What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Karamehmet Barzani ile ortak oldu
#1

Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in şirketi Genel Enerji, İngiliz Heritage'le birleşti. Ortaya çıkan yeni firmanın % 17 hissesi Kuzey Irak yönetimine verildi

Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'in şirketi Genel Enerji, Kuzey Irak'ın Taq Taq bölgesinde petrol bulduktan sonra şansı açıldı. İngiliz petrol devi Heritage, Genel Enerji'yle ortak olup birleştikten sonra ortaya 5 milyar dolarlık yeni bir şirket çıktı. Şirketin yüzde 17 hissesi ise Mesud Barzani'nin Başkanı olduğu Kuzey Irak Bölgesel yönetimine olan 1.1 milyar dolarlık borç karşılığında Kuzey Irak Bölgesel yönetimine verildi. Böylece Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Mehmet Emin Karamehmet ortak olurken, Genel Enerji'nin bölgesel yönetime borçları da kapandı.

[Resim: vxn1ig.jpg]

HİSSELER ALTYAPIYA HARCANACAK

Kürt yönetimi de bu şirkette uzun vadeli hissedar olmak istediğini açıkladı. Birleşmiş HeritaGE Oil'in CEO'su olacak ve halen Genel Enerji'nin CEO'su olan Mehmet Sepil, birleşmenin eylül ayında tamamlanması için adımların atıldığını ve herhangi bir gecikme olmadığını söyledi. Sepil "Birleşmeyle daha önce Heritage'ın 260 milyon yeni hisse ihraç edeceğini duyurmuştuk. Bu rakam yeni görüşmelerde 286.3 milyona yükseltildi. Bunun dışında Genel Enerji'nin 5 sahanın imtiyaz hakları karşılığında KRG'ye olan 1.1 milyar dolarlık borcuna karşılık da Kuzey Irak İdaresi'ne 96 milyon hisse verilecek ve gelecekte altyapı yatırımı yapılması gerektiği zaman bu hisseler piyasada satılarak kaynak yaratılacak" dedi.

Dünyanın en kaliteli petrollerinden birini bulan Çukurova şirketi Genel Enerji, Taq Tap bölgesinde çıkardığı ürünü Türkiye üzerinden dünyaya satmaya başladı. Kürt Yönetimi ile 25 yıllık üretim anlaşması bulunan şirket Kerkük'ün Kuzeydoğusu'nda 4.2 milyar varili bulan yeni bir yatak keşfetti. Petrol yatağının değeri 240 milyar doları buluyor.

Günde 60 bin varil petrol üretiliyor

Genel Enerji ise, aynı bölgede Miran'ın yanı sıra, Taq Taq ve Tawke petrol bloklarında ruhsat sahibi. Genel Enerji aynı zamanda Taq Taq Petrol Rafinerisini işletme hakkına da sahip. Bu rafinerinin, aşamalarla tamamlanarak 2010 yılında günde 60 bin varil petrol işler duruma gelmesi planlanıyor. Genel Enerji'nin böylece ikisi petrol üreten saha olmak üzere Kuzey Irak'ta toplam 7 adet ruhsatı bulunuyor. Heritage, Genel Enerji'nin Takve ve Taq Taq işletmelerinden gelecek nakit akışıyla, grubun elindeki alanlarda yeni işletmeler kurulmasını sağlayacak.
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi