What is MY IP Address SSD VPS

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

4G ne vaad ediyor?
#1

Hücresel bir ağ sistemi kullanmakla birlikte 4G, üçüncü nesil şebekelerde baş gösteren problemlere göre daha verimli bir teknoloji sunuyor.

[Resim: 3g.jpg]

4G, dördüncü nesil mobil telefon teknolojilerine verilen genel isimdir. Benzer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanmakla birlikte üçüncü nesil şebekelerde baş gösteren kapsama alanı ve benzer problemler karşısında daha verimli bir teknolojidir. 3G ve 4G'nin en büyük özelliği, mevcut şebekelerle mümkün olmayan hızlı görüntü transferini mümkün kılmasıdır.

4G Sistemini Sağlayacak Bazı Standartlar:

* WiMax

* WiBro

* 3GPP LTE

WiMax (Worldwide Interoperability for Microwave Access)

50 km. çapındaki bir alanda 70 Mbps. hızında kablosuz internet erişimi sağlayan kablosuz bir teknolojidir. WiMax IEEE 802.16 standardını kullanıyor.

Geniş bant haberleşme sistemlerinin kurulum maliyetinin yüksekliği nedeniyle ulaşamadığı kırsal bölgelerde ve haberleşme konusunda yeterli hizmeti alamayan alanlarda, WIMAX teknolojisi alternatif oluyor.

Uzun menzilli ve yüksek bant genişliğine sahip kablosuz internet erişimi sağlayan WIMAX kullanıcılara ve operatörlere hız ve maliyet yönünden değerlendirilmesi gereken bir imkân sunuyor.

Özellikleri dolayısıyla daha kapsamlı servis imkânları sunabilecek olan WIMAX haberleşme sektöründe yeni bir çığır açarak ABD, Çin, İngiltere, Avusturya ve son olarak Pakistan’da uygulanmaya başlanmıştır.

3-10 km, 10 megabit ve daha yüksek erişim hızı sağlayabilecek internet erişimi ile kaliteli tv/video servisi, yaygın kullanım imkânı ile hayatımızın her noktasında sınırsız faydalanma sağlayan WIMAX’in ülkemizde deneme testleri bu konuda alınan lisanslarla yapılmaktadır.

WiBro

Eşleştirildiği vericiden veya baz istasyonundan 1,5 km uzaklığa kadar kablosuz internete bağlanabilen kablosuz internet teknolojisidir. 2002'den beri geliştirilen bu teknoloji standardı WiMAX geliştiricileri için bir rekabet ortamı oluşmasına katkıda bulundu. 2004 yılının sonunda Intel ve LG arasında varılan anlaşmada WiBro ile WiMAX arasında uyum sağlama çalışmaları başladı. WiBro, WiMAX'a güzel bir alternatiftir.

WiMAX IEEE 802.16e TDD OFDMA standartları kullanan WiBro, Güney Kore tarafından 3,5 ve 4G cep telefonu şebekelerine alternatif olarak geliştirilmekte.

WiBro, çok yüksek veri aktarım hızına sahip ve performansını kullanıcı hareket ederken bile kaybetmiyor.

4G Teknolojisinin Getireceği Hizmetler

1 DVD'yi 30 saniyede kablosuz ağdan gönderme,

Sabit mekânlarda 1 Gbps, hareket halindeyse 100 Mbps düzeyinde veri aktarım hızı,

1 Gbps'lik hızla, 100 MP3 dosyasını (yaklaşık 300 MB) 2,4 saniyede, bir film CD'sini (800 MB) 5,6 saniyede, 20 dakikalık bir HDTV yayını 12,5 saniyede aktarılabiliyor.

Handover teknolojisi: Bu teknoloji, 100 Mbps'lik süper hızlı mobil iletişimi, saatte 60 km hızla giden bir araç içerisinde dahi iletişimi kesintisiz kılıyor.

Mobil iletişim teknolojisinin gelecek kuşağı olan 4G; kablolu ve kablosuz iletişim ve yayın teknolojilerini entegre ederek yüksek kapasiteli, veri hizmetleri, sanal gerçeklik ve biyometrik tanımlama gibi bilgi teknolojileri (IT), biyo teknoloji (BT) ve nano teknolojiyi (NT) birleştiren ve 3G döneminde mümkün olmayan çok çeşitli hizmetlerin gerçekleşmesine imkân tanıyor.

4G teknolojisi ile insanlar çok kanallı yüksek çözünürlüklü TV yayınlarını izleyebilecekler ve cep telefonları vasıtası ile evlerindeki aletleri kontrol edebilecekler.

Dağın başındaki en ücra köylerde bile geniş bant internet olacak, arabayla İstanbul’dan Ankara’ya giderken arka koltuktan dizüstü bilgisayarla internete çok hızlı bağlanılabilecek.

Dördüncü nesil (4G) Teknolojisi, 2G ve 3G uygulamalarından sonra altyapı ve terminallerin aynı standarda sahip olmasını sağlayacak.

IP (internet) tabanlı sistem sayesinde ‘şebeke meşgul’ alarmı büyük ölçüde azalacak.

IP (internet) tabanlı sistem, etkin maliyet kontrolü, esneklik, internet üzerinden yeni servisler ve servis kalitesi sağlayacak.

4G Teknolojisindeki Problemler

4G teknolojisinin geliştirilmesinde karşılaşılan en önemli problemlerden biri, farklı teknolojili çok sayıda gezgin ve kablosuz ağın arasında erişimin nasıl sağlanacağıdır.

4G yerel alan ağları trenler, kamyonlar, binalar veya hay beye kaynaklı oluşmuş, rasgele organize olan ve biri birinin radyo etki alanı içerisinde kalan cihazların kurulumundan oluşacaktır. Bu tür ağlarda yönlendirme işlemi yeni mimarilerin yapısına bağlı olacaktır.

Türkiye’de 4G Teknolojisi

Türkiye'de 3G şebekeleri için lisansların dağıtılmasına dünyanın 4G'ye geçmeye başladığı bir dönemde 2007 yılında başlanması bekleniyordu. Ancak aradan dört yıl gibi bir süre geçmesine rağmen, halen bir hareket yok.

Yani dünya 3G’yi geride bırakma sürecine girip, 4G için çalışırken, Türkiye ise hâlâ 3G ile boğuşuyor

Kaynak
Alıntı
#2

isterse 10 g olsun 100 internet 5 tl olunca farketmiyor Big Grin

CANIM TÜRKİYEM ÖNCE ALLAHIMA SONRA ASKERLERİMİZE EMANET OL
Alıntı


Benzer Konular
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son MesajBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi