What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Reklam smslerinden kurtulma yolları
#1

Tanımadığınız numaralar, Bilindik, bilinmedik yüzlerce firma olur olmadık saatlerde sizi rahatsız ediyor mu? Üstelik bunu yaparken son derece aşağılık bir tavırla açmadığınız zaman defalarca arayıp, cep telefonundan ev telefonuna geçme cüretini gösteriyor mu? Sigara bıraktırıcılar, Pazarlamacılar, Sahtekarlar.... Liste uzayıp gidiyor.

[Resim: h3Vhqfa.jpg]

Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Cep telefonunuzu veya sabit numaranızı verdiğiniz her yer potansiyel bir satıcı. Abonesi olduğunuz telekom operatörleri, internet servis sağlayıcılar, alışveriş yaptığınız mağazalar sizden adres ve telefon (özellikle de cep telefonu) bilgisini isterler. Fakat bu bilgileri reklam amacıyla kullanacağına ve 3. kişilerle paylaşacağına dair sizden bir izin almazlar. Bilgilerinizi el altından pazarlamacılara satarlar. Bunu büyük küçük bütün firmalar yapıyor ve sizin kişisel bilgilerinizi satıyorlar.

Yasal olarak Başlıklı SMS adı verilen sistemde SMS gönderenine baktığınızda Firmanın XYZ gibi ismi yazar. Bu firmalar BTK onaylıdır ve reklamını yaptığı firmaya fatura keser ve KDV öder, operatörü ararsınız ve engelleyebilirsiniz.

Diğerleri ise başlıksız olarak tamamen yasadışı bireysel hatlardan gönderilir gönderen kısmında cep telefon numarası (5xxx) yazar.

Ticari Başlıklı Toplu SMS fiyatları hem pahalı hemde engellenebildiği için bu üç kağıtçılar bunun yerine onlarca bireysel faturasız hat alırlar bu hatları GSM modem veya simserver cihazı vasıtasıyla bilgisayara bağlayıp veritabanında kayıtlı olan numaralara toplu olarak SMS gönderirler. Hatlarda bireysel olduğu için operatörü aradığınızda hattın bireysel gözüktüğü ve bireysel hatlara sadece savcılık talebiyle işlem yapabildiklerini söylerler.

Bireysel hat için 10bin sms'i 10TL gibi cüzi bir miktara satın alırlar ve reklam veren firmaların reklamını yaparlar. Bireysel hat üzerinden ticari faaliyet yapamazsınız. Ayrıca bunlar bireysel hat üzerinden olduğu için fatura da kesemezler yani vergi kaçakçısıdırlar. Merdiven altı kaçak üretim Dodgy

Bu yüzden alışveriş sonrası veya abonelik sırasında sizden birisi cep teliniz veya sabit numaranızı istediği zaman kesinlikle vermeyin. Ona potansiyel satıcı gözüyle bakın.

İşte buna son vereceği iddia edilen yeni bir yasa çıkarıldı ve 1 Mayısta yürürlüğe giriyor.

[Resim: eqqmEaM.jpg]

Artık Firmalar 1 Mayıs’tan itibaren tüketicilere izinsiz reklam içerikli SMS, e-posta ve telefon aramaları yapamayacak. SMS veya arama yapabilmek için önceden sizden onay almaları gerekecek.

Peki firma olmayanlar bu işi merdiven altında yapanlarda engellenecek mi bunu 1 Mayıstan sonra göreceğiz.

İzniniz olmadan, sizin telefon numaranızı sağa sola satan ve reklam içerikli sms ve arama yapan firmalara ne olacak? 50 bin TL'ye varan cezai işlem uygulanacak.

Tüketici reklam mesajlarını engellediği halde bu tür içerikli mesajlar gelmeye devam ederse bakanlığa şikâyet edilecek ve bu durumdan operatörler de sorumlu tutulacak.

Peki 1 Mayıstan sonra hala rahatsız ediliyorsanız ne yapabilirsiniz?

1 Mayıs tarihinin yaklaşması firmaları paniğe sokarken çıldırtacak yoğunlukta mail ve sms atıyorlar. Sizden onay almak için indirim ve ücretsiz ürün şeklinde bir takım promosyonlara dahi başvurmaya başlamışlar. Ayrıca onay veya iptal işlemi için üç-kağıta kaçıp mail adresi veya 0850 li numara verip armanızı isteyenler bile mevcut yapmanız gereken sadece beklemek dönüş yapmadığınız takdirde zaten 3 gün içinde red etmiş sayılacaksınız.

Alo 175 Tüketici hattına veya e-Devlet kapısı üzerinden şikayetinizi bildirin.
Yasa denetleme ve ceza yetkisini Gümrük ve Ticaret Bakanlığına verdiği için şikayetinizi önce buraya iletebilirsiniz. Gümrük ve Ticaret bakanlığının yeni şikayet sitesi hizmete açıldı.

[Resim: yISXDVQ.jpg]

http://tiss.gtb.gov.tr/

Gümrük ve Ticaret bakanlığının sitesine giriş yapın. TC kimlik numaranız ile birlikte cep tel numaranızı girin, giriş şifresi sms ile tarafınıza gönderilecek. Giriş yaptıktan sonra, açılan şikayet sayfasından Sesli Arama, SMS, E-Posta şikayeti yapabilirsiniz ancak bilgileri doğru bir şekilde doldurmalısınız. Sayfanın altında yanıt tercihi Adrese tebligat veya E-posta seçenekleri mevcut, E-postayı seçerseniz daha hızlı olacaktır.

Bazı gelen Spam SMS 'lerinde iptal sitesi sahte olabiliyor bunu kontrol edin. Şilkayet seçeneğini buna göre seçersiniz.

En önemli iş gelen mesajları silmeyin. Tarih saat vb. tüm bilgileri saklayın ve bu bilgileri şikayetinize ekleyin. SMS veya Sesli Aramanın Ekran görüntüsünü çekin ve forma ekleyin. Android için: Güç düğmesine ve ses kısma tuşuna aynı anda basın ve basılı tutun ta ki deklanşör sesini duyana ya da ekran da ekran görüntüsünün alındığına dair bildirim görene kadar.

Bunlara rağmen bir çözüm bulamadıysanız. Aşağıdaki dilekçeyi doldurup savcılığa şikayet dilekçenizi verin.

https://docs.google.com/document/d/16TN0...edit?pli=1

Birşey olmaz demeyin, şikayet edin.
Alıntı
#2

Reklam mesajları bitiyor denmiş eski bir konu olmasına rağmen ama geçen gün bir arkadaşımdan duydum siteye de girdim hatta, mutlucell diye bir site var toplu sms hizmetleri veriyor. Henüz bu işin önüne tam geçememişler sanıyorum. Yoksa mutlu cell farklı bir hizmet mi sağlıyor? anlayanlar beni bilgilendirirse çok sevinirim..
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi