What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rusya'da Alevler Radyoaktif Bölgeye Sıçradı
#1
Thumbs Up 

Rusya'daki önlenemeyen orman yangınları, 1986 yılındaki Çernobil nükleer faciasından etkilenen Bryansk bölgesine de sıçradı. Radyoaktif maddelerin dumanla gökyüzüne yayılmasından endişe ediliyor. Moskova'da yaşayanlar perişan.

Rusya'da devlet ormanlarından sorumlu kurum Roslesozashchita, Bryansk bölgesinde 269 hektarlık bir alanı etkileyen 28 yangın çıktığını açıkladı. Rus bir yetkili Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada:

''Nükleer sızıntıdan etkilenen bölgelerin haritaları ortada. Yangınların çıktığı yerlerin haritaları da. Bunu gizlemenin bir anlamı yok'' dedi.

Moskova yönetimi, bugüne kadar yangınların Bryansk bölgesine de sıçramış olduğunu gizlemişti. Roslesozashchita kurumunun Genel Müdür Yardımcısı Alexei Bobrinsky, Fransız AFP haber ajansına yaptığı açıklamada: ''Paniğe kapılmak için bir neden yok'' dedi. Rusya'nın Acil Durumlar Bakanı Sergey Şoygu da, Bryansk bölgesine nükleer uzmanların gönderildiğini, radyasyon seviyesinin yükseldiğine dair hiçbir bulgu olmadığını söyledi. Doğal Hayatı Koruma Vakfı'ndan Nikolai Şmatkov, riskin çok büyük olduğunu söylüyor:
[Resim: I5vJ7.jpg]
"Radyoaktif parçacıklar uzun süredir ormanda bulunuyor. Çoğunlukla zeminde biriken kuru odun parçaları, kırılmış dallar, çürümüş bitki artığı ve çam ağaçlarının iğnelerinde yer alıyor. Tüm bu maddeler çok kolaylıkla yanabilir.''

Dumanla birlikte, sezyum 137 gibi radyoaktif maddeler, tekrar gökyüzüne çıkabilir. Bu nedenle Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Rus hükümetinden sadece askeri tesis ya da Sarov'daki nükleer araştırma merkezi gibi önemli stratejik yerlerin korunmasına odaklanılmamasını istiyor. Şmatkov:

''Radyasyonlu ormanlara sadece bugün dikkat çekilmemeli. Sürekli ve kalıcı bir şekilde yani yıllar boyunca üzerinde çalışılmalı ve doğru düzgün bir yangın koruma sistemi kurulmalı. Bu ormanların yanmasına hiçbir şekilde müsaade edilemez. Radyoaktif maddeler yüzeyde kalmalı, alevlerle birlikte yükselmemeli'' ifadelerini kullanıyor.
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj vestham
19-03-2012, 23:17Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi