What is MY IP Address SSD VPS

Konu Kilitli
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

'Muhteşem Yüzyıl' dizisine tepkisiz kalmayın!
#1

Daha yayınlanmadan fragmanlarıyla bile tepki çeken ve dün akşam yayınlanmaya başlanan Muhteşem Yüzyıl dizisine, 3 gün içinde 5 bin şikayet geldi. Batı'daki Doğu algısı üzerine Amerika'da doktora yapan akademisyen-yazar Beyazıt Akman'da tepki gösterenler arasında. Akman, Osmanlı mirasının çok daha doğru anlaşılmaya başlandığı bir dönemde dizinin Hollywood'u gölgede bırakan harem fantezilerine yer vermesinin kasıtlı olduğunu, bunun, kendi tarihiyle barışan halka bir misilleme olduğunu söyledi.

[Resim: A0hox.jpg]

Batı'daki Türk-İslam algısı ve Oryantalizm üzerine Amerika'da doktora çalışmalarına devam eden, son zamanların en çok konuşulan Fatih romanı "Dünyanın İlk Günü"nün yazarı da olan Beyazıt Akman, aslında dizinin fragmanlarının kırmızı sinyaller verdiğini, ancak hakkaniyetli olmak adına şimdiye kadar sessiz kalmayı tercih ettiğini belirtti: "Kılıçla başlayan, hayvan muamelesi gören kölelerle devam eden, çıplak cariyelerle biten dizi, 'Barbar Türkler' kavramının tüm klişelerine haiz. Kasım kasım kasılarak her akşam farklı bir cariyeyi yatağında bekleyen, beylik laflarla ahkâm kesen, dedikodunun bin türlüsünde uzmanlaşmış vasıfsız vezirleriyle poz kesen bu dizinin Süleyman'ının, tarihteki Kanuni ile uzaktan yakından alakası yok. Üstelik dizinin başındaki yarı Türk yarı Tartar bir kavmin Hıristiyan bir köyü yakıp yıkması ve dizinin asıl kahramanı olan sözde Hürrem'in dramını başlatması da ayrı bir çarpıklık."

Illinois State Üniversitesi'nde edebiyat ve sinemada Doğu medeniyetlerinin resmedilmesi üzerine ders veren, doktora çalışmasıyla dünyaca ünlü Smithsonian Enstitüsü'ne kabul edilen en genç akademisyenlerden olan Akman, Batı'nın harem fantezilerinin bizzat kendi insanımız tarafından tarihsel gerçeklik olarak alınmasına bir anlam veremediğini ifade etti. Orta Doğu imparatorluklarını 'egzotik, despot, barbar, buğulu bir seks cenneti' gibi göstermenin 18 ve 19. yüzyıldaki İngiliz ve Fransız sömürgeci devletlerinin başlattığı, gayet de etkili bir gelenek olduğunu ifade eden Akman, bunun arkasındaki amacın, pozitivist, bilimsel ve insani bütün değerleri kendi ipoteği altına almaya çalışan kurgusal bir "Batı" kavramının yaratılmasından ileri geldiğini belirtti. Hollywood'un bu geleneği hem kendi kamuoyunda, hem de dünyada "mistik, barbar Doğu" algısı olarak yıllarca pekiştirdiğini kaydeden Akman, "Bu sinemalarda, kadın haklarını hiçe sayan barbar erkekler, ya da Muhammed adını taşıyan teröristler olması da aynı geleneğin ürünleridir." dedi.

Senarist Kim Dersiniz?
Bir televizyon programında öldüğümde beni yakın diyen, Asmalı Konak dizisinin de senaristliğini yapmış Meral Okay.
[Resim: eqzmw.jpg]

İşte Gerçek KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN
[Resim: sXjbD.png]


ŞİKAYET İÇİN:

E-mail: [email protected]
Ücretsiz arama: 444 1 178 "RTÜK İletişim Merkezi"
#2

verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum benim için aydınlatıcı oldu
#3

Diziyi önyargısız olarak izledim. Hiç de söylenildiği gibi Osmanlı aleyhine bir şey yok. Son derece de iyi çekilmiş, "istemezük" cü zihniyeti bırakalım. Yukarıdaki mektup ise tamamen uydurma.
#4

(08-01-2011, 13:27)kcoban demiş ki:  Diziyi önyargısız olarak izledim. Hiç de söylenildiği gibi Osmanlı aleyhine bir şey yok. Son derece de iyi çekilmiş, "istemezük" cü zihniyeti bırakalım. Yukarıdaki mektup ise tamamen uydurma.

Uydurma mı!!! Tarihçi Hammer'in on ciltlik Osmanlı tarihi eserine biraz bakarsan görürsün. Kendi tarihimizi yazamıyoruz elin Avusturyalısı bizim bihaber olduğumuz bilgileri yazmış. Sen okullarda tarihinin öğretildiğini mi sanıyorsun.
#5

Bu mektup epeydir mail olarak ara ara gelir. Benim interneti keşfettiğim 98 yılından beri ara ara yeni keşfeden kişiler tarafından dolaşıma sokulur. Önce benim de çok hoşuma gitmişti ama ne yazık ki tamamen uydurulmuş. Uyduran kişiler de gerçekçi olması için Hammer'de yazdığını söylemeyi ihmal etmiyorlar. Ama neresinde olduğunu söyleyen yok. Gerçek olmasını isterdim ama.
#6

İlk mesajda yazılanlar çok haklı,Bu saçma sapan diziyi gördüğümde direk kanalı değiştiriyorum.
Not:Senarist Kim Dersiniz?
''Bir televizyon programında öldüğümde beni yakın diyen, Asmalı Konak dizisinin de senaristliğini yapmış Meral Okay.''
İşte böyle müslümanlıkla alakası olmayan insanlar neredeyse tüm dizi sektörünü tekellerine almış böyle abuk sabuk dizilerle milleti müslümanlıktan çıkarmaya çalışıyorlar ve başardılar gibi...
#7

Ben RTUK' e şikayet dilekçesi bile gönderdim, her hangi bir geri dönüş olmadı. Farklı e-mail ile tekrardan şikayet ettim, şikayet etmek isteyen arkadaşlar aşağıdaki şikayet dilekçe örneğini kullanabilirler.

Sayın Yetkili ,
Dizi yayına girdigi günden beri bu dizide reyting uğruna geçmişimiz karalanıyor, ecdadımız şehvet düşkünü gibi gösterilmek isteniyor. Geçmişiyle övünen milletler geleceğe güvenle bakarlar. Bizim geçmişimiz bu dizide anlatılanlar gibi değil. Anlı, şanlı, şerefli tarihimizle alay ediliyor. Osmanlı yarı çıplak raks eden cariyelerle değil, dünya medeniyetine ve İslam alemi'ne yaptığı hizmetlerle anılmalıdır..

Tamamen kasıtlı bir dizi olduğu her sahnesinden anlaşılıyor.

Derhal dizinin kapatlmasını gereğinin yapılmasını arz ederim.

Saygılar..


RTÜK şikayet adresi

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Konu Kilitli


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi