What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

İtalya'da Berlusconi Dönemi Sona Erdi
#1

[Resim: berlusconi.jpg]

Avrupa'yı sarsmaya devam eden ekonomik kriz, Yunanistan'dan sonra İtalya'da da iktidarın sonunu getirdi.


Dün mecliste görüşülen ekonomik önlem paketinin geçmesinden sonra Başbakan Silvio Berlusconi, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Napolitano'ya istifasını verdi. Başkent Roma'da çok sayıda kişi Berlusconi döneminin sona ermesini kutlarken, AB Komisyonu'nun eski üyelerinden Mario Monti'nin hükümeti kurmakla görevlendirileceği ifade ediliyor. İtalya'da, iki yıl sonra yapılacak seçimlerin öne alınması bekleniyor.
Başbakan Berlusconi, geçen salı günü mecliste yapılan 2010 yılına ilişkin devlet harcamaları bilançosunun oylamasını meclisten geçirmesine karşın oylamada meclisteki çoğunluğunu, partisinden ayrılan milletvekilleri nedeniyle kaybetmişti.

Kamu borcu, gayri safi milli hâsılasının yüzde 120'sine ulaşan İtalya'da, Berlusconi'nin istifası aynı zamanda bir dönemin sona ermesi anlamına da geliyor. 75 yaşındaki eski başbakan, milyarder bir medya patronuyken 1994 yılında kurduğu partisi 'Forza Italia (Haydi İtalya!)' partisiyle iktidara gelmişti. İtalya'nın iktidarda en uzun kalan başbakanlarından olan Berlusconi, iktidarının son yıllarında yolsuzluk iddiaları ve özel hayatındaki skandallarla gündeme gelmişti. Başbakanlığı sona eren Berlusconi'nin dokunulmazlığının kalkması halinde birçok davayla muhatap olacağı ifade ediliyor.

İtalya'daki siyasi belirsizlik, Avrupa Birliği ve uluslararası finans çevrelerinde de tedirginliğe yol açıyordu. Almanya lideri Angela Merkel, İtalya'nın acilen 'ülkeyi yönetecek liderini belirlemesini' istemişti. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Euro Bölgesi'ni bir arada tutmak için İtalya'nın alacağı ekonomik önlemlerin önemine vurgu yaparken, IMF Başkanı Christine Lagarde da İtalya'nın borç krizini aşması için siyasi netliğe ihtiyaç duyduğunu vurgulamıştı. İngiltere Başbakanı David Cameron da BBC'ye verdiği demeçte, İtalya'nın "Eurozone'' için açık bir şekilde tehlikeli bir hal almaya başladığını kaydetmişti
#2

Berlusconi' nin iktidarı kurduğu harem otelinde devam eder.

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
#3

(13-11-2011, 13:43)Metin demiş ki:  Berlusconi' nin iktidarı kurduğu harem otelinde devam eder.
Aynen Big Grin
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi