What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

TRT Anadolu bünyesinde Diyanet TV 16 Haziran'da test yayınına başlayacak
#1

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2006'da "Diyanet Radyo ve Televizyonu" kurmak için harekete geçti.


Diyanet İşleri Başkan Vekili ve Yardımcısı Mehmet Görmez, Başkanlığın 2006 yılında bilgi tüketen değil, bilgi üreten bir kurum haline gelmesini amaçladıklarını anlatarak, Ankara’da ve Brüksel’de birer Araştırma Merkezi kuracaklarını söyledi. Bu merkezlerde, modern toplumların manevi sorunlarına, din ile ilgili sorunlara çözüm arayacaklarını kaydeden Görmez, sadece Müslümanların değil, Hristiyan ve diğer dinlere mensup toplumların da sorunlarının takip edileceğini ve araştırılacağını bildirdi. Görmez, ayrıca Brüksel’de kurulacak merkezin çalışma alanları arasında Avrupa’da yaşayan vatandaşların dini ve kültürel sorunları, Avrupa’da din devlet ilişkileri, Avrupa’da din kurumlarının konum ve statüsü ve din özgürlüğü konularının da bulunduğunu anlattı.

Ankara’daki Araştırma Merkezi’nin ise Türkiye’nin çağdaş dini sorunlarını bilimsel biçimde ele alacağını kaydeden Görmez, "50 sene önce kurbanların hijyenik yerlerde kesilmesiyle ilgili sorun yoktu. Kadınların özel cami talebi yoktu. Ayrıca çocuklara ve gençlere dini çağın diliyle anlatmak gerekir" dedi.

"AVRUPA İSLAMI" TAKİP EDİLECEK

Görmez, Avrupa’nın "Avrupa İslamı" projesinin bulunduğuna işaret ederek, bu projeyi Diyanet olarak takip edeceklerini bildirdi.

TÜRK AYDINLARINA DİYANET ANLATILACAK

Görmez, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisinin de Türk aydınları ile Diyanet arasında ciddi uçurumların bulunması olduğuna dikkat çekerek, 2006 yılında hem Diyanet’in hem de çalışmalarının aydınlara anlatılarak, bu kesimle yeni köprüler kurmak istediklerini belirtti. Görmez, "Bizim de hatalarımız var, ancak aydınlarımızın da yanlış anlamaları söz konusu. Bu nedenle Diyanet’i ve çalışmalarımızı onlara anlatmak istiyoruz" dedi.

RADYO VE TV ÇALIŞMASI

Görmez, müstakil bir radyo ve televizyon kanalı oluşturmayı planladıklarını, bunun için de RTÜK ile çalışmaları sürdürdüklerini de açıkladı. "Diyanet TV ve Radyosu"nda öncelikle eğitici yayınlara yer verileceğini ifade eden Görmez, "Bu radyo ve televizyon ile halka Kur’an okumayı öğretme ve bize gelen soruları yanıtlama gibi çalışmalarımız olacak" dedi. Görmez, televizyonun yıl sonuna kadar yetişip yetişmeyeceğini henüz bilemediklerini ancak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

DİYANET-YÖK İŞBİRLİĞİ

2006 yılında personele yönelik hizmet içi eğitim ve halka yönelik yaygın eğitim vermeyi planladıklarını ifade eden Görmez, personelin 4 yıllık üniversite mezunu olması ve dil öğrenmesi için de çalışmalara devam ettiklerini bildirdi. Görmez, "Personelimiz arasında 4 yıllık ilahiyat mezunu 6 bin kişi var. Biz bu kişiler arasında 35 yaş altında olanları tespit ettik. Hepsini yazılı bir sınava tabi tuttuk. Bunlar arasında 3 bin kadar personelin dil öğrenmesi için seferber olduk. Örneğin, Rusça öğrenmeleri için kurs açtık. Öte yandan ilahiyat ön lisans programı açıldı. Bu programdan 30 bin personelimiz mezun oldu. 80 bin personelimiz bulunduğunu gözönüne alırsak, bu gayet iyi bir rakam. Ayrıca, 2 yıllık ön lisans bitirenlerin 4 yıllığa tamamlanması için YÖK’le iyi bir çalışma yaptık. Buradan da 500 arkadaşımız mezun oldu. bu sayıyı gelecek yıl arttırmak, hatta tüm personelin 4 yıllık okuldan mezun olmasını sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Halka yönelik yaygın din eğitiminde ise, tüm müfredatların değiştirildiğini bildiren Görmez, örneğin yaz kurslarında çocuklara hitap eden fazla unsurlar bulunmadığını, bu nedenle resimli din kitapları ile dinin daha kolay anlatılacağını bildirdi.

VAİZLERE SUÇ PSİKOLOJİSİ DERSİ

2006 yılında din hizmeti kavramını da yeniden tanımladıklarına değinen Görmez, toplumun kanayan yaralarını saracaklarını söyledi. Görmez, sokak çocukları için sığınma evleri, engellilere yönelik çalışmalar ve cezaevlerindeki sorunlara aktif çözümler üreteceklerini kaydetti. Görmez, "Dini sadece anlatıyor, sorunların çözümünde aktif olarak bulunmuyorduk. Bu hatayı artık yapmayacağız" dedi. 30 bin cami derneğini toplumun sorunlarını gideren bir sivil toplum örgütü haline getireceklerini ifade eden Görmez, bu örgütlerin Diyanet ile işbirliği yaparak sığınma evleri oluşturacağını bildirdi. Görmez, cezaevlerinde görevli vaizlere insan ve suç psikolojisi eğitimi vereceklerini de kaydetti.

AYDINLARA YÖNELİK İSLAM’A GİRİŞ SETİ

Engelliler için camilere özel rampa ve asansör çalışmalarının devam edeceğini anımsatan Görmez, işaret diliyle hutbe okunmasının da pek çok camide 2006 yılı içinde gerçekleşeceğini söyledi. Görmez, görsel yayınları sesli yayınlar haline getirdiklerini kaydederken, bunun için Ensar Kılıç, Semih Sergen gibi 21 tiyatrocunun sesinden yararlandıklarını anlattı.

Görmez ayrıca, çocuklara, halka ve aydınlara yönelik İslam’a giriş seti, Alevi Bektaşi klasikleri seti, yaşayan dünya dinleri seti gibi çalışmaların da 2006 yılında vatandaşın hizmetine sunulacağını belirtti.

kaynak
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi