Ancak iyi yönetilememektedir. Beşiktaş markası küresel anlamda bir değer haline getirilecektir. Beşiktaş'ın marka değerinin ve pazarlama gelirlerinin kısa sürede kulübe önemli getiriler sağlayacak şekilde artacağını göreceksiniz.

- Beşiktaş'ın iletişim ağları yeniden yapılandırılacaktır.

- Beşiktaş altyapıya, özüne dönecek. Sözde değil, özde bir yapılanmayla altyapı hak ettiği yere gelecek. Barakalarda sıkıştırılan geleceğimiz hak ettiği ilgiyi görecektir.

- Sportif anlamda her yıl yeni umutların tacirliğini yapmadan, orta ve uzun vadede başarıyı istikrarlı hale getirecek sportif yönetim reformunu gerçekleştireceğiz.

- Bilgi teknolojileri gibi daha bir çok alanda seçim yaklaştıkça projeleri ayrıntısıyla görecek, değişimi hissedeceksiniz.''


-''BEŞİKTAŞLILAR, OYUNUZA DA KULÜBÜNÜZE DE SAHİP ÇIKIN''-

2007 yılında yapılan kongrede salonda yaklaşık 2 bin genel kurul üyesi olduğunu anlatan Murat Aksu, şu ifadeleri kullandı:

''Beşiktaş'ın oy kullanabilir kongre üyesinin yaklaşık 13 bin 500 seviyesinde olduğu bir ortamda bu oran yüzde 15'dir. Beşiktaş'ın kongre üyelerinin yüzde 15'inin oyuyla yönetilmesi camia için kötü bir fotoğraftır. Kime oy verirseniz verin, ancak mutlaka kongreye gelip oyunuzu kullanın. Aidatların son yatırma günü olan 31 Ekim 2009'a kadar aidatlarınızı mutlaka yatırın. Atacağınız oylarla Beşiktaş'ın gerçek sahiplerinin iradesini ortaya koyun. Birçoğu artık kongrelere hiç gelmeyen kırgın, belki de küskün, umutsuz üyelerimizin de oylarına talibim. Beşiktaş'a, Beşiktaşlıya yakışan, yönetimlerin 2 bin kişiyle seçilmesi değil, üyelerinin tamamının oyu ve iradesiyle seçilmesidir.''

Murat Aksu, konuşmasının son bölümünde şunları kaydetti:

''Sevgili Beşiktaşlılar, oyunuza da kulübünüze de sahip çıkın. Bilginin paradan daha önemli olduğu günümüzde, Beşiktaş'ın yeni yüzyılını, önceki yüzyıldan daha başarılı geçirmesi adına bugün atacağımız tohumlar, yarın çocuklarımıza ve torunlarımıza büyük kazanımlar olarak geri dönecektir. Bu büyük emaneti, bizden sonraki nesillere de taşımak için çıktığımız bu onurlu yolculuk, Beşiktaşımıza hayırlı olsun.''

Başkan adaylığını açıklayan ve programı hakkında satır başlarıyla bilgi veren Murat Aksu, basın toplantısının ikinci bölümünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.


MURAT AKSU, GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Beşiktaş Kulübü'nün 2010 yılı Ocak ayında yapılacak olağan seçimli genel kurulu öncesi başkan adaylığını açıklayan eski yöneticilerden Murat Aksu, basın toplantısında konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Murat Aksu, BJK Plaza'daki Divan Kurulu Lokali'nde düzenlediği basın toplantısında, Beşiktaş'ın sorununun para değil, zihniyet sorunu olduğunu söyledi.

Aksu, seçime yaklaşık 3,5 ay olduğunu hatırlatarak, başkan adaylığını şimdi açıklamasındaki amacının, kırgın ve küskün kongre üyelerini salona nasıl getirebileceklerinin çalışmasını yapmak olduğunu söyledi. Aksu, ''15 gün çok yoğun çalışarak, bütün Beşiktaş camiasına alternatifsiz olmadıklarını anlatıp, kongre salonuna getirmek için arkadaşlarımla beraber çalışma yapacağız. Kongreyi kazandıktan sonra gerekli tüzük tadil kongresini yaparak, Beşiktaş'ı daha geniş kitlelere yayacağız. Bizim en önemli çalışmamız da bu'' dedi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'e olan borç konusundaki soruyu yanıtlayan Murat Aksu, şunları söyledi:

''Başkana olan borcun kaç lira olduğuna dair spekülasyonlar var. İlk iş, uluslararası bağımsız bir denetim firması, kulübün bütün hesaplarını denetleyecek ve ne kadar borcun olduğu öğrenilecek. Bundan sonra başkan ve ailesiyle oturulup, gerekli uzlaşmaya gidilerek, bunun bir kısmı hibe mi olur, sponsorluk mu olur, reklam mı olur konuşulacak veya zaten bu borcu başkan 6 senede kulübe verdi. Belli bir zaman istenir, başkana borç ödenir. Kimsenin parası Beşiktaş'ta kalmaz. Merak etmesinler.''


-''PARA DEĞİL, ZİHNİYET SORUNU VAR''-

Başkan adayı Murat Aksu, Beşiktaş'ın asıl sorununun para değil, zihniyet sorunu olduğunu dile getirdi.

Beşiktaş'ın iyi yönetilmesi halinde kendi kendine yeteceğini anlatan Aksu, ''Kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapılacak. Kısa vadede kulübe 20-25 milyon dolar finansman gerekir. Orta ve uzun vadede gelirleri artırıcı, giderleri azaltıcı çok radikal tedbirler alacağız. Gelir artırıcı projelerimizi 1,5 aylık süreçte sizlerle paylaşacağız. Kısa vadeli para için çok güçlü yönetim kurulu oluşturduğumu söyledim. Arkadaşlar ceplerinden para vermeseler de her birinin imzası bu paranın üstünde ve ötesinde olan güçlü yönetim kurulu olacak'' dedi.


-''OY PAZARLIĞI YAPMAYACAĞIM''-

Murat Aksu adaylık sürecinde kimseyle oy pazarlığı yapmayı düşünmediğini vurgulayarak, ''Hür, kendi vicdanıyla karar verebilen, gerçek Beşiktaşlı kongre üyelerinin oylarına güveniyorum. Yönetici olmasını istediğim arkadaşımın oy tabanı olabilir. O ayrı bir konu ama kimseyle oy pazarlığı yapmayı düşünmüyorum'' diye konuştu.

Aksu, başkan Yıldırım Demirören ile biraraya gelip gelmeyecekleri yönündeki soruyu ise, ''Yıldırım Demirören ile elbette biraraya gelirim. Kendisi Beşiktaş'ın başkanıdır. Sayın başkanımla seçim sürecinde biraraya gelir ve kongrenin centilmence, Beşiktaş'a yakışır bir şekilde gerçekleşmesi için konuşuruz'' diye yanıtladı.

Adaylığını açıklaması için Divan Kurulu Lokali'ni seçmesi konusundaki soru üzerine de Murat Aksu, şunları söyledi:

''Kongre üyelerimiz teveccüh gösterip bizi seçerlerse mazbatayı burada alacağız. Finişi yapacağımız olayın başlangıcını da burada gerçekleştirmek istedik. Beşiktaş geleneklerine de bir ilk kazandıralım diye düşündük. 'Aday olsunlar gelsinler kulübün çatısı altında toplantıyı yapsınlar' dedik. Bu nedenle Divan Kurulu başkanımıza ve yönetim kurulu başkanımıza da salonu tahsis ettikleri için teşekkür ediyorum.''

Murat Aksu, yönetim kurulunun omurgasını oluşturduklarını vurgulayarak, ''Geçmiş yönetimde görev almış birkaç arkadaş listede olabilir. Beşiktaş camiasının yeniden tanıyacağı, gerçekten çok iyi Beşiktaşlı olan, kendi alanlarında tecrübeli üst düzey görevlerde bulunmuş yeni bir yönetici profilinde olan arkadaşlarla olacağız. İsimlerini ve mesleklerini de şu anda konuşmak istemiyorum. Daha çok erken, 3.5 ay var. Süreç içinde değişimi siz de hissedeceksiniz'' dedi.


-HİKMET ÇETİN KONUSU-

Başkan adayı Aksu, Hikmet Çetin'in geçtiğimiz haftalardaki görüşmeleri konusundaki soruları ise şu şekilde yanıtladı:

''Sayın Hikmet Çetin, Atatürk'ün partisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel başkanlığı yapmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığında bulunmuş ve NATO'nun temsilcisi olarak görevler yerine getirmiş, Türk siyasetinin önde gelen isimlerinden biridir. Bunun yanında da benim hem aile dostum, hem de çok sevdiğim ağabeyimdir. Bütün Beşiktaş camiasının yakından tanıdığı, üstünde ittifak yaptığı biridir. Hikmet Çetin ile son 10 yıllık konuşmalarımızda 'Ağabey artık bu görev senin. Süleyman Seba'dan sonra hazırlığını yap. Devlete yeteri kadar hizmet ettin, biraz da Beşiktaş'a hizmet etmen gerekir' demişimdir. Son 2 yıldır Seba ile 4-5 kez baş başa yemek yediğimde, Hikmet Bey'i ikna etmemiz, kulübün başına geçirmemiz gerektiğini yönünde ifadelerde bulunuldu. Geçtiğimiz 1.5 ay öncesi arkadaşlarımdan yoğun baskı gelince, kulübün alternatifsiz olmadığını, bu işe sahip çıkmak gerektiğini arkadaşlar söyleyince, talepler gelince doğrudan Hikmet Bey'e gittim. Böyle bir talep olduğunu, alternatifsiz liste çıkarır ve aday olursak çok rahat kazanırız diye kendisiyle görüştüm. Ama kendisinin aday olması halinde şık bir hareket olacağını ifade ettim. 10 gün düşünmek istedi. Bu süre sonunda Hikmet Çetin'e sorduğumda şu anda bunu düşünmediğini, çalışmalarıma başlayabileceğimi, hazırlığımı yapabileceğimi, zamanı gelince düşüneceğini söyledi.''

Kongrenin ocak ayında olduğunu, ancak aidatların 31 Ekim tarihine kadar yatırılması gerektiğini hatırlatan Aksu, şöyle konuştu:

''Adaylık çıkışımız ekim ayı başında olmalı ki, kongrede aday çıkmaz diye düşünen üyelerin aidatlarını yatırmasını sağlayalım. Alternatifsiz bir sürecin olmadığını göstermek istedik. Hikmet Çetin, hazırlıklarımı yapabileceğimi söyleyince camianın önde gelen insanlarıyla biraraya geldim. Süleyman Seba ve Rahmi Koç, Hikmet Çetin formülünün daha iyi olacağını ve bu yönde uğraş verilmesi gerektiğini söylediler. Ben de memnuniyetle kabul ettim. Rahmi Bey 10 gün daha istedi. 15 Ekim tarihine kadar bekledim. Geçtiğimiz Pazar günü tekrar yapılan yüz yüze görüşmede, Hikmet Çetin aday olmayı düşünmediğini ve bütün desteğinin benimle olduğunu söyledi. Şimdi de karşınızda adaylığımı açıklıyorum.''

Başkanlık adaylığını ''Değişim şimdi'' sloganıyla başlatan Murat Aksu'nun toplantısını, Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz ve eski futbolculardan Ali Gültiken de izledi.


''YÖNETİMDEN AYRILIRKEN, BÖYLE BİR ANI PLANLAMAMIŞTIM''

Beşiktaş Kulübü başkan adayı Murat Aksu, siyah-beyazlı kulüpteki yöneticilik görevini bıraktıktan sonra, başkan adayı olacağını planlamadığını ifade ederek, ''Son dönemde üst üste yapılan yanlışlıklar sonucu camiadaki insanlar üzerimde büyük bir baskı yaptığı için aday oldum'' dedi.

Aksu, başkan adaylığını açıkladığı toplantıda, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım Demirören başkanlığında yöneticiliği bırakmasının ardından bugünleri planlayıp planlamadığı sorusuna verdiği yanıtta Aksu, şu ifadeleri kullandı:

''2,5 yıl ikinci başkanlık yaptım. Bu süreç içinde yönetim anlayışında uyuşamadığımız noktalar olmuştur. Benim de hatalarım olmuştur, birçok hatayı önlemek için de başkanla birebir konuştuğum, tartıştığım, içimizde kalan şeyler olmuştur. 2007'de istemesine rağmen yönetim ilkelerimizde anlaşamadığımı ifade edip, yönetimde yer almadım. Böyle bir anı planlamamıştım. Son dönemde üst üste yapılan yanlışlıklar sonucunda camiadaki insanlar üzerimde büyük baskı yaptı. Beşiktaş'ın alternatifsiz olmadığı, mutlaka aday çıkması gerektiği yönünde baskı yapıldığı için aday oldum.''

Konuşmasında bahsettiği Süleyman Seba, Rahmi Koç ve Hikmet Çetin'in kongre için desteğini alıp almadığı sorusuna Aksu, ''O üç isim desteğini şahsıma verdiler ama kendilerine sorup cevaplarını almanız daha doğru olur'' diye yanıt verdi.

Aksu, ''Genelde başkan adayları futbol takımlarıyla ilgili vaatler verir. Siz neden yapmadınız?'' sorunu üzerine de, ''Seçime 3,5 ay kala yola çıkıyorum. Futbol takımı maalesef şu anda biraz taraftarı üzücü bir şekilde yola devam ediyor. Etkilememek için futbol konusuna girmiyorum. Futbol takımıyla ilgili başka açıklama yapmayı düşünmüyorum, onunla ilgili açıklamayı sona doğru göreceksiniz'' şeklinde konuştu.

Rahmi Koç ile neden görüştüğü sorusuna da Murat Aksu, ''İllaki kulüpte görev almak, sorumluluk almak değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin en zengin işadamı ve Beşiktaşlı, bizim için onurdur. Böyle bir gücün aramızda yer alması büyük bir onurdur'' diye yanıt verdi.


-''DEL BOSQUE SÜRECİNİ İÇİM YANARAK SADECE SEYRETTİM''-

Murat Aksu, ''Del Bosque olayı, skandalı patlarken siz ne yapıyordunuz?'' sorusuna şöyle yanıt verdi:

''Yönetimimizin ilk veya 2. haftasıydı. Sayın Başkan, Del Bosque transferini yapıp geldiğinde tebrik ettim. 'Türk futbolu için büyük bir olay, dünyada sayılı hocalardan birisi, Beşiktaş'a gelmesi bir devrimdir' dedim. 'Yarın sözleşme imzalayacağız, müsaade edersen bir sözleşmeyi alsak da nasıl sözleşme imzalayacağımızı incelesek' dedim. 'Ben onu imzaladım İspanya'da, yoksa hoca gelmiyordu' dedi. 'Keşke bir faks geçseydin' dedim, 'Onlar şu sözleşmeyi imzalayın imzalamazsanız gelmiyoruz dediler, ben de imzaladım' dedi. Beşiktaş sonuç itibarıyla başkanlık sistemiyle yönetilir, biz yönetim kurulu olarak da başkana yetki vermişiz, imzalamış gelmiş.

