What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Japonya ile 22 milyar dolarlık nükleer anlaşma
#1

Türkiye'de nükleer santral kurulumu için Japonya ile 22 milyar dolarlık bir yatırım üzerinde anlaşmaya varıldı.
[Resim: XxK5Kke.jpg]
Akkuyu da yapılması planlanan santral projesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe arasında imzalanan anlaşma ile Mersin-Akkuyu'da Rusya Federasyonu tarafından yapılacak santralin ardından, Sinop'ta Japonya'nın Mitsubishi firması ile Ayava ortaklığında 10 yılda tamamlanması planlanan ve yılda 1000 MW (megawatt) enerji üretecek bir santral anlaşması yapıldı.

Peki 22 milyar dolara güneş enerjisi vb. doğa dostu ve tehlikesiz bir yatırım düşünülemez miydi? Düşünülebilirdi fakat enerji üretimimiz dışarıya bağımlı. Ülkemizde üretilen elektriğin %50 den fazlası doğalgaz santrallerinden bu da ithal, geri kalanı kömürden elde ediliyor. Yani ülkenin kalkınması için ucuz elektrik şart ve elektrik birim fiyatları çok yüksek bu fiyatlarla ülke kalkınmasına devam edemez. Bu yüzden hükümetin seçeneğide kalmıyor aslında bu açığı kısa zamanda kapatacak tek çözüm üretim kapasitesiyle fark yaratan Nükleer enerji gibi gözüküyor. Dünyada ilk 10 ekonomi arasına gireceksek bu elektrik fiyatlarıyla bunu başarmak imkansız.
[Resim: DoPcSm8.jpg]
1 Nükleer santral = Kaç adet güneş paneli bilmiyorum fakat Suudi Arabistan da Shams 1 adındaki dünyanın en büyüğü kabul edilen Güneş Paneli tesisi 2.5 km2 alana kurulu $600 milyon maliyetli, 258 bin parabolik aynadan yılda 100 MW (megawatt) enerji üretebiliyor. Ufak bir hesapla 1000 MW (megawatt) elektrik üretimi için 258 bin x 10 adet panel gerekiyor.
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi