What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Samanyolu Galaksisi adı nereden geliyor?

Galaksimizin adı olan "Samanyolu" adı nereden geliyor? Ya da doğru adı nedir? Bilen var mı? Birkaç gün sonra kendi bildiğimi de yazacağım. Sadece bu konuyu bilen var mı onu merak ettim. Belki gereksiz bir merak ama Türkçeyi aslında ne kadar az veya yanlış bidiğimizi veya kullandığımızı (ben başta olmak üzere) görmek için iyi bir konu diye düşündüm; cevaplar birbirinin aynı da olsa yazarsanız sevinirim.
Alıntı

İngilizcesi milky way (sütlü yol) saçma sapan sayısıs tanrısı olan roma kültüründen geliyor pek önemi yok yani. Türkçe'ye Samanyolu olarak çevrilmiş. TDK'ya sormak lazım.
Alıntı

Yeryüzünden bakıldığında kervan yolu gibi duruyor. sanırım onun için saman taşıyan kervanlar(eskiden hayvanlarla samanlar köylere taşınırdı.) adı konmuştur diye düşünüyorum
Alıntı

(11-01-2012, 1:48)emre demiş ki:  İngilizcesi milky way (sütlü yol) saçma sapan sayısıs tanrısı olan roma kültüründen geliyor pek önemi yok yani. Türkçe'ye Samanyolu olarak çevrilmiş. TDK'ya sormak lazım.

evet bulgarca da tercümesi (mleçen pat) süt yolu anlamına geliyor ,bende niye türkçesi samanyolu diye epey merak ettim TDK iice sapıtmış galiba SmileSmile
Alıntı

Vakti zamanında TDK Bir kelimeyi Türkçeye çevirmiş günün alay konusu olmuştu, "Otobüs" TDK bunu " Çok oturgaçlı götürgeç" olarak Türkçeye uyarlamıştı, inanmayanlar araştırabilir. Big Grin

Bizimkisi bir αşk hikαyesi Değildi, bizimkisi 'Aşktı' gerisi hikαyeydi ..!
[Resim: Xw7ATGH.jpg]
Alıntı

(12-01-2012, 4:52)Metin demiş ki:  Vakti zamanında TDK Bir kelimeyi Türkçeye çevirmiş günün alay konusu olmuştu, "Otobüs" TDK bunu " Çok oturgaçlı götürgeç" olarak Türkçeye uyarlamıştı, inanmayanlar araştırabilir. Big Grin

Çok oturgaçlı götürgeç ile ankaraya gidecem LaughLaughLaughSmileSmileSmile,insanın dili sürçecek yaw bunu söylerken :exclamation:
Alıntı