Konya maçından sonra beni aradı ve hocayı göndereceğini ifade etti. 2,5 saat telefonla konuştuk. 'Hocayı göndermen büyük hata olur' dedim. İkna edemeyeceğimi anlayınca bir şey rica ettim. 'Ben gelince hocayla karşılıklı konuşup, anlaşıp, elinden iki satır bir şey alalım, kendi istifa etmiş olsun, yoksa sıkıntı açar' dedim. Maalesef beni beklemeden göndermişler. Sonraki süreçte mahkemeler açıldı. Lehimize iki karar çıktı. 'Sayın Başkan' dedim, 'Bu iki karara rağmen bu işin sonunda hocaya bu parayı ödeyeceğiz. Git hocayla anlaş, bu sadece günü kurtarmadır en fazla oyalarız, hoca ile anlaş yarı parayı öderiz' dedim. Elimden gelen bütün uyarıları fazlasıyla yaptım ve içim yanarak sadece bu süreci seyrettim. Son ödeme son süreç benimle ayrıldıktan 1 sene sonra olmuştur.''


-''KOLEKTİF AKILLA KULÜBÜ YÖNETMEK İÇİN GELİYORUM''-

Murat Aksu, başkanlık sistemiyle değil, yöneticilerin kolektif aklıyla kulübü yönetmeye talip olduğunu ifade etti.

Bu yöndeki soruyu yanıtlayan Beşiktaş Kulübü başkan adayı, ''Ben bu yönetim anlayışını değil kolektif akılla yönetmek için buraya geliyorum. Her biri kendi alanlarında üst düzey birikimi olan insanlarla geliyorum. Bunu göreceksiniz'' diye konuştu.


-''SİYASET VE SPORU BİRBİRİNE KARIŞTIRMAM''-

Babası Abdülkadir Aksu'nun AK Parti'deki görevi hatırlatılarak, ''Arkanızda siyasi güç olacak mı?'' şeklindeki soruya Murat Aksu, şu yanıtı verdi''

''Hayır, ben bunun kesinlikle altını çizeyim. AK Parti veya başka bir partinin siyasetini karıştırmayı düşünseydim Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'na, 'Gel kulübün başına geç, başkanlığını yap, beraber yönetelim' telifini götürmezdim. Öyle bir zihniyette olan bir adam değilim. Bugüne kadar hiçbir siyasi partinin üyesi olmadım. Sadece babam siyaset yapıyor. Son 20 yıldır ***** Federasyonu, Kayak Federasyonu, Futbol Federasyonu ve Beşiktaş'ta 2. başkanlık görevi yaptım. Bu süre içinde beni bir tek gün siyaset ve sporu birbirine karıştırdığımı kimse görmemiştir, bundan sonra da görmeyecektir. Çok emin olabilirsiniz, ben siyaset ve sporu birbirinden ayıran bir insanım. Şu anda mevcut başkanın ikinci başkanı bir siyasi partinin önde gelen milletvekilidir, benim de saygı duyduğum... Ama kulübe siyaset mi karıştı, karışmadı. Hiçbir siyasi partinin üyesi olmadım ve değilim.''

Tribün rantını kesmek için sert ve radikal tedbirler alacaklarını ifade eden Aksu, ''Tribün rantını kesmek için 3 şey gerekli, inandırıcılık, cesaret ve kararlı olmak. Bu üç şey de bizde var, bunu görecesiniz'' dedi.

BJK İnönü Stadı'nı yeniden yapılmasıyla ilgili şimdiden süre vermesinin mümkün olmadığını kaydeden Aksu, sit alanı olan bölümün dışında at nalı şeklinde 3 tribünü teker teker yıkıp yeni bir stat oluşturacaklarını ifade ederek, ''Şu anda deprem açısından da statta maç oynamak tehlikeli'' dedi.
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj adsss6
26-07-2011, 21:02Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi